Foto: NAIAD.com

V týchto vodách by ste sa kúpať rozhodne nechceli. Mohlo by vás to stáť život.

Málokto si vie letnú dovolenku predstaviť bez mora či aspoň jazera, v ktorom sa môže okúpať. Týchto 10 miest ale celkom určite zo svojho zoznamu možných destinácií vynechajte. Patria totiž medzi najnebezpečnejšie vodné plochy sveta a mohli by sa vám stať osudnými. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Jacob’s Well, USA

Jacob’s Well je názov asi 10 metrov hlbokej prírodnej studne, ktorú nájdete v americkom štáte Texas. Toto miesto je obľúbeným miestom potápačov, ktorí tu však riskujú svoje životy. Na dne prírodnej studne sa totiž nachádza vchod do systému podzemných jaskýň, z ktorých sa do dnešného dňa nedokázali vrátiť stovky potápačov.

Foto: wikimedia.org

Jazero Natron

Zaplávať si v jazere Natron znamená istú smrť. V dôsledku zvýšenej evaporácie (vyparovania – pozn. redakcie) v Tanzánskom jazere ostávajú vysoké množstvá rôznych solí a zlúčenín, akými je napríklad uhličitan sodný. Všetky tieto látky spôsobujú, že alkalita (zásaditosť – pozn. redakcie) jazera môže dosiahnuť pH vyššie ako 12. Pre porovnanie, takéto pH obsahuje čpavok alebo mydlo. Voda v tomto jazere ničí všetko živé a dokáže spáliť pokožku živočíchov, ktoré na takéto prostredie nie sú prispôsobené. Viac o záhadnom jazere Natron, kde sa zvieratá menia na kameň sa dozviete v našom staršom článku.
Natron

Modrá diera, Egypt

Modrá diera neďaleko egyptského mesta Dahab je považované za najnebezpečnejšiu potápačskú lokalitu na celej Zemi. Smrť tu v priebehu histórie podľa niektorých zdrojov našlo v posledných desaťročiach až 130 potápačov. Vysokú mieru úmrtnosti si však nikto nevie celkom dobre vysvetliť. Podľa odborníkov je však vo väčšine prípadov príčinou smrti dusíková narkóza a nedostatok kyslíka pri návrate z jaskyne.
Blue Hole - Dahab, Egypt
The Blue Hole - Dahab

Jazero Horseshoe, USA

Jazero Horseshoe v americkom štáte Kalifornia leží v pohorí Mammoth Mountain. Scenéria, ktorú horské jazero spolu s okolitými vrcholmi vytvára vás možno láka, no ak budete pokračovať v čítaní, zistíte, že by ste ho radšej zďaleka obišli. Horseshoe je totiž jazerom v okolí ktorého je extrémne vysoká koncentrácia oxidu uhličitého, ktorý ničí všetko v okolí. Okrem vegetácie, ktorá v okolí jazera odumiera si oxid uhličitý vyžiadal v tejto oblasti už aj niekoľko ľudských životov.
Horseshoe Lake #1

Vriace jazero, Dominikánska republika

Vo Vriacom jazere v karibskom štáte Dominika by sa nechcel okúpať ani ten najväčší fanúšik termálnych prameňov. Teplota vody tu totiž dosahuje až 92°C a je teda pre človeka extrémne nebezpečná. Kúpanie v jazere je tak prísne zakázané.
The Boiling Lake

Rieka Tinto, Portugalsko-Španielsko

Archeologické nálezy v povodí rieky Tinto dokazujú, že v jej okolí ľudia už pred 3000 rokmi ťažili meď, železo, zlato a iné ťažké kovy. V dôsledku ťažby sa stopové prvky týchto nerastov dostali i do rieky a za storočia ťažby ju celkom kontaminovali. Riekou dnes tečie voda, ktorú by ste piť rozhodne nechceli. Život si však i v takýchto podmienkach našiel svoju cestu a mnohé organizmy sa kontaminovanej vode prispôsobili.
Remanso, Rio Tinto

Drakov prieliv

Prieliv pri južnom cípe Južnej Ameriky je najširším, najhlbším a zároveň i najnebezpečnejším prielivom na Zemi. Spája Atlantický a Tichý oceán a počas svojich objavných plavieb ním po prvýkrát preplával slávny moreplavec Fernão De Magalhães. Od tohto momentu ním preplávali tisícky lodí, z ktorých mnohé skončili na dne oceánu. Ľadovce, silný vietor, zlá viditeľnosť a najmohutnejší oceánsky prúd spravili z Drakovho prielivu hotový cintorín obchodných lodí. Všetko sa zmenilo vybudovaním Panamského prieplavu v prvej polovici 20.storočia, kedy sa otvorilo kratšie a oveľa bezpečnejšie spojenie medzi Pacifikom a Atlantikom.
antarctica_drake_passage_18

Jazero Kivu, Rwanda-Demokratická republika Kongo

Jazero Kivu leží priamo na hraniciach medzi Rwandou a Demokratickou republikou Kongo. Na prvý pohľad sa zdá ako celkom normálne jazero, no opak je pravdou. Pod jeho dnom sa totiž nachádza ložisko 55 miliárd kubických metrov metánu, ktorý sa môže uvoľniť aj pri najmenšom zemetrasení a spôsobiť obrovskú katastrofu. Jazero Kivu navyše leží vo Východoafrickej priekopovej prepadline, ktorá je otrasmi a vulkanickou činnosťou charakteristická. Explózia ložiska metánu pod jazerom Kivu môže podľa predpokladov pripraviť o život až 2 milióny ľudí, ktorí žijú v jeho okolí.
Lake Kivu - Kibuye

Jazero Karačaj, Rusko

Jazero bolo až do začiatku 50. rokov v podstate úplne bežné, čisté jazero pri rieke Teča. Po skončení 2. svetovej vojny, kedy USA ukázali celému svetu potenciál jadrových zbraní, vyvstala v Sovietskom zväze potreba mať tieto zbrane tiež. Za tým cieľom bol pri jazere Karačaj postavený tajný komplex Majak, ktorého úlohou bola produkcia rádioaktívneho materiálu. Rádioaktívny odpad z výroby potom končil kde inde ako vo vodách jazera. Za niekoľko rokov sa z Karačaju stalo najtoxickejšie jazero sveta. Viac o jazere Karačaj nájdete aj v našom staršom článku.
_D3S6728b

Rieka Citarum

Indonézska rieka Citarum na ostrove Jáva je snáď najdôležitejšou riekou Indonézie. Je na ňu naviazané poľnohospodárstvo, odber pitnej a úžitkovej vody, priemysel, energetika a mnoho ďalších oblastí. Napriek tomu si ju ľudia nevážia a Citarum sa stala najznečistenejšou a najtoxickejšou riekou sveta. Na jej brehoch totiž sídli viac ako 2000 priemyselných závodov, ktoré do jej vôd vypúšťajú vo veľkom arzén, olovo, ortuť a mnohé iné toxické látky.
Citarum River
GP04JCB

Pozri aj: 10 najfarebnejších miest z rôznych kútov sveta, ktoré vyzerajú, akoby ani neboli z tejto planéty

brightside.me, businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články