Transfagarasanská horská cesta je veľkolepá najmä z vtáčej perspektívy. Vyzývame všetkých milovníkov cyklistiky, road tripov, ale aj netradičných miest a úkazov, aby sa s nami vybrali na Tour of Romania.
Cestovanie po Rumunsku
Deväťdesiat kilometrová cesta je označovaná jednou z najzaujímavejších na svete. A to nielen svojimi impozantnými parametrami, ale aj históriou. Horská cesta bola vybudovaná v rokoch 1970 až 1974 na základe vojenskej obrannej stratégie proti Sovietom. Tu zohrali úlohu udalosti, ktoré postihli Československo v roku 1968, teda to, že do našej krajiny vpadli vojská Varšavskej zmluvy. Rumunská odpoveď bola jasná. Treba zabezpečiť, aby sa armáda v podobnom prípade mohla presúvať čo najrýchlejšie. A práve na to bola vhodná cesta cez hory.
Konkrétne cez Fagaraské hory, ktoré sú mimochodom súčasťou Transylvánskych Álp. Práve podľa Fagaraských hôr dostala táto cesta názov. Ak by sme ešte chceli uviesť zaujímavosť k jej umiestneniu, povedali by sme, že sa nachádza medzi najväčšími rumunskými vrchmi Moldovenou a Negoiou. Nemôžeme sa teda čudovať, že stúpa až do nadmorskej výšky 2134 metrov nad morom.
Pokiaľ sa na túto cestu rozhodnete vybrať, pripravte sa na rôzne obmedzenia. Typická je svojimi serpentínami, ktoré menia smer aj o 180 stupňov, a takisto aj prudkým stúpaním a klesaním. Toto vás zatiaľ odradiť nemusí. Horšie je, že maximálna možná rýchlosť, akou na nej môžete jazdiť, je 40 km/h, a tiež aj to, že otvorená býva väčšinou len počas štyroch mesiacov v roku, od začiatku júna do konca septembra. Záleží od snehu.
Vďaka nádhernej okolitej prírode môže byť Transfagarasanská cesta príťažlivá pre tých z vás, ktorí sa v lete zvyknú vybrať na road tripy. Takýmto spôsobom uvidíte typickú rumunskú horskú krajinu, plnú borovíc a alpských lúk. Okrem toho cesta prechádza aj okolo hradu Poanari, ktorý bol majetok panovníka Vlada III., ten bol inšpiráciou pre postavu Drakulu od Brama Stokera. Popri cestovaní môžete navštíviť aj 165 metrov hlboké jazero Vidraru, vodopád, či najvyššie postavený tunel v Rumunsku, ktorý spája regióny Transylvánie a Walachie.
Nakoniec netreba zabudnúť opomenúť ani cyklistiku. Prechod cez Transfagarasanská cestu sa svojou náročnosťou porovnáva s najťažšími horskými etapami na Tour de France. Možno preto býva súčasťou rumunskej súťaži v cestnej cyklistike – Tour of Romain.
Nahlásiť chybu v článku