foto: Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University ([1])

Voynichov rukopis patrí medzi najzáhadnejšie rukopisy všetkých čias. Vedci na jeho rozkódovanie využili umelú inteligenciu.

Voynichov rukopis, dokument, ktorý pravdepodobne vznikol v prvej polovici 15. storočia, bol obrovskou výzvou nielen pre samotných vedcov, ale aj pre všetkých milovníkov záhad a šifier. Kniha napísaná neznámym autorom, neznámym jazykom s ilustráciami, ktoré na prvý pohľad nedávajú žiaden zmysel. To bola naozaj poriadna výzva pre vedecký tím. Obsah rukopisu ostal nejasný takmer 600 rokov. Tam, kde bol človek prikrátky, nakoniec pomohla umelá inteligencia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Všetko, čo nie je jasné, je živnou pôdou pre konšpiračné teórie. Voynichov rukopis, pomenovaný po obchodníkovi, ktorý ho objavil v roku 1912, nie je žiadnou výnimkou. Niektorí si myslia, že v sebe ukrýva posolstvo z iného sveta, zatiaľ čo ďalší sú presvedčení o tom, že ide len o nejakú vedeckú učebnicu botaniky. Na úplný preklad si budeme musieť trochu počkať, avšak to nevadí. Hlavné je, že vedcom sa konečne podarilo prísť na kĺb jednej z najväčších záhad minulosti.

Pomohla umelá inteligencia

Voynich Manuscript (158).jpg
foto: Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University ([1])
Obsah rukopisu desiatky rokov nedal spávať lingvistom, kryptológom či ďalším odborníkom, ktorí sa snažili rozlúštiť záhadný kód. To sa nakoniec podarilo tímu kanadských počítačových expertov z univerzity v Alberte. Tajomný rukopis dekódovali pomocou techniky algoritmického dešifrovania, pričom zďaleka nešlo o jednoduchú vec, keďže podľa autorov Voynichov rukopis bol napísaný v neznámom skripte, ktorý kódoval neznámy jazyk. Algoritmus testovali celkovo na 380 rôznych prekladoch Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Keďže úspešnosť algoritmu bola úspešná na 97 percent, vedci sa ho rozhodli použiť aj na dešifrovanie tajomného manuskriptu.

Tajomný jazyk je s vysokou pravdepodobnosťou hebrejčina

Voynich Manuscript (173).jpg
foto: Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University ([1])
Vedci sa domnievali, že rukopis je napísaný v arabčine, avšak podľa umelej inteligencie ide o hebrejčinu. Neznámy autor rukopisu pri jeho písaní pravdepodobne použil abecedne usporiadané anagramy, tzv. alfagramy. Zatiaľ sa tímu pomocou umelej inteligencie podarilo rozlúštiť len 10 strán záhadného rukopisu, avšak i to je dobrý začiatok. K práci na preklade rukopisu si kalifornskí veci chcú zavolať aj odborníkov na hebrejčinu, ktorí by im pomohli s komplikovaným prekladom.

Ak vás zaujíma začiatok tohto netradičného rukopisu, vedci zverejnili obsah prvej vety: „Urobila odporúčania kňazovi, mužovi domu, mne a ľuďom.“ To len dokazuje, že Voynichov rukopis určite nebude jednoduché čítanie. Ak však vedci prejdu všetkými prekážkami a šiframi, ktoré pre nich autor rukopisu pripravil, určite sa dočkajú zaslúženej odmeny. Mnohí sú presvedčení, že rukopis obsahuje naozaj dôležité poznatky. Inak by sa ich autor tak netrápil s ich komplikovaným šifrovaním.

Pozri aj: Benátky sú bez vody. Pokles hladiny vody ochromil dopravu a odkryl odvrátenú stranu inak romantického mesta

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články