Kontroverzná debata okolo odkúpenia Grónska Spojenými štátmi americkými pokračuje. Či už to americký prezident myslel ako vtip, metaforu alebo ide len o ďalšie z jeho nelogických vyhlásení, ktorých cieľom je aspoň niekoľko dní rezonovať v spoločnosti, to je stále otázne. Najnovšie sa však Donald Trump zmienil o Grónsku na svojom obľúbenom Twitteri, kde zverejnil fotomontáž ostrova s vlastným mrakodrapom.
Pred niekoľkými dňami sa v médiách objavila informácia o tom, že Donald Trump mal so svojimi poradcami diskutovať o myšlienke odkúpenia Grónska Spojenými štátmi americkými. Najväčší ostrov sveta patrí Dánsku, pridelený má však vysoký štatút autonómie. Grónsko má vlastný parlament, zahraničná a finančná politika, ako aj obrana ostrova je však v rukách Dánov. Podľa The Wall Street Journal sa Trump pri mnohých príležitostiach pýtal poradcov a právnych zástupcov, či USA môžu odkúpiť Grónsko, a vyjadril záujem o tamojšie prírodné zdroje a geopolitický význam ostrova.
Na medializované informácie takmer okamžite zareagovalo aj samotné Grónsko. Ministerka zahraničných vecí vyjadrila, že „Grónsko je otvorené podnikaniu, ale nie je na predaj.“ Premiér Grónska Lars Lökke Rasmussen na Twitteri napísal, že to musí byť prvoaprílový žart a v podobnom duchu sa o situácii vyjadrila aj dánska premiérka Mette Frederiksenová.
„Grónsko nie je na predaj. Grónsko nie je dánske. Grónsko patrí Grónsku. Veľmi silne dúfam, že to nemyslia vážne,“ uviedla pre noviny Sermitsiaq počas návštevy Grónska. Vyjadrenie poskytla po tom, ako ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow potvrdil záujem Donalda Trumpa o odkúpenie ostrova.
„Nechcem predpovedať výsledok. Len hovorím, že prezident (Trump), ktorý čo-to vie o kupovaní nehnuteľností, sa chce pozrieť na nákup Grónska,“ povedal Kudlow v televízii Fox News.
Trump ale od myšlienky odkúpenia Grónska ani po jasne nesúhlasných vyjadreniach dánskych i grónskych vládnych predstaviteľov neustupuje. Na svojom Twitteri zverejnil fotomontáž grónskej pobrežnej dedinky s mrakodrapom Trump Tower a popiskom „Sľubujem, že toto Grónsku neurobím„. Podľa vyjadrení Trumpovho úradu je Grónsko pre USA zaujímavé najmä zo strategického uhľa pohľadu, záujem je však aj o miestne nerastné bohatstvo.
I promise not to do this to Greenland! pic.twitter.com/03DdyVU6HA
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 20. augusta 2019
Ťažisko grónskeho hospodárstva síce leží v rybolove, no v dôsledku klimatickej zmeny ostrov odkrýva svoje skutočné bohatstvo. Pod grónskym ľadom sa totiž podľa geologických prieskumov spred niekoľkých rokov nachádzajú obrovské ložiská najmä železa, zinku, uránu, zlata a ďalších vzácnych prvkov, ktoré majú podľa The Guardian predstavovať najväčšie zásoby mimo územia Číny. Strategicky je ostrov vstupnou bránou do Arktídy, ktorá okrem minerálov ukrýva pod ľadom aj obrovské zásoby ropy a zemného plynu.
O kúpu Grónska sa Spojené štáty americké nepokúšajú po prvýkrát. Už v roku 1946 chcel ostrov od Dánska za 100 miliónov dolárov odkúpiť vtedajší americký prezident Harry Truman, čo podľa CNN po zohľadnení inflácie v súčasnosti predstavuje sumu približne 1,3 miliardy dolárov. Ako ale pre CNN uviedol Iwan Morgan z University College London, s hospodárskym a strategickým potenciálom dnešného Grónska by sa suma vyšplhala na miliardy, možno aj bilióny dolárov.
Nahlásiť chybu v článku