Foto: TASR - Roman Hanc

Populárne biokúpalisko lákalo mnohých Slovákov, tento rok sa v ňom neokúpe nik. Smutná situácia má hneď viacero dôvodov.

S blížiacou sa letnou sezónou je už väčšina prevádzkovateľov kúpalísk či akvaparkov pripravená na nápor turistov, ktorí budú počas horúcich letných dní vyhľadávať schladenie, respektíve relax pri vode. Minulé roky patrilo medzi vyhľadávané biokúpaliská aj to v Snine, no teraz je všetko inak. O situácii informuje portál Korzár.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako vyplýva z dostupných zdrojov, mesto Snina avizovalo problémy s tohtoročnou letnou sezónou už skôr. Čierne scenáre sa napokon potvrdili a súčasný stav kúpaliska v areáli Sninských rybníkov je údajne havarijný. Okrem úniku vody je alarmujúci aj jeho hygienický stav. Kúpalisko napája potok Bystrá, no ako sa ukázalo, nejde o dostatočne stabilný zdroj kvalitnej vody.

Presakuje bazénová fólia. Vlani únik predstavoval až 200 metrov kubických vody denne, pričom z verejného vodovodu by sme mohli dopúšťať len 45 metrov kubických vody denne,“ hovorí na margo problémov primátor mesta Peter Vološin. Hygienické rozbory vody navyše opakovane zistili prítomnosť črevných enterokokov, ktoré môžu spôsobiť rôzne črevné ťažkosti.

V minulosti už zlyhali rôzne plány na alternatívne spôsoby filtrácie vody a nepodarilo sa sprevádzkovať ani bazén s chlórovanou vodou. „Kľúčový je zdroj vody. Nemôžeme byť odkázaní na to, či vyjdú dobré rozbory vody z potoka. Musíme mať vlastný zdroj vody, možno aj z vrtu,“ doplnil Vološin. Okrem vyššie uvedených dôvodov však biokúpalisko bojuje aj s ďalšími problémami, ktoré komplikujú jeho bezproblémovú prevádzku.

Tie sa týkajú napríklad majetkovo-právneho vysporiadania, v rámci ktorého sa mesto takpovediac naťahuje s vlastníkmi pozemkov – urbárnikmi. Ako uviedol primátor, súčasný stav im tak neumožňuje vykonávať v areáli investície, ktoré sú pre celý projekt životne dôležité. Na druhej strane sa ozývajú hlasy, ktoré sú kritické voči mestu a samospráve.

Nie je možné inak ako diletantizmom označiť taký spôsob prevádzkovania rekreačnej oblasti, a teda nakladania s naším majetkom, ktorý vyústil do opakovaného zatvorenia tejto široko-ďaleko známej rekreačnej oblasti,“ znie stanovisko najväčšieho podielnika v urbariáte – Lesopoľnohospodárskeho podielového družstva. Budúcnosť populárneho kúpaliska je tak nateraz nejasná, no v tejto sezóne takmer určite turistov neprivíta.

Uložiť článok

Najnovšie články