Foto: Profimedia

Topenie ľadovcov je v súčasnosti jeden z najväčších ekologických problémov.

Topiaci sa ľadovec v Alpách posunul hranicu medzi Švajčiarskom a Talianskom, čím je poloha talianskej horskej chaty sporná. Táto netradičná situácia uvádza do rozpakov aj viacerých turistov a lyžiarov, keďže tí nevedia, v akom štáte sa vôbec nachádzajú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ľadovec Theodul sa nachádza v Alpách, pričom jeho rozloha zasahuje ako na územie Švajčiarska, tak aj do Talianska. V minulosti nebol problém určiť, ktorá časť patrí akej krajine, keďže diplomatické služby si určili hraničnú zónu.

Foto: Profimedia

Veci sa však doslova dali do pohybu po tom, čo sa vplyvom topenia ľadovcov posunula pomyselná hranica medzi švajčiarskou a talianskou časťou ľadovca. Topenie ako súčasť ekologických škôd spôsobilo, že povodie riečky sa posnulo

Ústup ľadovca Theodul znamená, že povodie sa prikradlo k Rifugio Guide del Cervino, turistickej vysokohorskej chate pre návštevníkov, ktorí dorazia na samotný vrchol, teda blízko Testa Grigia s výškou 3 480 metrov.

Kompromis, o ktorom nikto nič nevie

Pri nedávnej návšteve reštaurácie sa Frederic, 59-ročný turista, opýtal: „Takže – sme vo Švajčiarsku?“
Ako uvádza The Guardian, bola to vhodná otázka. Odpoveď bola predmetom diplomatických rokovaní, ktoré sa začali v roku 2018 a skončili minulý rok kompromisom, podrobnosti však zostávajú utajené.

Stavba vysokohorského táboriska na skalnom výbežku sa dokončila v roku 1984.  V interiéri bolo 40 postelí a dlhé drevené stoly, ktorých „štátna príslušnosť“ bola na 100 % talianska. Dnes sú však dve tretiny chaty, vrátane väčšiny postelí a reštaurácie, technicky umiestnené v južnom Švajčiarsku.

Foto: Profimedia

Tento fakt by mohol byť zaujímavým bizárom a pomôcť tak k vyššej turistickej atraktivite. Tu však nastal skutočný problém. Blízko miesta, kde sa aktuálne posúvajú medzinárodné hranice, sa nachádza stavenisko novej budovy, vrátane stanice lanovky.

Dohoda bola uzavretá vo Florencii v novembri 2021, ale výsledok bude odhalený až po tom, čo ju schváli švajčiarska vláda, čo sa nestane skôr ako v roku 2023.

„Dohodli sme sa na prepočítaní rozdielu,“ povedal Alain Wicht, hlavný pohraničný úradník švajčiarskej národnej mapovacej agentúry Swisstopo. Jeho práca zahŕňa starostlivosť o 7 000 hraničných značiek pozdĺž vnútrozemskej švajčiarskej hranice s Rakúskom, Francúzskom, Nemeckom, Talianskom a Lichtenštajnskom v dĺžke 1 935 km.

Foto: Profimedia

Wicht sa zúčastnil rokovaní, kde obe strany urobili ústupky, aby našli riešenie. „Aj keby ani jedna strana nevyšla ako víťaz, aspoň nikto neprehral,“ povedal.

Štvrtina hmoty za necelých 40 rokov

Tam, kde taliansko-švajčiarska hranica prechádza cez alpské ľadovce, sa sleduje línia rozvodia. Ľadovec Theodul však medzi rokmi 1973 a 2010 stratil takmer štvrtinu svojej hmoty. Tým sa skala pod ním odkryla, zmenil sa odvodňovací predel a dvaja susedia museli prekresliť približne 100 metrový úsek svojej hranice.

„Hádame sa o územie, ktoré za veľa nestojí,“ povedal. Dodal však, že toto „je jediné miesto, kde sme zrazu mali zapojenú budovu“, čo dáva pozemku akúsi ekonomickú hodnotu. Jeho talianski kolegovia to odmietli komentovať kvôli zložitej medzinárodnej situácii.

Foto: Unsplash

Jean-Philippe Amstein, bývalý šéf Swisstopo povedal, že takéto spory sa zvyčajne riešia výmenou pozemkov s ekvivalentnou rozlohou a hodnotou. V tomto prípade „Švajčiarsko nemá záujem získať kúsok ľadovca“, povedal. „Taliani nie sú schopní kompenzovať stratu švajčiarskej plochy.“

Zatiaľ čo výsledok diplomatických stretnutí zostáva utajený, správcovi budovy, 51-ročnému Luciovi Truccovi povedali, že zostane na talianskej pôde. „Útočisko zostáva talianske, pretože sme vždy boli Taliani,“ povedal. Menu je talianske, víno je talianske a dane sú talianske.

Uložiť článok

Najnovšie články