Ak už teraz premýšľate nad dovolenkou v budúcom roku, zbystrite pozornosť. National Geographic si pripravil rebríček najatraktívnejších destinácií na rok 2019, ktoré by vám mohli priniesť nezabudnuteľné zážitky.
National Geographic vytvoril zoznam, ktorý obsahuje štyri kategórie podľa aktivít či záujmov, ktoré preferujete. Či teda máte radšej dobrodružstvo alebo prírodu, zaručene v ňom nájdete vhodné miesto pre vás.
„Best Trips obsahuje 28 destinácií, ktoré nás môžu inšpirovať, zmeniť naše perspektívy, spojiť s rôznymi zaujímavými kultúrami či zaviesť na nové miesta,“ hovorí George Stone, šéfredaktor časopisu National Geographic Traveler. Nechýbajú ani pútavé fotografie, ktoré vás určite na cestu navnadia. Poďme sa teda na ne pozrieť.
Mestá
-
Dakar, Senegal
V Afrike sa ďalej na západ už nedostanete. Dakar je pýchou západnej Afriky, ktoré je živé, chaotické a neuveriteľne kontrastné mesto, kde popri luxusných SUV jazdia po cestách aj kone. V senegalskom Dakare si na svoje príde každý. Za pozornosť stojí aj nočný život hlavného mesta.
-
Salvádor, Brazília
Salvádor je tretím najväčším mestom Brazílie. V roku 2016 vyhlásené organizáciou UNESCO za svetové mesto hudby. Práve tu v priebehu histórie vznikla samba, bossa nova či tropicalia, v Južnej Amerike mimoriadne obľúbené hudobné štýly. Každoročne sa tu koná aj najväčšia pouličná párty na svete. Karneval v Salvádore začína už 27. februára.
-
Kansas City, Missouri
Viac fontán ako v Kansas City nájdete už len v Ríme. Tie však nie sú najväčším lákadlom hlavného mesta štátu Missouri. Kansas City v súčasnosti predstavuje mestskú renesanciu v turizme. S novým dopravným systémom KC Streetcar , ktorý je celkom zadarmo, je návšteva slávneho Múzea prvej svetovej vojny, Jazzového múzea či jazzovej štvrte maximálnym potešením.
-
Toronto, Kanada
Multikultúrne kráľovstvo na pobreží jazera Ontario. Takmer polovica obyvateľov mesta nepochádza z Kanady. V uliciach Toronta tak môžete počuť takmer 200 rôznych svetových jazykov. Rozmanitosť obyvateľstva sa odzrkadľuje aj v bežnom živote. V Toronte sa rozhodne treba zamerať na neuveriteľne pestrú gastronómiu, kultúru, umenie a spoločnosť.
-
Matera, Taliansko
Maličké juhotalianske mestečko doslova vstalo z mŕtvych. Matera je miestom, v ktorého okolí sa nachádzajú najvýznamnejšie nálezy jaskynného človeka v Stredomorí. V polovici 20. storočia by ste však Materu navštíviť nechceli. Potom však v meste zrekonštruovali a vyčistili viac ako 1000 historických domov vtesaných do vápencovej skaly. Matera vstala z popola a dnes je významným centrom cestovného ruchu na juhu Talianska. V roku 2019 bude dokonca aj Európskym hlavným mestom kultúry.
-
Perth, Austrália
Najodľahlejšie veľkomesto celého sveta. Vo vzdialenosti 2800 km, žiadne veľké ľudské sídlo nenájdete (Adelaide). Austrálsky prístav Perth je odrezaný od sveta, no napriek tomu má s ním dokonalé spojenie. 2-miliónová metropola na západnom pobreží je najbezpečnejším austrálskym mestom. Za návštevu stojí najmä pre prekrásne pláže, no je aj jedným z najznámejších rajom surferov.
-
Mexiko, Mexiko
V Mexiku nájdete typické tacos na každom rohu. Vo väčšine prípadov si však miestnu špecialitu vychutnáte vyrobenú zo spracovanej kukuričnej múky. V hlavnom meste sa to však v poslednom období mení. Čoraz viac obchodníkov sa začína zameriavať na pôvodnú a tradičnú receptúru národného jedla. Zistili, že dôležitá nie je cena, ale pôžitok. Samozrejme tacos nie je ani zďaleka jediným dôvodom prečo živú mexickú metropolu navštíviť.
Príroda
-
Peruánska Amazónia
Viac ako polovicu rozlohy Peru pokrýva divoký Amazonský prales. V Peru preto nájdete skutočnú divočinu. Ochutnať sa oplatí aj miestnu kuchyňu, ktorá vo veľkom čerpá z darov pralesa. V roku 2018 krajina navyše investovala veľké množstvo zdrojov do vybudovania bezzásahového národného parku Yaguas, ktorý by mal svoje „brány“ otvoriť už čoskoro.
-
Čierna Hora
Zabudnite na Chorvátsko, Bulharsko či Grécko. Balkánskym rajom je Čierna hora. Spája prekrásnu prírodu, oddych pri mori aj kultúrne a historické pamiatky. Niekoľko tipov na zaujímavé a krásne miesta nájdete v odkaze pod odstavcom.
-
Belize
Jedna z najmenších krajín Karibskej oblasti v posledných rokoch investuje množstvo energie do ochrany prírody. Miestny koralový útes sa tak v roku 2018 po rokoch konečne dostal zo zoznamu ohrozených ekosystémov organizácie UNESCO. Okrem toho krajina obmedzuje prieskum oceánskeho dna pre ťažbu ropy, chráni miestne lesy a od apríla 2019 zakáže aj jednorázové plasty.
-
Gorongosa National Park, Mozambik
V rokoch 1976 až 1992 zničila občianska vojna v Mozambiku veľkú časť krajiny. Utrpeli ľudia aj divé zvieratá. Vďaka spolupráci verejného a súkromného sektora však národný park Gorongosa opäť vo veľkom počte obývajú slony, byvoly, hrochy, levy a ďalší obyvatelia africkej savany.
-
South Walton County, Florida
Oblasť South Walton v americkom štáte Florida zaujala k ochrane pobrežných oblastí veľmi proaktívny prístup. Celkom 16 rôznych komunít v severozápadnej časti Floridy vytvorilo vo vodách Mexického zálivu umelé podmorské útesy, ktoré vytvárajú celkom nové biotopy pre rôzne morské spoločenstvá. Projekt však nepomáha len prírode, ale slúži aj ako veľké lákadlo turistov.
-
Fanjingshan, Čína
Viac ako 2500 metrov vysoká posvätná čínska hora, kde kedysi stálo 48 budhistických chrámov. V súčasnosti vás výstup na vrchol Fanjingshan odmení jedinečnými výhľadmi na pohorie Wuling. Na vrchol sa môžete dostať lanovkou, no pešia turistika rozhodne stojí za to.
-
Tahiti, Francúzska Polynézia
Zo 118 ostrovov Francúzskej Polynézie je Tahiti tým najväčším. Na Tahiti sa budúci rok oplatí zájsť začiatkom leta. 2. júla 2019 tu totiž bude možné dokonalo pozorovať niekoľko minút trvajúce úplné zatmenie Slnka.
Kultúra
-
Káhira, Egypt
Je veľmi pravdepodobné, že Egypt a možno aj samotnú Káhiru ste už navštívili. Budúci rok by ste sen však mali zavítať znovu (alebo po prvýkrát). Metropola Egyptu totiž začiatkom roka otvorí nové Grand Egyptian Museum. Na ploche takmer pol milióna štvorcových metrov tu nájdete viac ako 50 000 historických artefaktov z čias starovekého Egyptu.
-
Hoang Lien Son, Vietnam
Už roky tisícky turistov navštevujú pohorie na severe Vietnamu s názvom Hoang Lien Son, aby spoznali domorodé kmene a etniká žijúce v tejto oblasti Ázie. Novým veľkým lákadlom je aj lanovka na vrchol Fansipan, ktorý je najvyšším bodom celej Indočíny.
-
Galway, Írsko
Za kultúrou sa budúci rok jednoznačne oplatí cestovať do írskeho mesta Galway. Po ocenení Európsky gastronomický región v roku 2018 sa totiž mesto bude postupne pripravovať na titul Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2020. V priebehu budúceho roka sa tak nudiť v meste určite nebudete.
-
Bauhaus Trail, Nemecko
Umelecká škola Bauhaus v nemeckom meste Dessau patrí medzi najvýznamnejšie avantgardné školy výtvarníctva, dizajnu, architektúry a umenia na svete. Svoju storočnicu oslávi otvorením nového múzea, ktoré by svoje brány malo otvoriť v septembri 2019.
