Aj keď si možno myslíte, že vás chceme len nachytať nejakým očným klamom, nie je to tak. Jedná sa o zaujímavú matematickú úlohu, ktorá však na prvý pohľad vyzerá ako úplná záhada.

Ako sme už uviedli v oboch trojuholníkoch sú použité rovnaké farebné útvary. Výsledné trojuholníky sú však rozdielne. Prečo? Pretože ich obsah nie je rovnaký.

trojuholnik 2
brightside.me

Ako môžete vidieť, spodný trojuholník (s chýbajúcim štvorčekom) dokonca ani nie je trojuholníkom. Prepony tmavozeleného a červeného čiastkového trojuholníka totiž zvierajú s vodorovnými osami štvorčekovej siete rozdielne uhly. Spodný „trojuholník“ je teda vlastne štvoruholníkom.

trojuholnik
brightside.me

Ak ste si to na prvý pohľad nevšimli, nič si z toho nerobte. Uhol, ktorý zvierajú prepony červeného a tmavozeleného trojuholníka je totiž rovný 178°42´, teda je len veľmi ťažko viditeľný.

Túto úlohu vymysleli v roku 1953, aj keď princíp tejto záhady poznali matematici už oveľa skôr v 19.storočí. Zaujímavé je, že hrany jednotlivých útvarov sú rovné číslam 2,3,5,8,13. Nič vám to nehovorí? Jedná sa o tzv. Fibonacciho čísla, ktoré sa záhadne vyskytujú aj v prírode. Napr. ako počet lupienkov v kvetoch, zoskupenie vetvičiek, či počet špirál na borovicovej šiške.


Uložiť článok

Najnovšie články