Južná Kórea je nádherná krajina s bohatou kultúrou. Život tam je určite o niečo jednoduchší, ako život u ich severných susedov. Staroveká múdrosť Taoizmu sa tu mieša s modernou technológiou. Ľudia tu jednoducho západný životný štýl milujú, i keď veľmi veľa vecí poňali naozaj špecifickým spôsobom.
Plastické operácie sa tu tešia veľkej obľube
Podľa štatistických údajov podstúpi plastickú operáciu každá piata žena v Južnej Kórei. Operácie sa tu považujú (narozdiel od zubára) za niečo normálne. Rodičia pri promócii nedarujú deťom auto, ale plastickú operáciu. Vás by to neurazilo? Tam je to však pekným darčekom. Najpopulárnejšie je vybielenie pokožky, odstránenie materských znamienok a zmena tvaru očí. Ani muži sa nevyhýbajú skrášľovacím zákrokom.
Zubár je príliš drahý
Z tohto dôvodu sú všetci Kórejci, pokiaľ ide o zubnú hygienu, veľmi dôkladní. Snažia sa vyčistiť si zuby po každom jedle, rovnako ako po pití kávy. Zubná kefka je súčasťou kabelky. Na niektorých miestach môžete dokonca nájsť v kúpeľni voľné kefky, v prípade, že ste si zabudli tú svoju.
Nemajú práve najostrejší zrak
Práve naopak. Mnoho obyvateľov je krátkozrakých a od mladého veku nosia okuliare alebo kontaktné šošovky. Často to vytvára dojem, že sa rodia so zhoršeným zrakom. Ich zrak sa však zhoršuje tým, že veľa študujú a pozerajú do notebookov, či mobilov. Avšak ani toto ich nezastaví od dosiahnutia cieľa. Dvojnásobný olympijský víťaz Im Dong-Hyun vidí len 10 až 20 % toho, čo normálne vidíme, ale napriek tomu vyhral medaily v lukostreľbe.
Kozmetiku používa úplne každý
Juhokórejčanky si dajú záležať na svojom vzhľade. Na pleť aj na vlasy si nanesú neskutočné množstvo kozmetických prípravkov. Bez mejkapu nejdú ani vyniesť kôš. Muži na tom nie sú o nič horšie. Nestretnete chlapa, ktorý by nemal dokonale upravený účes. Ženy tak majú silnú konkurenciu.
Minisukne ženy milujú
Minisukne a šortky tu ešte stále nevyšli z módy. Nosia ich dokonca aj podnikateľky. Ale vždy to tak nebolo. Od roku 1963 do 1979 boli zakázané prezidentkou Park Chung Hee. To je už našťastie minulosťou. A viete, čo je najväčší paradox? V Kórei nenájdete ženu s výstrihom.
Iba niekoľko Kórejcov ochutnalo psie mäso
Navzdory prevládajúcemu názoru, len niekoľko Kórejcov ochutnalo psie mäso. Môže za to aj rastúce hnutie, ktoré odmieta jesť tradičné jedlo zo psa. Vzmáha sa dosť najmä medzi mladou generáciou, ktorí berú psa ako priateľa človeka, nie ako hlavné menu dňa. Niet sa čomu čudovať.
Juhokórejci pijú. A veľa
Pre Kórejcov je pitie alkoholu spôsob, akým si udržujú vzťahy. Každý Kórejec pozná hlasité súťaže v pití, ktorých cieľ je jednoducho prízemný – čo najrýchlejšie sa spiť pod obraz boží. Ako bonus sa všetci menia na superstar a s radosťou vyspevujú karaoke, ktoré v tejto (čudnej) krajine všetci milujú.
Kórejci sú bláznami do jedla
Samozrejme, ani my nežijeme z lásky k vlasti, no Kórejci to trošku preháňajú. V každom juhokórejskom meste natrafíte na kopec barov, kaviarní a reštaurácii. Miesto toho, aby sa spýtali „Ako sa máš?“ sa Kórejci spýtajú: „Dobre si sa najedol?“ Nedostatok jedla sa tam považuje za hriech.
Fyzický kontakt sa tu považuje za niečo absolútne normálne
Vo väčšine krajín sa za ruku držia len partneri. Ale nie v Južnej Kórei. Ak muž sedí kamarátovi na kolenách a hrá sa mu s vlasmi, tak sa to považuje za niečo absolútne normálne. Paradoxne ľúbostné vzťahy medzi rovnakými pohlaviami sú tu vnímané veľmi negatívne.
