Ak by sme mali povedať, aký obyvateľ morí a oceánov je považovaný za veľmi nebezpečného, asi každému by v prvom momente napadol žralok. Tieto morské predátory vzbudzujú v nás oprávnený rešpekt a v médiách sa z času na čas objavia správy o tom, ako žralok napadol plavca či surfera a tento stret zvyčajne nedopadne pre človeka najlepšie. Na druhej strane, viacerí z nás poznajú kosatky ako milé stvorenia a to aj vďaka rodinnému filmu Zachráňte Willyho. No nie je všetko tak, ako sa to môže na prvý pohľad zdať.
Ak sa ale pozriete na anglický názov kosatky – Killer whale (zabijácka veľryba), už to evokuje, že tento obyvateľ morí a oceánov nemusí byť žiadne neviniatko. A nedávne udalosti, ktoré sa odohrali pri plážach Južnej Afriky, to len dokazujú.
Žralok modrý (niekedy tiež označovaný ako žralok biely) je považovaný za vrcholového predátora a za najnebezpečnejšieho žraloka. Avšak, keď ochranári našli na pláži tri zmrzačené telá týchto žralokov, okamžite to zaujalo ich pozornosť. Všetky žraloky mali identické zranenia. V oblasti prsných plutiev mali vytrhané mäso a všetkým trom chýbala pečeň a dvom z nich dokonca aj srdcia. Vinník je známy: Kosatky.
Všetko to začalo začiatkom tohto mesiaca, keď bola na pláž v Juhoafrickej republike vyplavená 5 metrov dlhá samica žraloka. Vyše tony ťažká samica bola dokonca najväčší žralok, akého v Juhoafrickej republike pitvali. Pri pitve vedci zistili, že jediné, čo samici chýba, je pečeň a srdce. Iba deň potom, našli ďalšieho žraloka, tentoraz samca, dlhého 3 a pol metra, takisto bez pečene a srdca. Keď už ochranári dúfali, že tieto „jatky“ prestali, po štyroch dňoch našli na pláži ďalšieho veľkého, takmer 5 metrov dlhého samca, ktorému chýbala pečeň.
„Nikdy sme nič podobné nevideli“ vysvetľuje Alison Townerová, biologička, zameraná na žraloky, ktorá asistovala pri pitvách a ďalej dodáva: „Kosatky s takmer chirurgickou presnosťou vybrali pečeň z tiel nájdených žralokov.“
Prečo to ale kosatky vôbec robia? Údajným dôvodom je skvalén. Táto chemická látka sa prirodzene nachádza v žraločej pečeni a je známy ako liečivý olej, o ktorom sa uvažuje ako o látke, ktorá by mohla byť v budúcnosti významnou pri liečbe mnohých ochorení. Ukazuje sa, že sklavén by mohol mať pozitívne účinky pri onkologických ochoreniach, podporuje imunitný systém a vedci o ňom uvažujú tiež ako o látke, ktorá by mohla byť kľúčovou v novej generácie liečiv.
A to je pravdepodobný dôvod, prečo kosatky zaútočili na žraloky a vybrali im len orgány, kde sa sklavén v žralokoch nachádza. Môže sa to zdať divné, no u kosatiek sa podobné správanie zaznamenalo aj v minulosti. Vtedy ale zaútočili na vráskavce dlhoplutvé, známe tiež ako keporkaky. Tým vytrhli a skonzumovali iba jazyk. Kosatky bežne v húfoch útočia na veľryby a po tom, ako ich zabijú sa hostia na ich mäse. Známe je tiež, že sa so svojimi úlovkami hrajú, napríklad s tuleňmi, ktoré si navzájom hádžu medzi sebou, až kým nezahynú, a potom ich roztrhajú a zožerú.
To, že kosatky útočia aj na žraloky, ktoré sú veľké a nebezpečné, je ale novinka, ktorá zaujala morských biológov po celom svete. Dokazuje to, že ani zďaleka ešte nepoznáme všetky tajomstvá týchto nesmierne zaujímavých morských živočíchov.
Pozri aj: Neuveriteľné fotografie zobrazujú modelky, ako plávajú a hrajú sa so smrteľnými rajami a žralokmi
interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku