V sobotu 21. júna sa konal prvý predvolebný míting amerického prezidenta Donalda Trumpa a v meste Tulsa v Oklahome sa zišli tisícky jeho prívržencov. Bol to jeho prvý predvolebný míting po 110-dňovej prestávke spôsobenej koronavírusovou pandémiou. Aréna BOK Center s kapacitou okolo 20-tisíc miest však nebola ani zďaleka plná.
Hoci účasť na zhromaždení nebola taká veľká ako očakávala Trumpova kampaň, väčšina z účastníkov nemala na tvárach rúška. Pred začiatkom mítingu dokonca kampaň oznámila, že šesť pracovníkov, ktorí ho pomáhali organizovať, malo pozitívne testy na koronavírus.
Trumpa, ktorý vyšiel na pódium krátko po 19-tej hodine miestneho času (v nedeľu po 02.00 h SELČ), privítalo skandovanie „USA, USA, USA“. Prezident nazval ľudí zhromaždených v hale „bojovníkmi“ a demonštrantov, ktorí sa zišli v blízkosti arény, označil za „násilníkov“.
Spomaľte testovanie
Rozsiahle testovanie na prítomnosť nového koronavírusu označil Trump za „dvojsečnú zbraň“. „Doteraz sme testovali 25 miliónov ľudí. Pravdepodobne je to o 20 miliónov ľudí viac ako (testoval) ktokoľvek iný… Ak testujete v takomto rozsahu, nájdete viac ľudí, nájdete viac prípadov, a preto som mojim ľuďom povedal: ‚Prosím, spomaľte testovanie'“.
President Trump on coronavirus testing: “I said to my people, slow the testing down, please.“ pic.twitter.com/d2nrpxYyzw
— NBC News (@NBCNews) June 21, 2020
Biely domu následne v reakcii na otázky novinárov tvrdil, že Trump jednoznačne žartoval. „Nikdy neodporučil svojmu tímu, aby spomalil testovanie. Sme veľmi hrdí na 25 miliónov testov, ktoré sme robili rýchlym tempom,“ cituje na Twitteri jeho predstaviteľa redaktor denníka Wall Street Journal, Michael C. Bender.
Koronavírus si v Spojených štátoch podľa štatistík Johns Hopkins University vyžiadal už takmer 120-tisíc úmrtí a celosvetovo takmer pol milióna, pričom sa predpokladá, že skutočné čísla sú ešte vyššie.
Kung flu
Prezident sa okrem ochorenia COVID-19, ktoré nazval rasistickým výrazom Kung flu (flu v preklade znamená chrípka, pozn. red), odkazujúc na to, že sa začalo najprv šíriť v Číne, počas mítingu obul aj do médií či demokratov. Ostro reagoval aj na výzvy na rušenie sôch a premenovanie vojenských základní pomenovaných po konfederačných generáloch, ktoré vyplynuli z protestov proti rasovej nespravodlivosti.
„Nepríčetná ľavicová banda sa snaží zvandalizovať našu históriu, znesvätiť naše pamiatky, naše krásne pamiatky. Chcú zdemolovať naše dedičstvo, aby mohli na jeho miesto uvaliť ich nový represívny režim,“ vyhlásil Trump na margo protestov a výzev na zmenu.
Výber Tulsy ako miesta konanie mítingu bol kritizovaný aj preto, že sa na prelome mája a júna 1921 stala dejiskom jedného z najhorších masakrov černochov v novodobej americkej histórii, ktorý si podľa odhadov z roku 2001 vyžiadal do 300 obetí.
Nahlásiť chybu v článku