Foto: Profimedia

Niektorí stánkari to vedia predať. Môžete ale riskovať s vlastným zdravím.

V obľúbených dovolenkových destináciách, a dokonca aj na niektorých miestach na Slovensku, ste toho možno boli svedkami aj vy. Malé stánky s akváriami plnými malých rybičiek, v ktorých mali dovolenkári namočené nohy. Rybky sa okolo prstov a chodidiel len tak obšmietali a odhryzkávali odumretú kožu. Pomerne obľúbená atrakcia – pedikúra rybičkami – ale nie je až taká prospešná, ako ju majitelia stánkov v dovolenkových rezortoch opisujú. A v niektorých prípadoch môže byť aj nebezpečná.

Článok pokračuje pod videom ↓

Téme sa na svojom blogu venoval travelhacker a bloger Milan Bardún, známy ako Milan bez mapy. On a aj mnohí ďalší odborníci z oblasti dermatológie totiž hovoria, že je to jedna z tých najhorších vecí, ktoré si na dovolenke môžete dopriať.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Bez Mapy (@milan_bezmapy)

Obľúbené turecké rybky

Na takýto druh pedikúry sú využívané sladkovodné rybičky garra rufa, pochádzajúce z Turecka. Obľubu si získala najmä v takzvaných „fish spa“, pričom dovolenkári veria, že procedúra im zachraňuje pokožku na nohách. Často je ale pravdou presný opak.

Samozrejme, garra rufa cez ústa vylučujú látku dithranol, ktorá sa hojne využíva napríklad pri liečbe psoriázy a ďalších dermatologických problémov. Vďaka rybičkám je po terapii pokožka pekne hladká, čo ocenia najmä tí, ktorých trápia kožné problémy.

Foto: Profimedia

Liaheň nebezpečných baktérií

Milan bez mapy ale vysvetľuje, že tento biznis hazarduje nielen so zdravím dovolenkárov, ale najmä prispieva k propagácii týrania zvierat. Majitelia garra rufa v „rybích kúpeľoch“ totiž rybky zámerne nechávajú hladné, aby sa na ľudské nohy po ponorení k nim do akvária okamžite vrhli.

Ďalším problémom je hygiena. Ryby sú často chované v teplejšej vode a práve tá je doslova liahňou pre prenos baktérií, plesní a aj vírusov, keďže nikdy nemáte istotu, kto mal v akváriu nohy pred vami. Majitelia akvárií s garra rufa by mali vodu v nich pravidelne obmieňať, ale zrejme nikoho neprekvapí, že aj toto je skôr výnimkou, ako pravidlom.

Foto: Profimedia

Po procedúre jej amputovali prsty na nohách

Obľúbený slovenský bloger a cestovateľ tiež spomína prípad Austrálčanky, ktorej po procedúre museli amputovať prsty na nohe. Po „rybích kúpeľoch“ ju trápili horúčky a choroby, napokon sa preukázalo, že mala infekciu kostí, ktorú spôsobili práve baktérie vo vode z akvária.

Ak vás teda bude na najbližšej dovolenke v rezorte stánkar prehovárať k procedúre, dobre si to premyslite. Aj zdanlivo čistá voda totiž môže byť plná baktérií.

Uložiť článok

Najnovšie články