Foto: Pixabay

Je prirodzené, že keď s nami niečo nie je v poriadku, bojíme sa o svoje zdravie.

A od toho sú tu lekári a saniťáci, ktorí sú nám vždy k dispozícii. Bez ohľadu na to, aký je sviatok či koľko je hodín. Musíme sa však naučiť rozlišovať, kedy je naozaj nutné si sanitku privolať a kedy by sme na to mali urýchlene zabudnúť. Výjazdy, ktoré slovenské sanitky podnikajú, vedia byť často zbytočné a to spočíva práve v našej nevzdelanosti. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Sanitky sú tak často zaneprázdnené zbytočnými a banálnymi prípadmi v čase, kedy mohli niekde inde zachraňovať život. Slovenská facebooková stránka Prvá pomoc pre všetkých, sa so svojimi fanúšikmi podelila o to, ako tieto prípady rozlišovať. A dúfa, že si tieto slová ľudia skutočne zoberú k srdcu. „Pri volaní pomoci je potrebné rozlišovať medzi život ohrozujúcim stavom a medzi ochorením, s ktorým stačí ísť k lekárovi do ambulancie,“ píše sa v príspevku.

V prvom rade je dôležité dbať na to, že ak ochorieme, volať sanitku nie je nutnosť. A to ani v prípade, že obvodný lekár v danej chvíli neordinuje. Pre tieto prípady je tu Lekárska služba prvej pomoci známa aj pod skratkou LSPP. Tú je možné navštíviť kedykoľvek. Ak vás teda počas víkendu začne trápiť chrípka, hnačky alebo začnete pociťovať problémy s chrbticou, treba ísť sem. Táto služba nie je vybavená sanitkou, čo znamená, že sa sem musíte dopraviť sami.

LSPP však disponuje aj výjazdovou službou. To znamená, že ak sú problémy citeľne horšie a necítime sa na presun, lekár nás navštívi doma. Keď je však situácia horšia a vy alebo niekto, je v ohrození života, toto si už samozrejme vyžaduje privolanie sanitky. V takom prípade treba tiež postupovať pozorne. „Vedzte, že na Slovensku je 8 operačných stredísk Záchrannej zdravotnej služby. Nestačí, aby ste pri telefonáte uviedli ulicu, musíte povedať aj mesto, z ktorého voláte,“ dodáva administrátor stránky.

VW & MB-SCOTTISH AMBULANCE SERVICE NHS Scotland

V týchto prípadoch je zároveň dôležité uviesť aj detaily, ktoré by mohli výjazd skomplikovať. Teda napríklad stavebné práce na vašej ulici, zamknutý vchod alebo iné meno na zvončeku, ako je vaše. Keď sanitku privolávate, je dôležité dopodrobna opísať, kde sa nachádzate a to vrátane poschodia. Ak je reč o autonehode, treba myslieť aj na to, že stredisko musí poznať počet postihnutých.

Nie je to žiadna veda, no musíme dbať na to, že niekto môže byť vo vážnejšej situácii ako my. Ak teda existuje iné riešenie, ako privolanie sanitky, určite je dobré ho využiť.

Uložiť článok

Najnovšie články