Nová štúdia ukazuje, že rozchod vo vzťahu zvyčajne neprebieha náhle, ale predchádza mu dlhé obdobie postupného úpadku. Rozpoznať a konať včas môže znamenať rozdiel medzi záchranou a definitívnym koncom.
Ako uviedol portál UNILAD, výskumníci z Univerzity Johannesa Gutenberga v Mainzi sa pozreli na vzorce rozpadu partnerských vzťahov v rôznych krajinách – vrátane Nemecka, Austrálie, Spojeného kráľovstva a Holandska. Na základe rozsiahlych dát zistili, že väčšina vzťahov prechádza pred rozchodom dvoma zásadnými fázami. Tou prvou fázou je takzvaná predterminálna fáza, ktorá môže trvať aj niekoľko rokov a počas ktorej pomaly klesá spokojnosť vo vzťahu. Táto fáza však ešte neznamená definitívny koniec. Práve naopak, môže byť poslednou šancou na záchranu.
Bod zlomu: Keď sa už nedá vrátiť späť
Nasleduje prechodná fáza, ktorú výskumníci označujú ako bod, od ktorého sa vzťah dostáva do nezvratného úpadku. V tejto fáze dôjde k rýchlemu poklesu spokojnosti a zvyčajne už nasleduje definitívne ukončenie vzťahu. Tento úsek môže trvať v priemere jeden až dva roky, ale v niektorých prípadoch až 28 mesiacov. Profesorka Janina Bühler, ktorá viedla štúdiu, uvádza, že po dosiahnutí terminálnej fázy je vzťah prakticky odsúdený na rozpad.
Nahlásiť chybu v článku