Foto: pexels

Toto sú chyby, ktorým by ste sa podľa odborníka mali vyhýbať.

Nedávno sme vám priniesli článok o tom, ako by ste podľa odborníka na financie mali začať nový rok. Tentoraz sme sa ho pýtali, aké chyby najčastejšie pripravujú ľudí o peniaze a čo sa s tým dá urobiť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tieto chyby robia Slováci najčastejšie

„Chýb, ktoré robia Slováci v osobných financiách, je niekoľko. Najväčšou chybou však je, že veľká časť obyvateľstva venuje svojim financiám veľmi málo času. Samozrejme, pri všetkých povinnostiach im to nezazlievam, ale podľa výskumov sú to v priemere cca 2 minúty denne, čo je veľmi málo,“ vysvetľuje Ing. Martin Šuba, ktorý ľuďom pomáha prostredníctvom Instagramu Financie v kocke.

Dodáva, že čo sa týka šetrenia, veľká časť ľudí je konzervatívna a peniaze držia takpovediac doma pod vankúšom alebo na účte v banke. Podľa štatistík, ľudia takto držia takmer 50 miliárd eur. „V banke ide hlavne o bežné účty, sporiace účty a termínované vklady. Pri bežných a sporiacich účtoch je ale úrok blízky nule a neprináša im takmer žiadne zhodnotenie a ochranu proti inflácii. Pri termínovaných vkladoch je okrem nízkeho výnosu problémom hlavne dostupnosť peňazí,“ objasňuje Šuba.

Uvádza nasledovný príklad: „Ak má niekto na účte v banke úspory 10000 eur a takmer 0 % úrok, v roku 2025 pri predpokladanej inflácii 5 % klesne hodnota jeho úspor približne o 500 eur. To znamená, že si o rok kúpi tovary a služby v hodnote len 9500 eur.“

Máte dostatočnú finančnú rezervu?

Ďalšou chybou podľa odborníka je, že Slováci často nemajú vytvorenú finančnú rezervu aspoň vo výške 6 mesačných príjmov. Tá by mala pokryť výdavky pre prípad, že prídu o prácu, alebo nastane iná neočakávaná udalosť. V takomto prípade je rozumnou voľbou mať peniaze investované do takých fondov, ktoré majú minimálnu volatilitu, poskytujú výnos nad 3 % ročne a ideálne, aby boli takto uložené peniaze kedykoľvek k dispozícii.

„Ja osobne neodporúčam termínované vklady v bankách, pretože neposkytujú dostatočný výnos a zároveň si klient nemôže úspory predčasne vybrať bez toho, aby prišiel o výnos. Čo sa týka investovania, ľudia, podobne ako pri rezerve, nie vždy využívajú tie najlepšie možné riešenia, ktoré v súčasnosti majú. Pri dlhodobom investovaní sú populárnou voľbou ETF fondy, ktoré pri výbere vhodnej stratégie poskytujú zaujímavý výnos, vďaka ktorému si dokážeme budovať majetok na dôchodok či predčasne splatiť hypotéku“ popisuje Šuba. Výhodou sú podľa neho nízke poplatky a daňové oslobodenie po prvom roku investovania.

Zaberie to len pár minút

Ďalšou chybou je, ak ľudia nevyužívajú druhý pilier, alebo ho majú zriadený, no nemajú prehľad, ktoré fondy sú pre nich tie najvýhodnejšie. „Žiaľ, veľa ľudí prichádza zlým výberom fondov v druhom či treťom pilieri o potenciál výnosu. A pritom nastaviť či skontrolovať to zaberie pár minút času cez prístup na portál dôchodkovej správcovskej spoločnosti alebo doplnkovej dôchodkovej spoločnosti.“

Odborník na financie Martin Šuba odporúča zvoliť kvalitného finančného sprostredkovateľa, ktorý poskytuje komplexné služby, nielen tie týkajúce sa hypotéky či financovania bývania. Je dôležité môcť sa obrátiť na človeka, ktorý vám dokáže pomôcť s každou oblasťou osobných financií.

Uložiť článok

Najnovšie články