foto: instagram.com/ig_romania

Ak by si pred pár rokmi povedal rodine či kamošom, že ideš dovolenkovať do Rumunska, považovali by to za vtip.

Dnes však táto krajina stále viac láka turistov a niet sa čomu čudovať. Pýši sa bohatou kultúrou, krásnou prírodou, malebnými mestečkami a hradmi, a to všetko je zaobalené tajomným závojom legiend o Drakulovi.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rád by si vycestoval do zahraničia na dobrodružný výlet, ale odrádzajú ťa výdaje s tým spojené? Toto je možno tip pre teba. Road trip po Rumunsku, konkrétne Transylvánii, ktorá poskytuje množstvo turistických aj menej mainstreamových lákadiel, zvládneš aj s pár drobnými na účte. S prichádzajúcim chladnejším počasím a farebným lístím je tento región zrejme najmagickejší, no jeho krásy si užiješ po celý rok.

Do Kluže sme leteli Wizzair-om za menej ako 25 za spiatočnú letenku. Táto spoločnosť však tento spoj údajne zrušila, čo je veľká škoda. Letieť však môžeš napríklad z Budapešti. Ideálne je spraviť si z dovolenky road trip a požičať si na letisku veľmi lacno auto (nás to vyšlo na štyri dni v sezóne cca 150 eur plus poistenie) a ak chceš ušetriť, ideálna je skupinka 3 – 5 cestovateľov.

Extrémne lacné ubytovanie (pokojne pod 8 eur na os/noc) nájdeš na každom kroku, treba však pohľadať niečo na okraji všetkého toho turistického ruchu. Ideálne je zvoliť obľúbený Airbnb, vďaka čomu sa možno dočkáš aj užitočných tipov od domácich. Na mizinu ťa neprivedie ani stravovanie, pretože v každom mestečku nájdeš naozaj lacné reštaurácie a ceny v obchodoch podobné ako u nás.


Kraj grófa Drakulu

Zrejme vieš, že Transylvánia je pravým srdcom Rumunska a miestom, odkiaľ pramenia všetky tie strašidelné legendy o krvilačných upíroch. Napriek tomu, že ide o prevažne vymyslené príbehy, ktoré rokmi získali množstvo odtieňov a verzií, dýcha celý región niečím zvláštnym a tajomným. Atmosféru ako v druhotriednom upírskom horore však nečakaj. Ak máš však rád históriu a máš trpezlivosť čítať v hradoch a múzeách rozsiahle texty, môžeš sa tu o živote Vlada kadečo dozvedieť a neskôr ohúriť kamošov.

Bran Castle is a national monument and landmark in Romania. This fortress is situated on the border between Transylvania and Wallachia. 💙 Photo by: @awle 👏🏻🏆 💛 Selected by: @alexandrudrg ❤️ Location: Bran Castle __________________________________ Owner: 👑@radu.nita Team: 👨‍🎤@adrian.dan.ro | 👨‍🎤@alexandrudrg | 👩‍🎤@ioneliavlad __________________________________ #romaniapitoreasca #cntraveler #romaniateiubesc #visitromania #awesome_photographers #Ig_photooftheday #ig_europe #visualsoflife #tv_living #ig_romania #bbctravel #igmasters #living_europe #shotaward #exploretocreate #citybestview #romania #europe_vacations #beautifulplace #tedooro #beautifulromania #nationaldestinations #huntgramromania #takemetoromania #mytinyatlas #moodygrams #fatalframes #igkillers #thelensbible

A post shared by R o m a n i a | Top Photos (@ig_romania) on

Popravde, odporcom gýču môže liezť návšteva Transylvánie po pár dňoch trochu na nervy. Postavička Drakulu totiž na teba vyskočí takmer odvšadiaľ, či už doslova v podobe namaskovaného týpka schovaného v rakvi alebo vo forme všadeprítomných plagátov, suvenírov či reštaurácií s Drakulom v názve. Tajomstvom opradená postava Vlada Tepeša je však jedným z top lákadiel na turistov, tak prečo nad tým neprižmúriť očko?



Práve drakulovské rozprávky sú dôvodom, prečo sa miestnemu turizmu tak extrémne darí. Veď každý túži prejsť sa raz za život po hrade, v ktorom údajne Drakula strávil niekoľko chvíľ svojho života či po mestečku, kde sa narodil. Žiadnych ultrastrašidelných zážitkov sa tu však nedočkáš, ak sa samozrejme napríklad nenecháš okradnúť príslušníkom trochu rozšírenejšej rómskej komunity. Ak máš ale bujnú fantáziu, budeš si každú sekundu v slávnej Transylvánií užívať.

Malebná krajina

Mnohí, vrátane mňa, si možno mysleli, že príroda a krajinný ráz v Rumunsku sa veľmi nelíši od toho na Slovensku. Nie je to celkom tak. V Rumunsku uvidíš úplne iný svet, príroda je rovnako krásna ako u nás, no je úplne iná a je jej tu akosi „viac“. Už pri pohľade z okna auta budeš otvárať ústa. Horské prostredie je tu naozaj čarovné. Pri presunoch medzi väčšími mestečkami sa stretneš najmä s poľnohospodárskymi pozemkami a malými dedinkami, v ktorých si ich obyvatelia pestujú vlastné plodiny, majú záhrady plné zelene a viniča a pred domom predávajú svoje produkty.

Nebuď prekvapený, keď sa tu stretneš s výrazným vplyvom susedného Maďarska. Nájdeš tu celé dediny rozprávajúce po Maďarsky, ktoré majú všetky názvy ulíc či obchodov rovnako v tomto jazyku. Tento vplyv pocítiš aj v lokálnej kuchyni. V tradičných reštauráciách nájdeš vždy niečo podobné gulášu, ražniči, mleté mäso vo vínnych listoch, klobásu a množstvo papriky. Taliansky vplyv pocítiš pri jedlách s polentou ako prílohou a v jazyku.

