Foto: Pexels (ilustračné)

Na ktorých miestach Slovenska je nočná obloha najkrajšia? Predsa v parkoch tmavej oblohy!

V 20. storočí sa vo svete objavil celkom nový druh znečistenia. Svetelné znečistenie je jav, ktorý postihol najmä veľkomestá a ich aglomerácie, no v tak husto osídlených krajinách ako máme v Európe, je to v podstate problém celého svetadielu. Svetlo z pouličného osvetlenia, parkovísk aj budov mieri k oblohe, kde naráža na rôzne častice atmosféry, čím sa šíri ďaleko za miesto vzniku. V mestách a ich okolí tak vzniká akýsi svetelný opar, ktorý spôsobuje, že nočná obloha je zdanlivo oveľa jasnejšia ako v skutočnosti. Preto pre pozorovanie tajov noci vznikli parky tmavej oblohy. V celej Európe ich nájdete 17, z toho tri ležia aj na našom území.

Článok pokračuje pod videom ↓

Park tmavej oblohy Poloniny

Najznámejší a najstarší park tmavej oblohy nájdete v našej krajine v jej severovýchodnom rohu v pohorí Poloniny. Svetelné znečistenie tu nie je úplne eliminované (ako v každom inom parku tmavej oblohy), ale jeho vplyv je v tejto oblasti minimálny. Park vznikol z iniciatívy Slovenského zväzu astronómov amatérov, ktoré chceli najtmavšiu oblasť Slovenska premeniť na verejný park tmavej oblohy. Nakoniec sa im to podarilo, a tak dnes už 7-ročný park kopíruje hranice národného parku Poloniny.

V Parku tmavej oblohy Poloniny môžete voľným okom pozorovať viac ako 2000 hviezd, kým v meste ich vidíte maximálne 200. V parku nájdete aj astronomické observatórium, ktoré vďaka minimálnemu svetelnému znečisteniu dokáže zbierať veľmi kvalitné údaje. Okrem samotnej nebeskej oblohy však Poloniny ponúkajú oveľa viac. Unikátne prírodné prostredie v podobe pôvodných karpatských bukových pralesov v takejto miere, nenájdete už takmer nikde inde v celej Európe.

Foto: Park tmavej oblohy Poloniny

Beskydská oblasť tmavej oblohy

V poradí druhý park tmavej oblohy na Slovensku vznikol v roku 2013. Beskydská oblasť je dielom československej spolupráce a ide o v poradí druhý medzinárodný park tohto typu na svete. Väčšina parku leží práve na území Českej republiky a na Slovensku park zasahuje do okolia kysuckých obcí Makov, Korňa, Turzovka, Vysoká nad Kysucou a Klokočov. Aj na tomto mieste, podobne ako v Poloninách môžete voľným okom počas jasnej noci pozorovať až 2000 hviezd. Toto číslo je síce o niečo menšie ako v najtmavších miestach našej planéty (napr. neobývané časti Austrálie – 3000 až 4000 hviezd), no i tak ide o veľmi príjemné číslo.

Milky Way over Gruň - Czech Republic
Beskydská oblasť tmavej oblohy vznikla v roku 2013 vďaka mladým ľuďom z programu Think Big a ich projektu, ktorý sa zaoberal výskumom a popularizáciou svetelného znečistenia. Na základe ich iniciatívy vyhlásili príslušné orgány na českej aj slovenskej strane neskôr park tmavej oblohy. Jeho cieľom je predovšetkým informovať širokú verejnosť o dôsledkoch svetelného znečistenia, no v neposlednom rade park pomáha aj pri ochrane prírody a životného prostredia tejto oblasti.

Foto: Beskydská oblast tmavé oblohy

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

Nachádza sa len 30 km od Banskej Bystrice vo výške viac ako 1300 metrov a ponúka pohľad na takmer dve tisícky hviezd. Napriek pomerne malej vzdialenosti od krajského mesta, je nočná obloha vo Veľkej Fatre mimoriadne kvalitná. Park tmavej oblohy Veľká Fatra je s rokom vzniku 2015 najmladším a doposiaľ posledným zriadeným parkom tohto charakteru. Z okolia Kráľovej studne, kde sa park nachádza, sa v budúcnosti plánuje s jeho rozšírením aj na ďalšie časti veľkofatranského hrebeňa.


Kralova studna – nocna panorama

Napriek pomerne malej vzdialenosti od Banskej Bystrice, sú podmienky na pozorovanie tmavej oblohy na Kráľovej studni výborné. Merania prezradili, že jas oblohy v tejto oblasti dosahuje tretí stupeň Bortleho deväťstupňovej škály, čo je pre Európu vynikajúci stav (stupeň 1 majú napríklad neobývané časti Afriky či Austrálie). Práve blízkosť k mestu Veľkej Fatre nahráva k tomu, aby sa v budúcnosti stala centrom astroturistiky na Slovensku.

Make a wish!

Čo vlastne možno v parkoch tmavej oblohy pozorovať?

Okrem tisícov hviezd sa vám pri minimálnom svetelnom znečistení ponúkne jedinečný pohľad na množstvo ďalších javov a astronomických objektov na nočnej oblohe. Parky tmavej oblohy sú jedinečným miestom na pozorovanie meteorických rojov, polárnej žiary či mliečnej dráhy. Spozorovať môžete aj zodiakálne svetlo, teda medziplanetárny prach osvetlený Slnkom či bioluminiscujúce živočíchy, ktorých na svete žije až 620 rôznych druhov (doposiaľ objavených).

Pozri aj: Prvé nebeské divadlo budeme môcť pozorovať už o pár dní. Október sa bude niesť v znamení dvoch meteorických rojov

poloniny.svetelneznecistenie.sk, boto.cz, fatranskatma.sk, wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články