Vrak lode sa dal do pohybu. Foto: SITA - (Chris Giles/Niagara Parks via AP)

Vplyvom silného vetra sa starý vrak pohol.

Naposledy Niagarské vodopády pútali pozornosť, keď v januári tohto roku z veľkej časti zamrzli  a teraz ju pútajú tiež. Teda, konkrétne na seba pozornosť upriamila veľká loď, respektíve nákladný čln Iron Scow, ktorý uviazol v Niagarských vodopádoch ešte v roku 1918. Vtedy nechýbalo málo, aby posádka lode, ktorú tvorili dvaja muži, neprišla o život. Po záchrane tam vrak lode ostal a zdalo sa, že ostane navždy nehybným. No po 101 rokoch sa predsa len pohol. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vrak sa nachádza na kanadskej strane vodopádu v časti Podkova (Horseshoe Falls), ktorá je najväčšou zo všetkých jeho troch častí. Voda z tejto časti padá z výšky 52 metrov.

Vrak lode sa dal do pohybu. Foto: SITA – (Chris Giles/Niagara Parks via AP)

Ako uvádza portál Unilad, vrak uviaznutej lode sa zo svojho pôvodného miesta posunul približne o 50 metrov a loď sa tiež pretočila na bok. Podľa CBC bola dôvodom silná halloweenska búrka, ktorá oblasť zasiahla vo štvrtok večer.

Vrak lode sa dal do pohybu. Foto: SITA – (Chris Giles/Niagara Parks via AP)

Momentálne to vyzerá, že vrak si našiel svoje nové miesto, no teraz existuje väčšie riziko, že počas zlého počasia sa loď opätovne pohne.

Vrak lode sa dal do pohybu. Foto: SITA – (Chris Giles/Niagara Parks via AP)

Môže tam byť dni, ale aj roky,“ vysvetľuje Jim Hill manažér z Niagarských vodopádov.


Nákladný čln sa na mieste zasekol v roku 1918. Na palube boli dvaja muži, ktorým sa našťastie aj s pomocou veterána z 1. svetovej vojny podarilo dostať na breh. Plavidlo odvtedy ostalo zaseknuté medzi skalami bez pohnutia. Až do týchto dní.

Vrak lode sa dal do pohybu. Foto: SITA – (Chris Giles/Niagara Parks via AP)

Niagarské vodopády sú známou turistickou atrakciou na hranici Kanady a USA. Ležia na rieke Niagara na východnej hranici medzi kanadskou a americkou časťou dvojmestia Niagara Falls. Vodopády nie sú významné svojou výškou, ale mohutnosťou. S priemerným ročným prietokom 5 936 m³/s sú najmohutnejšími vodopádmi v Severnej Amerike. Za svoj vznik vďačia dobe ľadovej, ktorá sa skončila asi pred 10-tisíc rokmi.

Ročne ich navštívia milióny ľudí a je možné, že teraz sa turistický záujem ešte mierne zvýši, práve kvôli posunu vraku lode.

Uložiť článok

Najnovšie články