Foto: Army.com.ua, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Bayraktar je veľkou posilou ukrajinskej armády.

Vojna sa mení aj rozvojom nových technológií. Jednou z najväčších zmien je použitie bezpilotných lietadiel, tzv. dronov. Američania ich využívajú už niekoľko rokov, no v bojoch o nich často nepočuť. Pri rusko-ukrajinskej vojne sa však stále častejšie skloňuje jedno slovo – Bayraktar.

Článok pokračuje pod videom ↓

Turecký vlajkonosič

Bayraktar vznikol z núdze. Turecko túžilo mať vlastné bezpilotné lietadlá, avšak nedarilo sa mu ich, najmä od USA, získať. Preto sa turecká vláda obrátila na vlastných ľudí s požiadavkou vytvoriť dron. A urobila dobre.

Vývoj začal v roku 2007, následne už v roku 2009 nasledovali prvé letové skúšky. Podpis ohľadom sériovej výroby nastal v decembri 2011 a prvý let Bayraktar TB2 sa uskutočnil v roku 2014. Následne si ho objednal zadávateľ – turecká armáda a získala prvých 6 kusov, o rok neskôr to bola ďalšia šestica.

Dron Bayraktar, v preklade vlajkonosič sa skutočne stal vlajkonosičom tureckej armády. Následne oň začali prejavovať záujem aj iné štáty, a to najmä ázijské a tiež africké, ale objednaných 24 dronov má aj Poľsko a, samozrejme, má ich aj Ukrajina, portál Aerotime píše o 20 kusoch.

Tím Bayraktar. Foto: Bayhaluk, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Prieskumník, ktorý dokáže zabíjať

Bayraktar nebol pôvodne konštruovaný ako bojové bezpilotné lietadlo. Jeho hlavným cieľom je vykonávanie prieskumov a spravodajských misií. Je postavený z uhlíkových vlákien a ďalších kompozitných materiálov. Rozpätie krídiel činí 12 metrov a je dlhý 6,5 metra.

Jeho maximálnu rýchlosť 130 km/h zabezpečuje piestový motor s výkonom 100 koní. Veľkou výhodou je, že pri jeho 300-litrovej nádrži dokáže byť vo vzduchu celý deň, teda 24 hodín.

Foto: Bayhaluk, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Aj keď ide prioritne o prieskumné lietadlo, tureckí inžinieri ho uspôsobili tak, že dokáže niesť vo svojom trupe štyri rakety vzduch-zem. Keď si predstavíme, že každý bezposádkový systém pozostáva zo 6 lietadiel, rozprávame sa o skutočne slušnom protivníkovi. Drony ovláda posádka z dvoch pozemných riadiacich staníc.

Ovládacia jednotka. Foto: Bayhaluk, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Bayraktar sa vysmieva Rusom

O Bayraktare sa hovorí najmä pre prebiehajúci konflikt na Ukrajine. Pomocou týchto bezpilotných lietadiel sa darí likvidovať ťažkú ruskú techniku. Na internete je možné nájsť množstvo videí, v ktorých Bayraktar ničí napríklad raketové zariadenie BUK, ale aj tanky.

Rusom sa pritom nedarí ovládnuť ukrajinský vzdušný priestor. Ako pripomína český server Armadní noviny, ruské letectvo má pritom 100 moderných stíhačiek Su-35, 120 Su-30SM a tiež 140 bombardérov Su-34. Chýbajú im však mobilné rádiolokátory a lokalizačné lietadlá. Čo sa deje na ukrajinskom nebi, nevidia ani zo svojich radarov kvôli zakriveniu Zeme.

Naopak, Ukrajinci majú informácie vďaka prieskumným systémom NATO, vďaka čomu majú prehľad nielen o tom, čo sa deje vo vzduchu, ale aj na zemi. Bayraktar sa tak môže vyhýbať nebezpečenstvám a naopak vedieť, kde má zaútočiť.

Výsledkom toho je, že drony už zničili nepriateľovi techniku v hodnote mnohonásobne väčšej, ako bola ich obstarávacia cena. Cena jedného dronu sa totiž pohybuje na úrovni 5 miliónov dolárov, ako uvádza military-today, čo je vzhľadom na to, čo už drony Bayraktar dokázali, veľmi dobrá investícia.

Otázne však je, koľko dronov Ukrajina v skutočnosti má ešte funkčných, keďže sa pri misiách mohli poškodiť či byť zničené, keďže ruská strana tvrdí, že už niekoľko dronov zostrelila. Otázne ďalej je, koľko Ukrajina vlastní rakiet.

Bezpilotný ukrajinský hrdina

MilitaryTimes uviedli v utorok, že drony už zničili najmenej 32 kusov ruskej techniky. Toto číslo ale nie je možné overiť. V každom prípade ukazujú, že sú mimoriadne efektívne proti „zastaraným“ ruským systémom, ktoré sa proti drobnému dronu na oblohe nemajú ako brániť.

Bayraktar sa teda razom stal v očiach Ukrajincov hrdinským strojom. Web Novinky.cz informuje, že ukrajinská armáda tento týždeň zverejnila pesničku, v ktorej turecké drony ospevuje. „Prišli okupanti na našu Ukrajinu, uniformy nové, vojnové stroje,“ spieva sa v pesničke. „Ale trochu sa im roztopil inventár…Bayraktar,“ znie koniec prvej slohy.

Ďalej je v nej možné počuť verš ako: „Ruský cár sa naučil jedno nové slovo…Bayraktar„. Celý videoklip je sprevádzaný chytľavým textom, v ktorom dominuje slovo Bayraktar.

Je jasné, že iba vďaka Bayraktaru sa Ukrajina nedokáže ubrániť voči agresorovi. Avšak ukazuje, že dokáže nepriateľa efektívne ohrozovať a vytvára tiež psychologický tlak, keďže útok môže prísť v podstate v okamžiku, bez varovania a dron vďaka tomu, že dokáže operovať aj vo výške približne 8 kilometrov, sa vie stať za istých podmienok „neviditeľným“.

Bayraktar sa tak oprávnene stáva hrdinom ukrajinských bojov a dokazuje, že moderné technológie môžu mať navrch aj oproti ťažkej, avšak primitívnejšej hrubej sile.

Uložiť článok

Najnovšie články