Počet obetí ničivej tropickej búrky Chido, ktorá zasiahla súostrovie Mayotte – francúzske zámorské územie v Indickom oceáne – by mohol dosiahnuť stovky alebo dokonca tisíce. Oznámil to v noci na pondelok tamojší prefekt François-Xavier Bieuville. TASR o tom informuje na základe správy televízie BFM.
K nedeľnému večeru bolo potvrdených 14 obetí hurikánu a viac ako 250 zranených. V dôsledku ničivej búrky boli v súostroví zničené takmer všetky slumy, v ktorých žilo asi 100.000 ľudí. Úrady sa obávajú, že mnohí z týchto ľudí zahynuli.
Počet obetí a zranených nateraz nie je možné zistiť, pretože s mnohými oblasťami súostrovia nie je žiadne spojenie. Situáciu komplikuje aj to, že miestne obyvateľstvo je prevažne moslimské a v islame je zvyk pochovávať mŕtvych do 24 hodín. Otázny je i osud viac ako 100.000 nelegálnych migrantov, ktorí v súostroví žijú.
Pomáhajú, ako sa dá
Ako objasnila rozhlasová stanica RFI, pred katastrofou bolo na Mayotte otvorených asi 70 centier dočasného ubytovania na školách, no uchýlilo sa do nich len niekoľko tisíc ľudí. Iní buď nechceli opustiť svoje domovy, alebo to pred katastrofou nestihli.
Od soboty na ostrov po mori a letecky prichádza pomoc a zdravotnícky personál vysielaný z ostrova Réunion vzdialeného približne 1400 kilometrov od ostrova Mayotte. Francúzsko medzičasom vyslalo i vojakov a záchranárov, aby bojovali s následkami katastrofy.
Ostrov Mayotte má približne 320 000 obyvateľov a je najľudnatejším ostrovom súostrovia Komorské ostrovy. Leží v Indickom oceáne, približne 500 kilometrov východne od pobrežia Mozambiku a 300 kilometrov západne od pobrežia Madagaskaru. Od 31. marca 2011 je francúzskym zámorským departmentom a od 1. januára 2014 jedným z tzv. najvzdialenejších regiónov EÚ.
Cyklón napáchal škody
Cyklón zasiahol aj Komorské ostrovy severozápadne od Mayotte, nenapáchal tam však také škody ako vo francúzskom zámorskom departmente, uviedol komorský šéf národnej bezpečnosti Abderemane Mahmoud. Živel zatopil niektoré mešity a odnášal lode.
Cyklón Chido v nedeľu ráno zasiahol aj Mozambik. Na východné pobrežie Afriky narazil približne 40 kilometrov južne od mesta Pemba, ležiaceho na severe krajiny, pričom poškodil alebo úplne zničil mnoho obytných domov, škôl a zdravotníckych zariadení.
Cyklón Chido je jedným z extrémov počasia, aké v uplynulom období zasiahli oblasti na celom svete. Zvyšovanie frekvencie a sily výkyvov počasia spôsobuje klimatická zmena – ničivú silu cyklónu Chido spôsobila výnimočne vysoká teploty vody Indického oceánu, uvádza AFP.
Nahlásiť chybu v článku