Kórejci neznášajú červený atrament
Platí tu veľmi zaujímavá povera. Ak napíšete meno nejakého človeka červenou, privodíte tým osobe v krátkej budúcnosti vážne problémy. Môže dokonca aj zomrieť. Niektorí veria, že červený atrament odháňa démonov a ochraňuje mŕtvych, ale pre živých je ho lepšie nepoužívať.
Gestám prikladajú obrovský význam
Ak vám niečo dávajú, vec by ste mali prijať oboma rukami, aby ste tak preukázali dostatočnú úctu. Ani pri podávaní rúk to nie je jednoduché. Pred niekoľkými rokmi si Bill Gates vyrobil poriadny trapas. Keď podával ruku prezidentke krajiny, druhú mal vo vrecku. A to sa tam berie ako gesto pohŕdania.
Všetci používajú internetové zariadenia
Južná Kórea nemá problém s bezplatným pripojením na internet. Každý používa gadgety; od laptopov, cez smartfóny, až po jednoduché telefóny. Dokonca aj deti či bezdomovci.
Kybernetický šport je oficiálne uznávaný
Južná Kórea je kolískou kybernetického športu. Na začiatku milénia sa strategická hra Starcraft stala súčasťou kultúrneho vyžitia krajiny. Hráči sa stali naozajstnými hviezdami, s ktorými sa chcú stretnúť tisícky fanúšikov. Na hry sa používajú aj štadióny s veľkými obrazovkami. Hranie videohier sa tu vníma ako skutočný šport. Ak chcete v nich vyniknúť, bude vás to stať mnoho bezsenných nocí, jaziev a nevyhnete sa ani psychickým traumám.
Juhokórejci používajú iba Internet Explorer
Absolútne všetci Kórejci používajú len Internet Expplorer. Dokonca o iných prehliadačoch ani len netušia. Kórejské stránky navrhuje iba Explorer: ak sa náhodou odvážite na tvorbu stránky použiť niečo iné, pravdepodobne nebude správne fungovať. Taktiež majú vlastnú verziu Google – naver – ktorý zabezpečuje celkový servis a nové aktualizácie.
Kórejci veľa študujú
Viete si predstaviť študovať od skorého rána, až do noci bez ohľadu na to, aký je deň? Tak to funguje v Južnej Kórei. Počas prázdnin sa študenti zúčastňujú ďalších kurzov, alebo si sami doplňujú vedomosti. Učiteľstvo je považované za jednu z najprestížnejších profesií. Bežný učiteľ zarobí okolo 2 500 dolárov za mesiac, ak však vyučuje vo vyšších inštitúciách alebo na súkromnej škole, môže si ročne zarobiť až milióny dolárov.
Kórea má povinnú vojenskú službu
Podľa zákona každý muž po dovŕšení 28. roku života, je povinný absolvovať 21 mesiacov vojenského výcviku. Výnimka sa dáva iba zriedkakedy. Ak ste muž a bránite česť krajiny na medzinárodnej scéne, ste oslobodený. Týka sa napríklad niektorých futbalistov. Takže buď športovať alebo salutovať.
Kórejská vlajka má hlboký symbolický význam
Biela je národnou Farbou Južnej Kórei. Znak symbolizuje taoistický pohľad na vesmír ako jeden spojený celok. Jin a Jang navzájom spolu súvisia. Trigramy, ktoré sa nachádzajú v každom rohu, majú taktiež svoj vlastný význam. V smere hodinových ručičiek symbolizujú:
- obloha/Juh/leto/vzduch
- Mesiac/Západ/jeseň/voda
- Zem/Sever/zema/pôda
- Slnko/Východ/jar/oheň
Južná Kórea je krajinou divov. Išli by ste tam na pár dní na výmenný pobyt? K vám domov by prišiel nejaký Kórejec a bohvie, čo by povedal na hlboké výstrihy, bryndzové halušky ši pravú, domácu slivovicu. Ktovie, možno by sa mu to zapáčilo.
Pozri aj: 10 populárnych stereotypov mýtov o Číne, ktoré mnohí považujú stále za pravdivé
interez.sk (Michaela), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku