Výskumníci varujú pred ďalším nečakaným zdrojom mikroplastov, ktoré sa dostávajú do ľudského tela – žuvačkami. Malá štúdia, ktorej výsledky boli zverejnené tento týždeň, odhalila, že pri žuvaní žuvačky sa do úst uvoľňujú stovky mikroskopických plastových častíc.
Ako pripomína portál Science Alert, mikroplasty sú malé fragmenty plastu, ktoré boli objavené po celom svete – od vrcholov hôr, cez dno oceánov, až po vzduch, ktorý dýchame. Vedci ich našli aj v ľudskom tele, vrátane pľúc, krvi a dokonca mozgu, čo vyvoláva obavy o ich možné zdravotné účinky.
Žuvačka ako zdroj mikroplastov
Hlavný autor štúdie, Sanjay Mohanty z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA), zdôraznil, že jeho cieľom nie je vyvolať paniku. „Neexistuje žiadny priamy dôkaz, že by mikroplasty boli škodlivé pre ľudské zdravie,“ povedal pre agentúru AFP. Vedci sa však rozhodli preskúmať, akým spôsobom sa tieto častice dostávajú do tela, pričom sa zamerali práve na žuvačky.
Doktorandka Lisa Lowe z UCLA počas štúdie prežula sedem kusov desiatich rôznych značiek žuvačiek, pričom následne analyzovali jej sliny. Zistili, že jeden gram žuvačky môže uvoľniť priemerne 100 častíc mikroplastov, pričom niektoré značky ich obsahovali viac než 600. Priemerná hmotnosť jednej žuvačky je približne 1,5 gramu. Výskumníci odhadujú, že človek, ktorý ročne prežuje okolo 180 kusov žuvačiek, môže prijať až 30 000 mikroplastov.
Nie je to najväčší zdroj plastov v tele
Mohanty však upozorňuje, že žuvačky nie sú hlavným zdrojom mikroplastov v ľudskom tele. Napríklad minuloročná štúdia zistila, že liter balenej vody obsahuje v priemere 240 000 mikroplastov.
Väčšina žuvačiek na trhu sa vyrába zo syntetických polymérov na báze ropy, čo im dodáva ich charakteristickú pružnosť a žuvaciu textúru. Zaujímavosťou je, že výrobcovia plastové zložky na obaloch neuvádzajú – namiesto toho používajú všeobecný pojem „gumová báza“.
„Nikto vám presne nepovie, aké ingrediencie sa v žuvačkách nachádzajú,“ povedal Mohanty. Vedci analyzovali päť značiek syntetických žuvačiek a päť prírodných, ktoré obsahujú rastlinné polyméry, napríklad miazgu zo stromov. „Prekvapilo nás, že mikroplasty boli hojné v oboch typoch žuvačiek,“ uviedla Lowe.
V žuvačkách sú podobné látky ako v pneumatikách
David Jones z Univerzity v Portsmouth, ktorý sa na výskume nepodieľal, pre AFP uviedol, že výsledky ho príliš neprekvapili. „Ľudia sa často zhrozia, keď zistia, že rovnaké látky, aké sú v pneumatikách, plastových taškách či fľašiach, sa nachádzajú aj v žuvačkách,“ povedal.
Odborníci sa však zhodujú, že prehltnuté mikroplasty pravdepodobne telom prejdú bez výraznejšieho dopadu. „Nemyslím si, že by ste kvôli tomu mali hneď prestať žuvať žuvačku,“ uviedol Oliver Jones, chemik z austrálskej RMIT University.
Je to aj ekologický problém
Okrem mikroplastov v tele vedci upozorňujú aj na ekologický problém – žuvačky sú jedným z najčastejších druhov mestského odpadu. Ak ich ľudia vypľujú na chodníky, prispievajú k plastovému znečisteniu. Národná asociácia cukroviniek, ktorá zastupuje výrobcov žuvačiek v USA, v reakcii na štúdiu uviedla, že „nie je dôvod na obavy“.
„Žuvačky sú bezpečné a ľudia si ich vychutnávajú už viac než 100 rokov,“ uvádza sa v stanovisku, pričom zdôraznila, že všetky zložky sú schválené americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Výsledky tejto štúdie boli predstavené na stretnutí Americkej chemickej spoločnosti v San Diegu a sú aktuálne predložené na recenzné hodnotenie v odbornom časopise.
Nahlásiť chybu v článku