-
Oakland, Kalifornia
Po rozsiahlej rekonštrukcii verejných priestorov sa v tzv. Bay Area na západnom pobreží USA na výslnie dostáva kalifornský prístav Oakland. Mesto vás môže nalákať na rozmanitú multikultúrnu kuchyňu, alebo aj exhibíciu histórie LGBTQ v miestnom múzeu Oakland Museum of California’s.
-
Vevey, Švajčiarsko
Slávny vinársky festival Fête des Vignerons sa koná len 5 krát za storočie. Po prvýkrát sa vo švajčiarskom Vevey konal v roku 1797, odvtedy pravidelne každých 14 alebo 28 rokov, naposledy v roku 1999. Po 20 rokoch však návštevníkov privíta opäť. Prestížna udalosť na severnom brehu Ženevského jazera by nemala ujsť žiadnemu skutočnému milovníkovi kvalitného vína.
-
Dordogne, Francúzsko
Francúzsky department Dordogne ponúka okrem množstva rozprávkových zámkov a hradov v roku 2019 aj zaujímavú kultúrnu udalosť. Budúci rok totiž prichádza 100. ročník festivalu Félibrée, ktorý je oslavou miestnej Okcitánskej kultúry.
Dobrodružstvo
-
Grónsko
Grónsko v roku 2019 oslavuje 10 rokov svojej autonómie. Nie preto sa ho však oplatí navštíviť. Najväčší ostrov sveta je skutočnou divočinou, krajinou s prekrásnou ľadovou krajinou a miestom, kde nájdete aj najväčší národný park na svete. Ostrov fjordov, kde žiadne mestá nespája cesta a kde počas noci obloha patrí polárnej žiare, je skutočným rajom dobrodruhov.
-
Bisti/De-Na-Zin Wilderness, Nové Mexiko
Miesto, kde budete mať pocit, že ste široko-ďaleko jediným živým organizmom. Obrovská plocha povrch Mesiaca pripomínajúcej pustatiny, kde nenájdete žiadne turistické chodníky ani značky láka množstvo dobrodružných turistov z celého sveta.
-
Ostrov štátov, Argentína
Ostrov štátov je ostrovom skutočnej divočiny. Ostrov bol argentínskymi úradmi vyhlásený za ekologickú, historickú a turistickú provinciu a jeho návštevnosť je prísne regulovaná. Ostrov chráni posádka štyroch mužov (vojaci), ktorí sa obmieňajú v 45-dňových intervaloch. Ich úlohou je dohliadať na ochranu prírody a kontrolovať prichádzajúce lode, aby ostrov uchránili pred vonkajším svetom.
-
Macedónsko
Nemá síce prístup k moru, no na Balkánskom polostrove ponúka celkom iné zážitky. Macedónsko je dodnes neobjaveným turistickým rajom a to pre tých, ktorých lákajú vysoké hory, hlboké doliny a krásne vodopády.
-
Canterbury, Nový Zéland
Každoročný, viacdenný a nepretržitý závod v štýle expedície v nádhernom prostredí Nového Zélandu. GODZone adventure race sa koná v kombinuje cyklistiku, trekking, horolezectvo, plavbu kajakom a veľmi obmedzené množstvo spánku. V regióne Cantebury sa bude konať od 10. do 17. marca.
-
Caño Cristales River, Kolumbia
Územie kedysi kontrolované kolumbijskými revolučnými ozbrojenými silami (FARC) je dnes už konečne pod kontrolou vlády. Turistom sa tak ponúka možnosť navštíviť dúhovú rieku pretekajúcu naprieč Kolumbiou. Červená, žltá, zelená, modrá ale aj čierna, rôzne druhy rias sfarbujú Caño Cristales do odtieňov, aké by ste v rieke určite nečakali.
-
Omán
Ománsky sultán sa niekoľko rokov pokúšal zachrániť kultúru miestneho chovu koní. Obmedzoval a zakazoval preteky na plochej dráhe a iné podobné súťaže. Kone sú však naďalej súčasťou ománskej kultúry a to napríklad v oblasti cestovného ruchu. Rozmanitú krajinu, kde pláže strieda púšť a neskôr skalné pohoria môžu návštevníci dodnes spoznávať na dobrodružnej expedícii z konských chrbtov.
press.nationalgeographic.com
Nahlásiť chybu v článku