National Geographic

Svet má v skutočnosti viac divov a tajomstiev, ako sa môže zdať. Potvrdzuje to aj nedávny objav 3-tisícročnej sochy faraóna Ramzesa II V Káhire.

Archeológovia neraz objavia niečo, čo akosi nezapadá do tabuliek. Dodnes nevedia poskytnúť jednoznačnú odpoveď na pôvod a význam sôch na Veľkonočných ostrovoch. Ktoré ďalšie objavy ostávajú pre nás tou najväčšou záhadou?

Článok pokračuje pod videom ↓

Okolitý svet nás nikdy neprestane prekvapovať. Mnohí z nás túžili v detstve stať sa archeológom. Ale len tak medzi nami – niektoré z najväčších archeologických pokladov sa našli len tak náhodou. A dodnes vyvolávajú v múdrych hlavách otázky. Pozrite si zaujímavé snímky z archívu National Geographic, ktoré sú dôkazom, že história je plná tajomstiev.

1. Archeológovia študujúci olmécku hlavu (1947)

Kultúra Olmékov žila v Strednej Amerike približne od 1 500 p.n.l do 400 p.n.l. Z čias tejto civilizácie vedci objavili veľké množstvo kamenných hláv s variabilnou hmotnosťou. Našli hlavy vážiace od 6 do 50 ton. A čo trápi vedcov? Ako ich mohli postaviť? A čo vlastne znamenajú?

national geographic

2. Ruiny starobylého osídlenia v Škótsku

Táto osada existovala pomerne dlho. Datuje sa od 15. storočia p.n.l až do 17. storočia nášho letopočtu. Pozostatky domov, rôznych artefaktov a umeleckých diel sa však zachovali až do dnešných dní.

national geographic

3. Potápač zostupuje do závrtu v Mexiku

Cenotes sú prírodné závity, ktoré vznikajú pri kolapse stropu vápencovej jaskyne, v dôsledku pôsobenia podzemnej vody. V minulosti ich Mayovia využívali ako zdroje vody a obetné miesta. Archeológovia sa síce štúdiom cenotes dozvedeli veľa cenného o mayskej kultúre, no mnohé ostáva stále záhadou.

national geographic

4. Muž z bývalého kráľovstva Mustang v severnom Nepále, nesie ľudské pozostatky nájdené v pohrebných kryptách

V umelej jaskyni v Nepále možno nájsť ostatky 27 mužov, žien a detí. Na viacerých kostiach sa našli stopy po zárezoch, čo naznačuje, že pohrebný obrad sa neuskutočnil zrovna bežným spôsobom. Kosti ležali v neobvyklej krypte asi 1500 rokov. Čo sa tam vlastne stalo?

national geographic

5. Letecký pohľad na Leptis Magna v západnej Líbyi

Je to jedno z najväčších a najzachovalejších rímskych miest, ktoré boli postavené za vlády cisára Augusta a Tiberia. Niektoré zrúcaniny prežili až doteraz, pričom archeológovia stále objavujú ďalšie časti tohto zaujímavého mesta.

national geographic

6. Zámok Palenque

Hlavným rysom historického mesta Palenque, ktoré sa nachádza severovýchodne od mexického štátu Chiapas, je palác so štvorposchodovou vežou. Nič podobné sa nenašlo v žiadnom inom mayskom meste. Odborníci sa domnievajú, že Mayovia používali vežu na sledovanie slnečných lúčov padajúcich priamo na chrámové nápisy v deň zimného slnovratu.

national geographic

7. Bakuľa nájdená v hrobke kráľa Tutanchamóna

Bakuľa je ozdobená drevorezbou núbijských zajatcov. Podľa jednej z verzií ju používal Tutanchamón, pričom drevorezba smerujúca k zemi bola symbolom ponižovania Núbijcov.

national geographic

8. Luis Leakey s rodinou hľadá pozostatky hominida v Olduvai Gorge

Paleoantropológ Luis Leakey, silný zástanca evolúcie, našiel veľa dôkazov, ktoré ju potvrdzujú. V Olduvaj Gorge, po 30 rokoch výkopov, konečne objavil lebku jedného z predchodcov moderného človeka.

national geographic

9. Terakotová armáda vojakov a koní v živej veľkosti strážiace hrob cisára Qin Shi Huang

Môže za to vraj cisárovo želanie. Chcel, aby ho terakotové sochy odprevádzali na druhý svet. Podľa niektorých špecialistov to bol na tú dobu pokrokový krok, pretože dovtedy by pekne-krásne pochovali s cisárom aj živých vojakov.

national geographic

10. Kamenné megality zo Stenness

Podobne ako Stonehenge, aj megality v Škótsku sú opradené mnohými legendami. Tá najpopulárnejšia tvrdí, že slúžili ako obetné miesto. Ale to, žiaľ, nikto nevie potvrdiť.

national geographic

11. Ötzi, ľadový muž, objavený v talianskych Alpách (1991)

Ötci sa „narodil“ približne pred 3-tisícmi rokov p.n.l a je teda suverénne najstaršou európskou múmiou. Ktovie, či ho niekedy niekto tromfne. Pravdou je, že telo bolo zakonzervované tak dokonale, že polícia začala vyšetrovať príčinu úmrtia. Mimochodom Ötci tiež patril k náhodným objavom. Objavili ho nemeckí turisti.

national geographic

12. Socha Ramzesa II (2017)

Kolos, vytesaný z kremenca, má celkovú výšku zhruba 8 metrov a objavili ho len prednedávnom. Socha, ktorá bola rozlomená na niekoľko častí, sa našla v chudobnom predmestí Káhiry. Ešte sa len podrobí vedeckým špekuláciám a dohadom.

Xinhua/Sipa

Tieto záhady raz možno prestanú byť tajomstvom. Niekedy stačí iný prístup, či pozrieť sa na vec z úplne iného uhla pohľadu. Dôležité je pýtať sa. A neuspokojiť sa s neúplnou odpoveďou.

Pozri aj: 16 ohromujúcich faktov, ktorým nebudete veriť, že sú pravdivé

Interez.sk (Michaela), brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články