Dopyt po nehnuteľnostiach opäť stúpa, kupujúci sú pripravenejší uzavrieť transakciu. Vyplýva to z aktuálnej správy realitnej kancelárie (RK) Herrys. Výsledkom oživenia dopytu je, že sa začali predávať aj nehnuteľnosti, ktoré boli v roku 2023 kupujúcimi vnímané ako neatraktívne.
„Dopyty po kúpe nehnuteľností v Bratislave stúpli v januári o 30 percent. Hoci ponuka mierne poklesla, kupujúcich je na trhu viac,“ uvádza RK. Najviac podľa nej ožil sekundárny trh, kde rastie dopyt po domoch a lacnejšom a strednom segmente bytov.
Dopyt postupne rastie
Podobný rast dopytu a cien ako v rokoch 2017 až 2021 by na trhu s novostavbami mohla Bratislava zažiť o štyri až šesť rokov. „Turbulentné obdobie na trhu zmenilo aj prístup kupujúcich – takzvaných realitných turistov je oveľa menej,“ poznamenala RK. Podľa nej kupujúci, ktorí pociťovali potrebu zabezpečiť si nehnuteľnosť pre vlastnú potrebu a toto rozhodnutie pre pokles cien nerealizovali a vyčkávali na cenové dno, sú späť.
Podľa RK najviac ožil sekundárny trh, kde rastie dopyt po domoch a lacnejšom a strednom segmente bytov v cenovej kategórii od 150-tisíc až 300-tisíc eur. Záujem o kúpu pritom prejavujú najmä ľudia vo veku 35 – 55 rokov, ktorí riešia vlastné bývanie.
V RK realizovali v januári až o štvrtinu vyšší počet transakcií v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku. Z pohľadu nových rezervácií išlo dokonca o najsilnejší mesiac od decembra 2021. „V januári sme realizovali nadštandardne vysoký počet transakcií. Napomohol tomu sentiment, že ceny nehnuteľností sú na minime a dostavil sa aj efekt tzv. odloženého dopytu,“ vysvetlil partner v RK Herrys Martin Marsina.
Máme za sebou ťažké obdobie
Komplikované obdobie na realitnom trhu sa podľa RK podpísalo aj na zmene správania kupujúcich, ktorí sú informovanejší a majú väčší prehľad aj o možnostiach svojho financovania. „Situácia na trhu s novostavbami bola v minulom roku poznačená najnižším dopytom od roku 2008, čo spôsobilo aj odloženie alebo zmrazenie niekoľkých projektov,“ dodáva RK s tým, že ceny bytov aj preto neklesali, naopak v priemere vykázali medziročný rast.
Rok 2023 tak možno podľa RK označiť za rok odložených príležitostí. Rok 2024 možno považovať za rok príležitostí. Ceny na sekundárnom trhu sú podľa odborníkov na dne, úrokové sadzby poskytované bankami na vrchole a existuje predpoklad na rast reálnych miezd. „Rok 2024 sa bude preto niesť najmä v duchu dopredaja v tomto roku dokončených projektov. Ponuka v nich môže dosiahnuť aj 1000 dokončených nepredaných bytov,“ dodáva RK.
Nahlásiť chybu v článku