Všetci vieme, že Zem je súčasťou solárneho systému a otáča sa okolo Slnka. A tento solárny systém je len malou súčasťou galaxie zvanej Mliečna cesta. A Mliečna cesta je len jednou z mnohých galaxií vo vesmíre. A tu sa opäť vraciame k otázke: kde sa nachádzame vo vesmíre? A kde sa nachádza vesmír? Ako určíme jeho pozíciu? Aký je rozsiahly? V istom bode života tieto otázky kladieme všetci v snahe odhaliť zmysel svojho života.
Nasledujúce riadky vám zmysel života síce neodhalia, možno však poskytnú náhľad do sveta astronómie.
Modrá planéta
Zem, ináč nazývaná aj modrá planéta, je treťou planétou solárneho systému a zatiaľ je jedinou obývateľnou planétou. Svoju prezývku modrá planéta si získala kvôli farbe, ktorá prevažuje pri pohľade na Zem z vesmíru.
Naši susedia
Solárny systém pozostáva oficiálne z 8 planét, ktoré obiehajú okolo Slnka. Avšak vyzerá to tak, že planét môže byť aj deväť. Iste ste vedeli, že Pluto už istý čas nie je súčasťou tohto systému. Vedeli ste však, že táto planéta je neoficiálne nahradená inou? Súčasťou solárneho systému sa stala planéta s názvom Planet Nine, teda Planéta 9, ktorá bola objavená v roku 2016.
Jeho veličenstvo, Mesiac
Mesiac je jediným prírodným satelitom Zeme, ktorý okolo nej obieha. Veľkosťou je mesiac piatym najväčším satelitom v solárnom systéme. Od Zeme je vzdialený takmer 384 tisíc kilometrov. Taká kratšia cesta.
Vedeli ste?
Vedeli ste, že ak by ste všetky planéty slnečnej sústavy naskladali vedľa seba, zmestili by sa do vzdialenosti medzi Zemou a mesiacom?
Najväčšia planéta
Najväčšou z deviatich planét je údajne Jupiter. Jeho veľkosť dostaneme vtedy, ak spojíme dohromady všetky ostatné planéty v sústave a výsledok vynásobíme dva a polkrát. Ak by sme chceli porovnať Zem s Jupiterom, modrá planéta by sa na Jupiter zmestila celkovo 11,2 krát. A ten drobný zelený fliačik, ktorý vidíte na obrázku, je Severná Amerika.
Kométa vs Los Angeles
Kométa je teleso zložené prevažne z ľadu. Ak sa kométa ocitne v solárnom systéme, začne uvoľňovať plyny, ktoré vytvárajú jej typický chvost. Možno aj vy ste si ju už niekedy všimli, ako letí v noci po oblohe a zanecháva sa sebou stopu. Najznámejšou je Halleyho kométa, ktorú je zo Zeme možné vidieť každých 74 až 79 rokov. Veľkosť kométy môže byť rôzna. Na obrázku môžete vidieť porovnanie veľkosti kométy 67P/Churyumov–Gerasimenko s mestom Los Angeles.
Saturn a jeho prstene
Saturn je druhá najväčšia planéta v slnečnej sústave. Známy je najmä kvôli tomu, že má okolo seba prstene, ich počet však nie je známy. Chcete vedieť, aké sú prstene veľké? Dajte vedľa seba šesťkrát Zem.
Prstene Zeme
Keby aj Zem mala svoje vlastné prstene , takto by sme ich videli v rôznych kútoch sveta.
The Boss
Najdôležitejším a najväčším telesom Slnečnej sústavy je Slnko, okolo ktorého krúžia ostatné planéty. Je to hviezda pozostávajúca najmä z vodíka a hélia. Aj práve vďaka tomu žiari a udržuje našu Zem v teple. Ak chcete vedieť, aké je Slnko veľké, pozrite si na porovnanie obrázok.
Výhľad z Mesiaca
Väčšinou hľadíme zo Zeme na mesiac. Ako by to však vyzeralo, keby sme pozerali z Mesiaca na Zem? Ak by ste žili na Mesiaci, váš výhľad z balkóna by bol približne takýto. Celkom pekný, že?
Vedeli ste? Ak nie, nová informácia sa vždy zíde. A ak náhodou áno, ani opakovanie nie je na škodu.
scooplify
Nahlásiť chybu v článku