Ilustračné foto: Sgt. 1st Class Gordon Hyde [Public domain], via Wikimedia Commons

Plánovaná bariéra by tak predeľovala 6 rozmanitých a oddelených krajín, čo je len krok k ekologickej katastrofe. 

Prezident Trump v piatok vyhlásil núdzový stav, ktorého cieľom je obísť kongres a vybudovať ďalšie dodatočné bariéry pozdĺž americko-mexickej hranice. Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu, približne 3 200 kilometrov dlhá stena sa bude rozprestierať od Mexického zálivu v Texase až po Tichý oceán.

Článok pokračuje pod videom ↓

Už od januára leží tento návrh na stole vlády a teraz je najbližšie k jeho realizácii. Stáť by mal o približne 5 miliárd eur viac, ako 7 miliárd, ktoré kongres na začiatku povolil. Proti návrhu sa postavilo množstvo ekologických skupín, ktoré sa zhodli na tom, že je to predzvesť ekologickej katastrofy. Viac ako 2 500 vedcov z celého sveta teraz žiada vládu, aby brala ohľad aj na prírodu a zvieratá, ktoré v danej oblasti žijú.

Tu je pár príkladov, ako bariéra ovplyvní krajinu:

Strata biotopov

Bariéra medzi Spojenými štátmi a Mexikom by mala predeľovať 6 rôznych ekoregiónov s rozmanitými povrchmi, od suchých púští, cez soľné močiare až po sladkovodné mokrade. Sú domovom pre viac ako 1 500 živočíchov žijúcich na zemi i vo vode, medzi ktoré patrí aj 62 ohrozených druhov. Rozdelením dvoch krajín tak vláda riskuje ohrozenie až 800 druhov, pri ktorých riskuje ich vyhynutie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Siddharth Pendharkar (@sid.safari),

Obchádzanie environmentálnych zákonov

Od roku 2005 dostala vláda právo zrušiť zákony, ktoré by mohli spomaliť vybudovanie bariéry. Snahy organizácií, ktoré sa celé desaťročia usilovali o udržanie krehkého ekosystému, by tak mohli vyjsť nazmar. Preto teraz prosia vládu, aby zvážila ekologický dopad na okolie ešte predtým, ako začne podnikať ďalšie kroky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Anni R. (@annisdaydreams),

Zvýšenie emisií uhlíka

Ďalší z negatívnych dopadov, ktorý vplýva nielen na miestu krajinu. Konštrukcia bariéry by mala podľa odhadov obsahovať 9 miliónov kubických metrov betónu a 2,3 miliardy kilogramov ocele, čím sa vytvorí 7,8 milióna ton emisií oxidu uhličitého.

Prerušenie migračných ciest pre ohrozené druhy

Rozdelenie dvoch krajín by tak mohlo prerušiť cesty, po ktorých migruje mnoho živočíchov. Okrem toho by im tiež bariéra mohla zablokovať aj prístup k získaniu jedla alebo vody. Viac ako dvom tretinám zvierat, ktoré nedokážu lietať, by sa zúžil ich priestor na 20 000 kilometrov štvorcových, čo je len umocňuje riziko ich vyhynutia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Johnny Depp (@johnnydepp__lover_),

Nabúranie a odklonenie tokov riek

Rio Grande, Tijuana či rieka Colorado. Rieky s mnohými prítokmi, ktorým by sa mohla do cesty postaviť plánovaná bariéra a slúžiť tak ako hrádza. Zablokovala by mnohým druhom prístup k vodným systémom, ale vytvorila by aj príležitosť pre masívne záplavy a prírodné katastrofy v mnohých oblastiach. Zablokovanie prístupu k vodným tokom alebo obmedzenie ich toku by mohlo viesť k budúcemu konfliktu medzi Spojenými štátmi a súkromnými vlastníkmi, ktorí rieky využívajú ako zdroj obživy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Riccardo (@riccardo_sebastiano_roberto),

Znehodnotenie vývoja konzervácií a vedeckého výskumu

V posledných rokoch boli státisíce hektárov pôdy chránené prostredníctvom spolupráce v oblasti ochrany prírody a výskumných programov. Vybudovanie bariéry tak zníži úsilie o zachovanie krajiny a vedecký výskum, ktorý doposiaľ uskutočňovali mimovládne organizácie, rôzne kmene, americká i mexická vláda, ako aj súkromní vlastníci pôdy.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články