Otázky ohľadom stravovania sú stále aktuálne. Niet sa čomu čudovať. Na svete trpí takmer 30 % ľudí nadváhou či obezitou, pričom čísla o Slovensku sú ešte horšie a poukazujú, že až 60 % Slovákov a 70 % Sloveniek má problémy s nadváhou či obezitou. Aj preto ľudia hľadajú rôzne diéty a stravovacie návyky, ktoré by im mohli pomôcť dať telesnú váhu do normálu, a tiež vylepšiť celkové zdravie. Novým trendom sa preto stáva diéta založená na jednom jedle denne.
Hneď na začiatku treba povedať, že ak sa rozhodnete pre akúkoľvek diétu, mali by ste najprv zvážiť konzultáciu s vaším lekárom, ktorý vám ju na základe vášho zdravotného stavu schváli, alebo odporučí iné, vhodnejšie riešenie.
Podobná prerušovanému pôstu
Mnohé celebrity, ale aj bežní ľudia podľahli novému stravovaciemu trendu, ktorého základom je jedno jedlo denne. Ako uvádza lektorka výživy
Táto diéta je v podstate iba extrémnejšia verzia inej pôstnej diéty — prerušovaného pôstu. A kým pri prerušovanom pôste si ľudia obmedzujú svoj kalorický príjem iba v niektoré dni, či jedia len vo vyhradenom časovom okne, pri diéte založenej na jednom jedle, už ako názov napovedá, prijmú v rámci jedného jedla celú svoju dennú dávku potravy.
A zatiaľ čo priaznivci tejto diéty na ňu nedajú dopustiť, výskumy v tejto oblasti sú zatiaľ značne obmedzené a existuje len veľmi málo vykonaných štúdií a tie, ktoré sú, sú aj tak vykonané najmä na zvieratách.
Málo štúdií
Vo všeobecnosti výskumy prerušovaného pôstu ale poukazujú na benefity, ako je zlepšenie regulácie hladín cukru a cholesterolu, ale tiež zlepšenie krvného tlaku či iné zdravotné benefity. Tie však nemusia fungovať u každého a do takýchto diét by sa mali, pre istotu, púšťať iba zdraví ľudia.
Čo sa týka diéty založenej na jednom jedle denne, tej sa venovala jedna štúdia z roku 2022. V nej účastníci jedli jedno jedlo denne (prijaté medzi 17. až 19. hodinou) po dobu 11 dní, a následne bolo toto isté jedlo rozložené do menších porcií, ktoré účastníci jedli 11 dní.
Štúdia uvádza, že keď účastníci konzumovali iba jedno jedlo denne, zaznamenali pokles telesnej hmotnosti a množstva tuku v tele, oproti tomu, ak mali toto jedlo rozložené do troch menších počas dňa. Na druhej strane, zaznamenali ale tiež úbytok svalovej hmoty, ako aj zníženie hustoty kostí.
Aby sme pochopili efekt tejto diéty, bude treba vykonať viacej štúdií zahŕňajúcich väčší počet účastníkov (štúdiu z roku 2022 dokončilo len 11 účastníkov), a tiež by mali štúdie zahŕňať rôzne skupiny ľudí (štúdia z roku 2022 bola vykonaná len na štíhlych dospelých ľuďoch v mladšom veku).
Zjavné nevýhody diéty
Samotným problémom takejto diéty je, že je zložité splniť všetky potrebné nutričné požiadavky v rámci jedného jedla. Okrem energie potrebuje človek prijať dostatok bielkovín, vlákniny a minerálov či vitamínov. Jedno jedlo denne by tak malo obsahovať veľkú porciu bielkovín, zeleniny, rôzne orechy a semienka, celozrnné výrobky, a tiež mliečne výrobky na doplnenie vápnika a jódu, prípadne zvoliť rastlinné alternatívy.
Už z toho je jasné, že takáto diéta nie je vhodná pre deti, tehotné ženy a ľudí s rozličnými zdravotnými problémami.
Naďalej tak platí, že najlepší prístup je vyvážený kalorický príjem, ideálne v troch pestrých jedlách počas dňa, ktorý zodpovedá veku a špecifikám jednotlivca. Netreba zabúdať aj na dostatočný pitný režim a dostatočný pohyb.
Nahlásiť chybu v článku