Foto: The original uploader was Elapied at French Wikipedia. [CC BY-SA 2.0 fr], via Wikimedia Commons

Oceány sa okysľujú obrovským tempom.

A toto tempo je také rýchle, aké tu nebolo 66 miliónov rokov. V porovnaní s rokom 1880 sú oceány momentálne o 26 % kyslejšie. To výrazne mení ekosystém a ovplyvňuje všetko, čo v ňom žije.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nie všetky ryby sa dokážu kyslosti prispôsobiť, čo môže mať v konečnom dôsledku veľmi negatívny vplyv aj na potravinovú bezpečnosť, ako uvádza portál Science Alert. A nová štúdia ukazuje prstom aj na konkrétnych vinníkov. Je to 20 spoločností, ktoré najvýraznejšie spôsobujú okyslenie, ako napríklad Exxon, Chevron, BP či Aramco.

Sú to teda najmä spoločnosti produkujúce ropu, ale aj zemný plyn, uhlie či cement. Iba 20 spoločností je zodpovedných za viac ako polovicu okyslenia oceánov.

Foto: Pixabay

Spaľovanie fosílnych palív je najväčším dôvodom acidifikácie oceánov. Doteraz sa ale nikomu nepodarilo vyčísliť, ktorá spoločnosť a do akej miery prispela k samotnému okysleniu.

Rachel Lickerová spolu s kolegami vypočítala, ako sa okysľujú oceány tak povediac od základov. Počítali s emisiami pri ťažbe, spracovaní, zušľachťovaní suroviny a prepravy počas viacerých období. Keďže oxid uhličitý sa hromadí v atmosfére, skúmali tiež účinky kumulatívnych emisií od roku 1880 do roku 2015.


Takisto identifikovali regióny, ktoré sú neúmerne zasiahnuté zvyšujúcou sa kyslosťou. K okysľovaniu dochádza, keď sa prebytočný oxid uhličitý rozpustí v morskej vode, čo spôsobuje rad chemických reakcií, ktoré vedú až k zvýšeniu kyslosti vody. To spôsobilo už od začiatku industriálneho veku 10-percentné zníženie uhličitanov v moriach.

Kyslosť nepôsobí priaznivo na schránky mäkkýšov a koralov, ktorým okrem kyslosti robí problém aj stále vyššia teplota. Acidifikáciou sú ale ohrozené aj riasy či planktón. A ubúdanie týchto nevyhnutných súčastí oceánov znamená, že poklesnú aj počty rýb, ktoré sú na nich potravinovo závislé.

Aj keď sa okysľovanie deje nezávisle od klimatických zmien, spoločne robia smrteľnú kombináciu pre oceány. Žiaľ, nezdá sa, že by niektorá z uvedených spoločností plánovala v budúcnosti na svojom prístupe niečo zmeniť.

Uložiť článok

Najnovšie články