Finančná správa upozorňuje na dovoz suvenírov, ktoré sú vyrobené z ohrozeného druhu rastlín alebo živočíchov. Deje sa to každoročne počas dovolenkovej sezóny.
„Za nelegálny dovoz chránených druhov môže hroziť pokuta i trest odňatia slobody,“ upozorňuje na oficiálnej stránke. V tejto súvislosti preto poskytuje informácie a vďaka osvete sa aj počet takýchto prípadov znižuje.
Tomuto sa vyhnite
Mnohí ľudia si z dovoleniek zvyknú prinášať rôzne spomienkové predmety a suveníry. Niektoré sa však nachádzajú na „čiernej listine“.
Zväčša ide o predmety dovážané z exotických prímorských krajín, ktoré sú vyrábané z chránených druhov rastlín a živočíchov. Môže ísť napríklad o koraly, výrobky z krokodílej či hadej kože alebo o tradičnú čínsku medicínu, ktorá obsahuje časti tiel ohrozených živočíchov (nosorožec, tiger, kobra…).
Opatrnosť treba zvýšiť napríklad v Afrike a Ázii, kde sa často objavujú predavači sošiek alebo šperkov zo slonoviny. V Južnej Amerike, najmä v Peru, Bolívii alebo Čile sa zasa vyskytujú takzvané dažďové palice, ktoré vydávajú zvuk dažďa, sú ale vyrobené z chráneného druhu kaktusu.
Pri kúpe exotických predmetov z Tuniska, Egypta, Turecka alebo Thajska dbajte na to, aby vám k nim pribalili aj oficiálne sprievodné doklady – certifikáty k výrobku.
„Podľa toho, či prečin vyhodnotia ako colný priestupok alebo colný delikt, určia aj výšku sankcie. Za colný priestupok možno podľa závažnosti porušenia colných predpisov uložiť pokutu do výšky 3 319,39 eura. Za závažné porušenie predpisov hrozí aj trestné stíhanie s možnosťou uloženia trestu odňatia slobody na dobu až 8 rokov,“ vystríha správa.
Chránené druhy rastlín a živočíchov podliehajú totižto Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) a viac ako 37-tisíc je pod dohľadom príslušných orgánov a obchod s takmer 1100 druhmi je úplne zakázaný.
Nahlásiť chybu v článku