Táto najväčšia krajina na svete má obrovské regionálne rozdiely a aj preto sú ceny rôzne. Moskva a Petrohrad sú drahšie mestá ako povedzme Novosibirsk alebo Magadan.
Hneď na začiatku treba napísať tú najpodstatnejšiu informáciu. Dnes je cestovanie v Rusku asi najlacnejšie za posledných 20 rokov, a to hlavne kvôli pádu ruského rubľa. Dlho sa rubeľ držal na hodnote cca 38 rubľov za euro. Dnes sa rubeľ pohybuje okolo 70 rubľov za euro. Rubeľ bol aj na hodnote 100 RUB za 1 euro. Vyhliadky sú také, že počas najbližšieho pol roka bude rubeľ veľmi slabý. A keďže ceny ešte príliš nereflektujú pád ruskej meny, všetko je takmer o polovicu lacnejšie. Od ubytovania, cez vlaky až po jedlo.
Jediné, čo sa zmenilo, je, že keď si vybavujete niečo cez miestne agentúry, už nechcú ruble, ale doláre alebo eurá. Dnes je Rusko tak otvorené k turistickému ruchu, že sa dá všetko vybaviť po vlastnej linke.
[imagebox maintitle=“Sleduj celú našu cestu magistrálou“ subtitle=“Každý deň ju podrobne dokumentujeme na našom Instagrame @interezsk“ image=“https://www.interez.sk/wp-content/uploads/2018/01/transs-magistrala-1.jpg“ color=“white“ space=“50″ link=“https://www.instagram.com/interezsk/“ ]
Mňa vyšlo cestovanie po Rusku minulý rok vrátane dopravy na transsibírskej magistrále a ubytovania v hoteloch na 32 EUR na osobu/deň, pričom som si vždy aj doprial na čo som mal chuť. Ak si odpustíte pivko, kávu či vodku, náklady vám pôjdu výrazne dole. Treba povedať, že sme cestovali vo dvojici a vtedy sú náklady vždy menšie.
Doprava
Transsibírskej magistrále som sa už venoval v predchádzajúcom článku. Viac informácií nájdete tu. Ceny si viete pozrieť priamo na hlavnej stránke ruských železníc rzd.ru a nemusíte ísť cez sprostredkovateľov, ktorí si berú aj 50%. Ak by som však mali uviesť príklad, tak vlak na trase Moskva – Irkutsk v lepšej rezervačnej triede, čiže v kupé po 4, stojí cca 10 000 RUB, čiže cca 140 EUR. Ale ceny vlakových lístkov závisia od podobných faktorov ako pri letenkách. Kedy lístok kúpite, aké číslo vlaku, aký komfort si zvolíte a pod..
Autobusy medzi mestami
Rusko má veľmi dobre vybudovanú sieť autobusov s prehľadnými stanicami. Autobusy nepatria medzi tie najlepšie a v niektorých mestách sú to staré vyradené kórejské značky. Tak napríklad 500 kilometrová vzdialenosť vyjde na cca 900 RUB, čo je cca 12 EUR.
Doprava v mestách
Je veľmi lacná. Za lístok v električke, trolejbuse alebo v autobuse v rámci mesta zaplatíte od 26 do 38 RUB. Všetko závisí od toho, v ktorom meste sa nachádzate.
Jedlo
Jedlo v Rusku je pomerne lacná položka. Dokonca je lacnejšie ako napríklad v Thajsku. Ak sa budete stravovať na bazároch, za jedlo dáte cca. 100 RUB/osoba. Ak neradi chodíte do reštaurácií, ale radšej si kupujete potraviny sami a následne si ich pripravíte, tak stravovanie v Rusku vás vyjde ešte lacnejšie ako u nás.
- chlieb od 20 RUB
- voda 1L od 15 RUB
- salámy od 140 RUB/kg
- vodka 0,5 od 150 RUB
- pivo 0,5 od 38 RUB
- paradajky od 80 RUB
Ak chcete lacnejšie, treba ísť na miestne bazáre, kde dostanete od miestnych ich vlastne vypestované produkty. Bazáre patria medi veľmi lacné, čisté a hlavne bezpečné.
Ubytovanie
Ani ubytovanie nepatrí medzi veľké položky. Dokonca, ak ste priaznivcami hostelov a cestujete dvaja, zistíte, že za hostel by ste na niektorých miestach zaplatili rovnako ako za hotel. Hostely stoja pri dnešných cenách od 6 EUR/osoba. Ak idete do Moskvy a Petrohradu alebo iného veľkého mesta a plánujete zostať dlhšie na mieste, asi najlepšie je zostať v domácich apartmánoch. Je to kompletne zariadený byt a máte ho iba pre seba.
Rusko je dnes pri páde rubľa veľmi lacnou destináciou a výrazne ušetríte hlavne na doprave a ubytovaní, alebo za aktivity ako napríklad trek na Kamčatke. Ak sa rubeľ vráti späť na pôvodné hodnoty, Rusko bude drahšou destináciou.
Viac informácii o Rusku nájdete tu.
Pozri aj:
- Transsibírska magistrála, prvá časť: Netradičné miesta v Moskve, ktoré vám bežná cestovná kancelária (pravdepodobne) neukáže
- Transsibírska magistrála, 2. časť: Najhlbší protiatómový bunker na svete, ktorý bol postavený na príkaz Stalina
- Transsibírska magistrála, 3. časť: Nasadli sme na vlak, na ceste dlhej 9 288 km. Takto vyzerá jedlo, miesta na spanie a hygiena
- Transsibírska magistrála, 4. časť: Prešli sme do 1777 km vzdialeného mesta Jekaterinburg. Toto je suma, za ktorú sme kúpili lístky na vlak
- Transsibírska magistrála, 5. časť: Prešli sme už vyše 3400 km do vzdialeného Novosibirsku. Pozrite sa na to, ako to vyzerá vo vlaku
- Transsibírska magistrála, 6. časť: Máme za sebou vyše 3600 km. Takto vyzerajú železničné stanice na trase
Nahlásiť chybu v článku