Ruská propaganda sa od začiatku vojny prejavila už v rôznych formách. Najnovšie však mala ovplyvniť priamo vojnové vdovy, ktorým dobročinný muž venoval honosné kožuchy na zimu. Ako však informuje protistrana, kusy oblečenia museli po skončení videa vrátiť naspäť vojakom.
Propaganda ruského politického systému je prítomná určite dlhšie, než vojenský konflikt na Ukrajine. Rusi sa však ani počas vojny nezastavujú a svojim obyvateľom podsúvajú často klamlivé informácie. Najnovšie sa po internete šírilo video z Doneckej oblasti, ktorú dlhodobo okupujú Rusi a nárokujú si na územie, ktoré však oficiálne patrí Ukrajine, píše CNN Prima.
Kožuchy museli vrátiť
Na zábere stoja ženy, ktoré držia v rukách zimné kožuchy a ďakujú za „kompenzáciu“. Cieľom videa je ukázať najmenej 21 žien, ktoré prišli o svojich manželov vo vojne a kožuch predstavuje formu kompenzácie za to, že boj za národ stál život ich blízkeho človeka. Pravda je však pravdepodobne niekde úplne inde. Video zverejnil na Twitter ukrajinský diplomat Olexander Scherba.
Russian females thank for the fur coats they got in exchange for their males who died occupying, killing, raping Ukraine.
Look how happy they are. #NaziRussia #StandWithUkraine pic.twitter.com/0ELwSnFSqo
— olexander scherba🇺🇦 (@olex_scherba) February 8, 2023
Podľa portálu Meduza, ktorý pôsobí v Lotyšsku v ruskom jazyku, bolo „slávnostné“ odovzdávanie kusov oblečenia len chabou propagandou. Kožuchy mali minimálne 4 ženy okamžite vrátiť do rúk darcom. Dokonca sa objavili informácie, že niektoré zo žien nemali byť v skutočnosti ani vdovy.
Dôvodom na vrátanie oblečenia mal byť fakt, že niektoré z kožuchov boli ušité nekvalitným spôsobom a berú ich preč pre to, aby im mohli o pár dní doručiť nové, kvalitnejšie. Paradoxne, ženám v rámci odovzdávania jeden muž odkázal, že kožuchy pochádzajú od výrobcu z Moskvy. Muž bol neskôr identifikovaný ako Jevgenij Skripnik, blízky spolupracovník niekdajšieho vodcu separatistov a údajného agenta ruskej tajnej služby, Igora Girkina.
Ruské ženy tak dostali kožuchy, ktoré museli niektoré z nich ihneď vrátiť. Ešte pred pár mesiacmi však Kremeľ prisľúbil, že rodiny vojakov, ktorí padnú v konflikte s Ukrajinou, dostanú milióny rubľov a teda budú po zvyšok života finančne zabezpečené.
Nahlásiť chybu v článku