Mnohí sa pokúšajú prebádať ju celú, iní sa zas celé roky zameriavajú na malý kúsok zamrznutej zeme. Jednou z obľúbených činností bádateľov je pozorovanie zvierat, napríklad tuleňov či tučniakov. Práve za tučniakmi sa v roku 1910 vydal aj bádateľ George Murray Levick a jeho zistenia vás šokujú, aj pobavia.
Z tesnej blízkosti skúmal tučniaky okaté
Ako informuje portál Daily Mail, už kniha napísaná pred viac ako storočím odhalila, že bizarné sexuálne praktiky sú príznačné nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá. George Murray Levick, o ktorom sa hovorí, že ako prvý pozoroval tučniaky okaté z tesnej blízkosti, sa počas expedície v roku 1910 zameral na ich správanie a jeho zistenia boli natoľko šokujúce, že v tom čase poburujúcu knihu nemohol ani vydať. Okrem toho, knihu musel napísať v gréčtine, obával sa totiž, že u nevzdelanej verejnosti by sa nestretla s pochopením.
Našťastie, dnes nájdete v literatúre už takmer čokoľvek, Levickove zistenia preto boli znova spísané a Lloyd Spencer Davis o nich napísal v knihe A Pollar Affair (v preklade Polárna aféra). Portál The Sun napríklad uvádza, že u tučniakov je celkom bežná prostitúcia, kedy samec vymení samicu za kamienok, ale aj sexuálne násilie a hromadné znásilňovanie. Levick dokonca zaznamenal aj prípady nekrofílie, kedy sa tučniak snažil páriť s mŕtvym jedincom.
Násilie, prostitúcia či nekrofília
Lloyd Spencer Davis sa venoval nielen skúmaniu poznatkov, ktoré získal Levick, vykonal aj vlastnú štúdiu, na základe ktorej napísal v roku 2002 knihu s názvom The Plight of the Penguin. Jednou z tém bolo napríklad homosexuálne správanie tučniakov, ktoré je, podobne ako násilnícke správanie, pozorované celkom bežne. Homosexuálne správanie bolo pozorované napríklad aj v zoologických záhradách, kedy sa dva jedince rovnakého pohlavia spoločne starali o mláďa.
Narozdiel od mnohých iných živočíšnych druhov, samec a samička tučniaka sa o mláďatá starajú rovnakým dielom a rodičovské povinnosti si delia na polovicu. Tučniaky okaté sú známe tým, že ak chcú prilákať samičku, pretekajú sa v tom, kto postaví väčšie, krajšie a lepšie hniezdo. Aj keď je to podľa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) jeden z najmenších druhov tučniakov, sú to pomerne agresívne stvorenia a neváhajú zaútočiť napríklad na tulene. Ak sa k nim priblíži človek, zaútočia dokonca aj na toho.
Daily Mail
Nahlásiť chybu v článku