Miestni sú vcelku veľmi priateľskí a otvorení a naozaj sa netreba báť žiadnych predsudkov. Ak dodržíš základné pravidlá bezpečnosti a vyhneš sa pofidérnym miestam, nemusíš sa báť žiadneho okradnutia, ako sa často povráva. Rumunsko je vnímané ako pomerne chudobná krajina a úprimne, chudoba je viditeľná vo veľkej časti Transylvánie vrátane Bukurešte, ktorá sa ešte spamätáva z histórie. No vďaka turizmu je to stále lepšie a lepšie a turisticky obľúbené mestá sú výnimočne pekné a čisté.


Tieto miesta musíš navštíviť

Región je tak pestrý, že sa tu nudiť naozaj nebudeš ani počas týždňovej dovolenky. Ako som už spomenula, oplatí sa vybrať sa na road trip po celej Transylvánii a navštíviť tie najkrajšie miesta vrátane prírody, ktorá ponúka množstvo príležitostí pre túru. Uvidíš naozaj čarovné rumunské lesy a rozprávkové hrady. Ale pozor, ak sa náhodou neskoro večer vyberieš obzrieť si hrad obkolesený lesom. Môže ťa totiž, tak ako nás, vystrašiť tabuľa: „Zóna medveďov“.

Medzi najkrajšie a turisticky obľúbené miesta v Transylvánii patria nepochybne tieto:

Mestečko Sighisoara – Je údajne rodiskom bájneho Drakulu. Je naozaj malebné a romantické, s úzkymi uličkami plnými farebných domčekov, pozostatkami starých hradieb, so starým kaštieľom a vyhliadkovou vežou Turnul cu Ceas. Jednou z top atrakcií je dom, v ktorom sa narodil Drakula a v ktorom dnes nájdeš reštauráciu.

A post shared by Jan Jolič (@honzajolic) on

Mesto Brašov . Patrí medzi najkrajšie mestá Rumunska a okrem nápisu „Brasov“ na kopci v naozaj hollywoodskom štýle tu nájdeš krásne historické centrum s pekným námestím plným lákavých podnikov a prekvapivo pulzujúcim večerným životom. Nevynechaj tiež gotický Čierny kostol.

 

Kluž – Je neoficiálne hlavným mestom Transylvánie a ide o krásne historické mesto s rušným námestím Piata Unirii či honosnou budovou Opery a množstvom mladých ľudí, skvelých gastro podnikov, kaviarní či street foodu.

#cluj #traveler #sunny #church #photography #iphone7

A post shared by Chiru Ionut (@chiruionut) on

 

Napokon netreba vynechať ani mesto Sibiu, ktoré patrí medzi najmalebnejšie z Transylvánie a má pekne zrekonštruované námestie či kostol sv. Márie a farebné uličky sú ako namaľované.

Hrady Peleš, Bran a Korvin – Patria určite medzi top hrady celého Rumunska a určite nesmieš ani jeden vynechať. Každý je opradený unikátnou históriou a legendami, každý je úplne iný – Bran naozaj maličký a jednoduchý, no najviac spätý s „drakulovskou“ históriou, Korvin s majestátnymi sieňami pripomínajúcimi scény z Game of Thrones a Peleš ako vystrihnutý z mysteriózneho filmu, ukrytý v čarovnom lesíku v horskom mestečku Sinaia.

Transfăgărăşan– Unikátna cesta, ktorá sa kľukatí rumunským pohorím je naozaj niečo, čo musíš za svoj život vidieť. Vyhliadková cesta autom po tejto slávnej európskej trase, ktorá sa často objavuje v automobilových reláciách, ťa uchváti a na jej vrchole si môžeš vychutnať malebné horské jazero Balea.

Bukurešť – Keď už si v Rumunsku a máš auto, bolo by hlúpe vynechať hlavné mesto. Úprimne však nie je pre každého. Bukurešť z niektorých uhlov pohľadu pripomína postapokalyptické mesto s obrovskými pochmúrnymi budovami a v skutočnosti tu nenájdeš výnimočne krásne historické centrum, no bulvár kopírujúci parížsky Champs Eliseé je zaujímavým spotom. Za návštevu stojí Palác Parlamentu, ktorý je druhou najväčšou budovou na svete a pri prehliadke tohto kolosu doslova „nechápeš“, a Ceaușescuova vila, ktorá je dokonalou ukážkou vykorisťovania obyvateľov na jednej strane a okázalého luxusu mocných na tej druhej. Nájdeš tu tiež obrovský a krásny park s jazerom a veľa dobrých gastro podnikov.

Salina Turda – Unikát v podobe obrovskej soľnej bane, ktorá je z časti múzeom a z časti zábavným parkom. Neviem, či niekde inde na svete nájdeš ruské koleso či tenisové kurty v podzemnej bani, rovnako ako jazero, v ktorom sa môžeš previezť na loďke. Nepodceň však oblečenie, pretože je tu naozaj veľká zima.



Výlet do tejto nádhernej často Európy odporúčam všetkými desiatimi a naozaj niet výhovorky či dôvodu, prečo by si ho nemal absolvovať aj ty.

Pozri aj: VIDELI SME PRVÍ: Boli sme sa pozrieť na Chodníku korunami stromov v Bachledovej doline. Pozri si tieto úžasné zábery medzi prvými

startitup.sk
Uložiť článok

Najnovšie články