Pred 13 rokmi sa na Slovensku odohrala jedna z najväčších priemyselných tragédií v našej histórii. Vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch práve prebieha bežná popoludňajšia zmena. V delaboračnej miestnosti nastáva výbuch, ktorí vidia a počujú ľudia zo širokého okolia. Tlaková vlna rozbíja okná aj v 11 km vzdialenej Prievidzi. Na mieste, kde ešte pred chvíľou stála hala, je už len 20 metrov široký kráter.
Séria výbuchov v muničnom sklade vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky si pred 13 rokmi 2. marca 2007 vyžiadala osem obetí. Jeden pracovník utrpel mnohopočetné vážne zranenia a ďalších 20 sa zranilo ľahšie. V sklade explodovala delaboračná miestnosť, kde sa likvidovala munícia. Výbuch nastal krátko pred 16:30. V popoludňajšej zmene tam vtedy pracovalo 25 ľudí.
Detonácie vytvorili kráter s priemerom 20 metrov a vo VOP zničili niekoľko budov. Tlaková vlna rozbila okná a výklady obchodov nielen v meste Nováky, ale aj v 11 kilometrov vzdialenej Prievidzi a Bojniciach. Ochladzovacie a záchranné práce trvali až do ranných hodín a pokračovali aj v nasledujúcich dňoch. Nezvestných hľadali pomocou termovízie a vrtuľníka. Mnohé z obetí výbuchu dokázali neskôr identifikovať až na základe analýzy DNA. Identitu poslednej z nich potvrdili až koncom júla 2007.
3000 delostreleckých granátov
V Novákoch išlo v krátkom čase už o druhú tragédiu v poradí. V novembri 2006 zomreli pri banskom nešťastí 4 ľudia. Krátko po výbuchu sa rozšírila aj správa, že výbuch nastal v Chemických závodoch, čo by predstavovalo vážne ohrozenie zdravia obyvateľov regiónu. Správu preto vyvracali aj v miestnom rozhlase. Vo Vojenskom opravárenskom podniku došlo celkom k dvom silným výbuchom, neskorší výskum ukázal, že dosahovali silu zemetrasenia s momentovým magnitúdom 2,1.
Za príčinu explózie experti neskôr označovali porušenie bezpečnostných predpisov, zlyhanie ľudského faktora či pád alebo iniciáciu rozbušky. Vo Vojenskom opravárenskom podniku sa v tom čase likvidoval sovietsky raketový systém SS-23, ktorý Slovensko vyradilo z výzbroje pred vstupom do NATO v roku 2004. V priestoroch podniku sa malo nachádzať asi 3 000 delostreleckých granátov.
Roky bez viny
V súvislosti s výbuchom vo VOP Nováky polícia v roku 2010 obvinila piatich ľudí. Podľa vyšetrovateľa štyria členovia vedenia a bezpečnostný technik zanedbali svoje povinnosti. Obžaloba ich vinila z prečinu všeobecného ohrozenia. O dvanásť a pol roka o vine štyroch z nich rozhodol Okresný súd v Prievidzi. Piaty obžalovaný, bývalý ekonomicko-obchodný riaditeľ VOP Eduard B., totiž v lete 2017 zomrel.
Okresný súd v Prievidzi minulý rok 20. septembra 2019 dvoch manažérov VOP Jozefa B. a Jána L. uznal za vinných zo spáchania prečinu všeobecného ohrozenia. Obžalovanému Jozefovi B. súd uložil trest odňatia slobody v trvaní 36 mesiacov, pričom výkon tohto trestu podmienečne odložil na skúšobnú dobu 60 mesiacov. Jána L. odsúdil na 36 mesiacov s podmienečným odkladom na 54 mesiacov. Obaja obžalovaní sa taktiež mali listom ospravedlniť poškodeným a dostali zákaz vykonávať akúkoľvek riadiacu či vedúcu funkciu v štátnom alebo civilnom sektore na úseku výskumu, výroby alebo spracovania výbušnín, munície alebo pyrotechnických prostriedkov v trvaní 84 mesiacov.
Nahlásiť chybu v článku