All Day

V národných laboratóriách v Los Alamos najlepší vedci na svete vyrábali zbraň, ktorou by ukončili 2. svetovú vojnu. Pozrite sa, ako mesto v tej dobe vyzeralo.

Los Alamos v Novom Mexiku v USA bolo asi jedno z najprísnejšie utajovaných miest v 40. rokoch minulého storočia. Toto miesto, kde sa vyvinula najhrozivejšia zbraň, akú ľudstvo pozná, sa neobjavovalo v žiadnych úradných záznamoch, a ani susedné mestá a okresy o jeho existencií nevedeli.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prečítajte si článok o hrdinoch, ktorí sa statočne vrhli do boja s neviditeľným rádioaktívnym nepriateľom a svojím odvážnym činom predišli katastrofe, ktorá mohla zmeniť Európu na nepoznanie.

Provizórne mesto

Atomic Heritage Foundation
Atomic Heritage Foundation

Prvé dojmy pri pohľade na Los Alamos sú také, že je to zrejme obyčajné mesto. Jednoduchý súbor tehlových domov, chodníky lemované stromami a kde-tu pasúci sa dobytok. To všetko bol ale klam, ktorým sa malo zakryť, čo sa v skutočnosti v Los Alamos deje. Pri pohľade na mesto napríklad za pomoci špionážnych lietadiel by bolo mesto označené za úplne obyčajné mestečko niekde pri púšti. A o to vláde práve išlo.

Veľké tajomstvo

Jeffrey Markowitz/Sygma
Jeffrey Markowitz/Sygma

Provizórne mesto bolo vybudované len preto, aby utajili, čo sa v skutočnosti deje v národnom laboratóriu v Los Alamos. Špeciálne tímy celé priestory laboratórií prerobili na to, aby sa tu mohol realizovať projekt pod názvom „Manhattan“ s cieľom vyrobiť jadrovú bombu, ktorá by ukončila 2. svetovú vojnu.

Prísne tajné

Getty Images/Hulton Archive/Getty Images
Getty Images/Hulton Archive/Getty Images

Z dôvodu vysokého stupňa utajenia a vážnosti situácie v podstate nikto zo zamestnancov nevedel (okrem veľmi malej skupiny ľudí), čo sa tam v skutočnosti chystá, a aj samotné mesto Los Alamamos podliehalo utajeniu. To sa odrazilo napríklad na tom, že Los Alamos by ste len veľmi ťažko v tej dobe našli na mape. Dokonca deti, ktoré sa narodili v Los Alamos, majú pridelený len P.O.Box 1663 ako miesto svojho narodenia.

Slepí zamestnanci

Bettmann/Bettmann/Getty Images
Bettmann/Bettmann/Getty Images

Na projekte Manhattan pracovalo dokopy až 225-tisíc ľudí priamo a vyše pol milióna nepriamo. Ako sa projekt rozvíjal, do Los Alamos začali prichádzať tisíce nových zamestnancov, často to boli aj celé rodiny. Aj keď takmer nikto o skutočnom poslaní projektu nevedel, ľudia boli dosť zmätení veľkým počtom bezpečnostných prehliadok a previerok. V oddychových častiach sa často pohybovali agenti, ktorí dodatočne kontrolovali zamestnancov, len aby projekt ostal uchránený pred svetom.

Fat Man

Superstock/SuperStock/Getty Images
Superstock/SuperStock/Getty Images

Prvým výsledkom projektu Manhattan bola plutóniová jadrová bomba, ktorej testovací výbuch sa nazval Trinity. Vedci si totiž potrebovali otestovať, či bomba, ktorú vyvíjajú, bude vôbec fungovať. Keďže sa test Trinity podaril, vedci mali istotu, že aj bomba, ktorú pomenovali Fat Man, bude funkčná. To sa napokon 9. augusta 1945 potvrdilo, keď „Tlsťoch“ vybuchol nad japonským mestom Nagasaki.

Little Boy

Getty Images/Hulton Archive/Getty Images
Getty Images/Hulton Archive/Getty Images

Tri dni pred Fat Manom však bola v Japonsku zhodená prvá jadrová bomba pomenovaná „Little Boy“. Táto uránová jadrová bomba bola zhotovená na inom princípe ako v prípade Fat Mana. Keďže vedci v Los Alamos nemali k dispozícií viac uránu 235, ktorý je potrebný na zhotovenie takejto bomby, nemohli ju otestovať. To však nebol problém, lebo metóda, na ktorej bola výroba „Malého chlapca“ založená, bola natoľko spoľahlivá, že testovanie nebolo ani nutné a bomba sa mohla priamo použiť na bombardovanie Hirošimy.

Oľutovanie

Bettmann/Bettmann/Getty Images
Bettmann/Bettmann/Getty Images

Keď vedci v Národnom laboratóriu v Los Alamos videli, ako bomby vyhladili celé mestá, namiesto radosti z úspechu nastala zhrozenie z toho, na čom sa osobne podieľali. Nastal hromadný odchod zamestnancov a mnohí vedúci jadroví fyzici sa stali odporcami jadrových zbraní. Na fotografií je vyobrazený Philip Morrison, jeden z hlavných vedcov projektu Manhattan, ktorý celú svoju druhú polovicu života venoval boju proti šíreniu jadrových zbraní, teda toho, čo pomohol vytvoriť.

Súčasnosť

Goodshoot/Goodshoot/Getty Images
Goodshoot/Goodshoot/Getty Images

Dnes je Los Alamos prosperujúce mestečko, práve vďaka Národným laboratóriám, kde vznikli atómové zbrane. Avšak jadrové zbrane sa tu už nevyvíjajú, súčasné výskumy sú zamerané na vesmír, medicínu a nanotechnológie. Samotné mesto Los Alamos má 12-tisíc obyvateľov a teší sa aj z cestovného ruchu. Jedna skupina turistov vyhľadáva lyžiarske stredisko na hore Pajarito, druhá miesto, kde vznikla najstrašnejšia zbraň, akú človek vytvoril.

interez.sk (Matej Mensatoris) allday.com
Uložiť článok

Najnovšie články