businessinsider.com

Ak vám po poháriku začervená tvár, potom by ste sa mali alkoholu vyhýbať. V opačnom prípade riskujete vážne zdravotné problémy.

Niektorým ľuďom sa stáva, že po požití alkoholu, a vôbec to nemusia byť veľké dávky, tak im očervenie tvár. Tento problém je najviac rozšírený v ázijských krajinách, najmä v Číne, no rozhodne nie je neobvyklý ani u nás. Ak sa vám to stáva tiež, mali by ste obmedziť, alebo najlepšie, úplne prestať konzumovať alkohol. V hre je totiž vaše zdravie a všetci vieme, že to je jedna z najcennejších vecí, ktorú máme. 

Článok pokračuje pod videom ↓

K príznakom, ktoré poukazujú na tento problém patrí samozrejme začervenaná koža. Ďalšie príznaky sú nevoľnosť, bolesť hlavy a zvýšený tep srdca. A to sa stále bavíme len o malom množstve alkoholu, napríklad o jednom či dvoch pohárikoch.

Dôvod prečo sa to deje, musíme hľadať v tom, ako sa pečeň vyrovnáva s alkoholom. Pečeň svojím enzýmom (ADH) najprv mení alkohol na veľmi toxický acetaldehyd, ktorý je známy rakovinotvornými účinkami. Pečeň ale vzápätí tento toxický acetaldehyd mení enzýmami (ALDH/ALDH2) na acetát, ktorý je už netoxický. Tak to zvyčajne funguje. Avšak niektorí ľudia postrádajú enzým, ktorý vykonáva premenu acetaldehydu na neškodný acetát. Za neschopnosťou premeny stojí jeden gén, ktorý týmto ľuďom chýba.

healthworks.my

To znamená, že keď ľudia bez tohto génu požijú alkohol, ich pečeň ho nedokáže správne odburávať a to sa prejavuje začervenaním tváre a príznakmi, ktoré sme opisovali. Telo tak musí acetaldehyd odburávať inak, ako u bežných ľudí. Ľuďom, ktorým chýba gén zodpovedný za spracovanie acetaldehydu, tak hrozí väčšie riziko rakoviny, ktorú vyvoláva práve táto toxická látka.

wikimedia.org

Tu platí samozrejme priama úmera – čím viac alkoholu takýto človek pije, tým má „väčšiu šancu“, že sa u neho rozvinie rakovina, najčastejšie je to rakovina úst, hrdla a tráviacej sústavy. Už dve pivá denne môžu u takýchto ľudí zvýšiť riziko rozvoju rakoviny až desaťnásobne. Na druhej strane, mnohým týmto ľuďom alkohol nechutí a to najmä kvôli jeho negatívnym účinkom na organizmus, ktoré sa u nich vo veľkej miere prejavujú.

blue mayhem (06-26-08)

Ako sme v úvode spomínali, táto nepríjemnosť postihuje najmä ľudí z východných oblastí Ázie, no vyskytuje sa aj u Európanov. Ak náhodou pociťujete podobné problémy po požití alkoholu aj vy, v takom prípade sa mu oblúkom vyhýbajte. Tiež rozhodne odporúčame navštíviť lekára, ktorý váš problém posúdi a stanoví jednoznačnú diagnózu.

Pozri aj: Môže káva chrániť pečeň pred nepriaznivými účinkami alkoholu? Výsledky vás skutočne prekvapia

interez.sk (Matej Mensatoris), businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články