Skladovať potraviny v chladničke je úplne bežným zvykom. Robíme to hlavne kvôli predĺženiu ich životnosti a taktiež tým odďaľujeme ich plesnivenie, respektíve hnitie. Nový výskum však potvrdil obavy mnohých domácich gazdiniek – za predĺženie životnosti platíme u paradajok krutú daň v podobe ich chuti. Vedci už navyše presne vedia prečo.
Najnovší výskum čínskych vedcov objasňuje proces, ktorý spôsobuje výrazný pokles chuti a vône v paradajkách, ktoré boli uskladnené pri teplote pod 12 °C.
V snahe potvrdiť spojenie medzi stratou chuti a skladovaním paradajok pri nízkej teplote spravili vedci jednoduchý pokus. Paradajky rozdelili do troch rovnakých skupín a následne uskladnili jednotlivé skupiny po dobu jedného, troch a siedmich dní, všetky pri teplote 5 °C.
Výsledky boli jednoznačné
Paradajky, ktoré boli v chlade iba jeden a tri dni, si podľa poroty, zloženej zo 76 ochutnávačov, stále zachovali svoju pôvodnú chuť. Na rozdiel od nich však paradajky uskladnené sedem dní pri nízkej teplote úplne stratili svoju pôvodnú chuť. Pri bližšom skúmaní vedci zistili, že za nevýraznú chuť môže dramatický pokles množstva vonných prchavých látok, ktoré sú práve zodpovedné za špecifickú chuť a vôňu paradajok. Na tom sa už nič nezmenilo ani keď tieto paradajky nechali ďalšie tri dni pri izbovej teplote. Chuť bola jednoducho nenávratne preč.
Skutočnou príčinou, ktorá je zodpovedná za stratu chuti, je vplyv nízkej teploty na funkciu niektorých génov v paradajkách zodpovedných za produkciu týchto prchavých vonných látok a tiež za proces dozrievania.
Výskum sa teraz posúva ďalej
Vedci, vyzbrojení novými informáciami, sa teraz pokúsia vytvoriť špeciálnu odrodu paradajok, ktorá by bola odolná voči chladu a ani pri nízkych teplotách by paradajky nestrácali chuť. Na to si však ešte nejaký ten piatok počkáme. Dovtedy preto bude najlepšie, ak necháme paradajky pekne v teple na poličke.
interez.sk (Erik Vlčák), gizmodo.com
Nahlásiť chybu v článku