Plytvanie potravinami patrí v súčasnej dobe medzi jeden z najvážnejších a najviac diskutovaných problémov. Odhaduje sa, že až jednu tretinu zo svetovej produkcie potravín ľudia vyhadzujú. Na Slovensku to predstavuje približne 111 kilogramov potravín na osobu ročne. Síce je situácia vážna, stále ju dokážeme zmeniť.
Jedlo a potraviny, ktoré si môžeme kúpiť v obchode si prešli náročným procesom. Suroviny musel niekto spracovať a využiť na to rôzne energie, ako vodu či elektrinu. Finálne produkty si pohodlne vyberieme z regálu, zaplatíme a neskôr skonzumujeme. Čo sa ale stáva s potravinami, ktoré už viac neulahodia nášmu oku a tak ani žalúdku?
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Veľké množstvo končí v odpadkových košoch. Mnohokrát ide dokonca o produkty, ktorých obal je nedotknutý, ale čísla na ňom hlásia, že je po exspirácii. Takýmto spôsobom sa opakuje kolobeh plytvania zdrojmi, ale aj úsilím mnohých ľudí. Preto vám prinášame niekoľko možností, ako podobnému scenáru zabrániť.
Nakupujte múdro
Nezáleží, do akého veľkého obchodu vstúpite. Z každej strany sa na vás valí obrovské množstvo produktov rôznych variácií a značiek. K tomu sa pridajú žiarivé zľavy, ktoré vás lákajú svojou špeciálnosťou. Nie je jednoduché tomuto návalu odolať. No jednou z možností je vopred sa pripraviť.
Naplánujte si doma jedlá, ktoré chcete v najbližších dňoch variť a zapíšte si suroviny na ich prípravu. Takto budete presne vedieť, na čo nezabudnúť a zároveň vám to pomôže pri zredukovaní počtu zbytočností v košíku.
Nezabúdajte ani na fakt, že zľavy mnohokrát nie sú až také výhodné, ako sa na prvý pohľad zdajú. Pri porovnávaní cien sledujte cenu za liter či kilogram. Získate tak lepší prehľad.
Prvé dnu, prvé von
Po príchode domov a ukladaní nových potravín postupujte s rovnakou stratégiou, ako predajcovia v samotných obchodoch. Potraviny, ktoré sú v chladničke či poličkách dlhšie, vyberte a na ich miesto postavte novo prinesené. Následne umiestnite na predné miesto staršie potraviny. Takto nezabudnete na potraviny, ktoré ste nakúpili v minulosti, ale ostanú vám na očiach.
Nekupujte zbytočnosti
Hlavným zámerom predajcu je predať čo najviac a tak dosiahnuť čo najvyšší zisk. Naopak, nakupujúci túži získať čo najviac a za čo najmenšiu sumu. Prestavte svoju myseľ na iný spôsob nakupovania. Uvedomte si, že nepotrebujete čo najviac, ale čo najpotrebnejšie veci. Nekúpite si predsa zväzok mrkvy len preto, lebo je v zľave, aj keď mrkvu nejete. Alebo áno?
Rovnako si dajte pozor aj v prípade potravín, ktoré máte radi. Ak nemáte pred nákupom v pláne prípravu jedla z ananásu, je väčšia pravdepodobnosť, že ho nestihnete spracovať, nakoľko ste to neplánovali. Jednoducho naň v zabudnete, on zmení svoju podobu a neskôr sa až pokazí.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Obité ovocie vs. „nedotknuté“ ovocie
Pristihli ste sa už niekedy pri tom, ako v debničke prehrabávate jednotlivé kusy ovocia či zeleniny na váhu? Snažili ste sa nájsť tie najkrajšie, najzdravšie, najviac reprezentatívne, proste tie naj kúsky. Na tom nie je nič zvláštne, človek sa bežne snaží zabezpečiť pre seba to najlepšie.
No v tomto prípade je to neraz neopodstatnené. Ak viete, že budete večer piecť koláč, nemusíte doň dať jablká tak krásne, ako to, ktoré zjedla Snehulienka. Keď v ňom budú nastrúhané, nik nebude mať tušenie o tom, že niekoľko z mnohých malo pár škrabancov na šupke.
