Ilustračná foto: TASR

Viaceré vodné plochy sú nevyhovujúce.

Povolenie na prevádzku malo na konci 36. týždňa 127 umelých kúpalísk a 425 bazénov. V prevádzke je aj sedem prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou. Ďalších 57 vodných plôch má vyhovujúcu kvalitu vody. V aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk o tom informovali z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

ÚVZ pre prekročenie medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov neodporúča kúpanie sa v lokalite Laborec Humenné. Voda vhodná na kúpanie nie je ani na štrkovisku Čaňa, plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach, štrkovisku Gbely Adamov, v rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín-Stráže, vo Vinianskom jazere a v jazere Malé Leváre.

Zlá kvalita vody

Hygienici tam zaznamenali významné prekročenie zdravotne významných biologických ukazovateľov, kúpanie predstavuje akútne nebezpečenstvo a zvýšené zdravotné riziko. Na Veľkom Kolpašskom jazere, vodnej nádrži Duchonka, štrkoviskovom jazere Kava (Komárno) a na Zemplínskej šírave (Biela hora, Hôrka, Kamenec, Medvedia hora, Paľkov) ÚVZ neodporúča kúpanie pre citlivé populačné skupiny, ako sú deti, alergici a osoby s oslabeným imunitným systémom z dôvodu zvýšených hodnôt ukazovateľov cyanobaktérie a chlorofyl-a.

„Zdravotné riziko u týchto populačných skupín narastá s opakovaným kúpaním a dlhodobým pobytom vo vode. Pre zdravých kúpajúcich sa je riziko nízke,“ dodali hygienici.

Uložiť článok

Najnovšie články