Vyhodili ste jedlo? Zapíšte si aké
Nedá sa očakávať, že budete expert v tejto oblasti hneď od začiatku, väčšina z nás sa to musí naučiť. Ak sa vám to podarí od začiatku, gratulujeme. No pokým sa k takémuto víťazstvu dostane bežný človek, s najväčšou pravdepodobnosťou vyhodí nejaké to sústo.
Preto si vyskúšajte zaznamenávať všetko, čo putuje do odpadkového koša a prečo. Keď uvidíte čierne na bielom, čo sa odohralo napríklad vo vašej chladničke za uplynulý týždeň, budete mať lepší prehľad o tom, akým smerom sa vydať a čo zlepšiť.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Doba spotreby vs. minimálna trvanlivosť do
Podobné slová a k ním priložený dátum nájdeme na väčšine produktov, ktoré nakupujeme. Málokto ale vie, aký je medzi nimi rozdiel a čo sa pod týmito slovami vlastne myslí. Dokážeme si to vysvetliť veľmi jednoducho.
Doba spotreby je úzko spätá najmä s čerstvými potravinami ako sú mäso, ryby či iný pultový predaj. V tomto prípade sa vyžaduje riadiť sa pokynmi, nakoľko by mohla byť konzumácia produktov po uvedenom dátume nebezpečná.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Iné to je s produktmi, ktoré majú minimálnu trvanlivosť. Toto slovné spojenie totiž nemá rovnaký význam. Hovorí o tom, že po uvedenom dátume sa kvalita, ako chuť či textúra daného produktu zhoršuje. Neznamená to ale, že po uvedenom dátume nie je bezpečné konzumovať tento produkt.
Nevyhadzujte zvyšky
Ak ste počas víkendu v očakávaní návštevy navarili veľké množstvo jedla, no návšteva sa ospravedlnila a neprišla, nezúfajte. Jedlo, ktoré vám ostalo môžete hneď zamraziť a hodí sa vhod inokedy, napríklad keď prídete unavený z práce a nebudete mať energiu na dlhé prípravy.
Ak ho aj nestihnete zamraziť, pokazí sa a už viac nie je chutné, ani bezpečné. Dajte ho do uzavretej nádoby a zaneste niekomu, kto chová prasiatka. To, čo už pre nás nemá hodnotu, je pre ne hotovým pokladom.
Majte prehľad o tom, čo máte doma
Jedným z najlepších spôsobov je mať poriadok v kuchyni. Nie len čo sa týka umývania riadov, ale aj surovín, ktoré sa ukrývajú kade tade na poličkách. Prejdite si raz do týždňa produkty, ktoré sa o malú chvíľu minú alebo im končí dátum spotreby. Takto budete vedieť, čo v kuchyni skutočne máte. No zároveň vám to pomôže aj pri plánovaní toho, čo variť.
Načúvajte svojmu žalúdku, ale nie príliš
Hovorí sa, že hlad je najlepší kuchár. To je dosť možné, no netýka sa to tak úplne nákupu pred varením. Pokiaľ sa rozhodnete ísť na nákup náhle a nemáte pripravený zoznam, držte sa jedného dôležitého pravidla. Nenechajte žalúdok, aby nakupoval za vás.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pokiaľ nakupujete hladný, vaše oči sa síce dokážu zamerať na plnohodnotné jedlo, ale o to viac sa zameriavajú na všelijaké dobroty, sladkosti aj slanosti. Vyžiada si to síce viac úsilia, ale skúste prehodnotiť, či skutočne zjete na večeru jedlo, ktoré by inak zjedli štyria ľudia.
Zoberte si so sebou zbytky domov
Každý z nás sa čas od času vydá najesť do reštaurácie. Niektorí častejšie, iní pre zmenu menej. Ak sa vám v podniku stane prípad, kedy dostanete naložené na tanieri jedlo, ktoré nedokážete skonzumovať, nehanbite sa. Nie je žiadna hanba nechať si jedlo zabaliť a zjesť ho neskôr doma. V prípade, že to neurobíte, reštaurácia ho aj tak bez rozmyslu vyhodí do odpadu.
Nahlásiť chybu v článku