Ich počet neustále klesá. Tieto krásne morské živočíchy, s nie až takým pekným názvom – sviňuchy, sú momentálne najohrozenejšími veľrybami na planéte. A niet divu, podľa správ Svetového fondu na ochranu prírody a organizácie Greenpeace, je svinúch kalifornských na svete iba 30 jedincov. Tieto drobné veľryby, nazývané tiež morské pandy, boli pritom objavené relatívne nedávno, a to v roku 1958. Ich populácia odvtedy kolísala, no dnes je situácia najhoršia za celé obdobie a mnohí morskí biológovia sa obávajú toho najhoršieho a teda, že ďalší krásny a jedinečný druh vymizne z našej planéty a to iba kvôli nešetrnému lovu a samozrejme, kvôli vidine zisku.
„Ak nebudeme nič robiť, sviňuchy môžu do roku 2018 vyhynúť“ povedala Maria Jose Villanueva, riaditeľka stratégie a vedy pre Svetový fond na ochranu prírody (WWF).
Sviňuchy patria medzi najviac ohrozené a tým pádom aj medzi najvzácnejšie veľryby na svete. Súčasne sú tiež najmenšie veľryby, aké existujú. Samice sú veľké iba približne 140 centimetrov a samce sú ešte menšie a to v priemere iba 135 centimetrov. Sviňuchy sú zároveň neuveriteľne plaché, čo je aj dôvod, prečo boli objavené iba pred niekoľkými desiatkami rokov.
Jedinečný na nich je aj výzor, ktorý je zásadne odlišný od mnohých iných obyvateľov morí a oceánov. Čierne kruhy okolo očí a takisto zakrivené čierne sfarbenie okolo úst, ktoré v nás evokuje, že sviňucha sa usmieva, prispeli k jej prezývke – morská panda.
Zábery sviňúch na otvorenom mori, kvôli ich veľkej plachosti sú extrémne vzácne. Tu je jedna z fotografií, ktoré sa ale podarili zhotoviť.
Žiaľ, väčšina záberov sviňúch je urobených až vtedy, keď sú vylovené v rybárskych sieťach a sú už po smrti.
Pritom v roku 1997 ich počet bol odhadovaný na 567, no o 10 rokov neskôr, v roku 2007, ich počet poklesol na približne 150. O ďalších 10 rokov, v súčasnosti, sú ich počty už skutočne desivé a to na úrovni iba 30 jedincov.
Dôvod, prečo nastáva taký pokles ich populácie, musíme hľadať v komerčnom rybolove rýb s názvom Totoaba. Tie majú podobný rozmer ako sviňuchy, a tak sa drobné veľryby do dlhých rybárskych sietí zachytia a nedokážu sa z nich vymotať. Lov rýb Totoaba je veľmi výnosný a je po nich veľký dopyt, najmä v Číne. Najcennejšou časťou je ich plávací mechúr, ktorý sa niekedy predáva až za 13500 eur za kilogram. Niet divu, prečo sú tieto ryby prezývané aj ako „vodný kokaín“. Kvôli ich lovu však trpia sviňuchy.
Ochranárske združenia preto urýchlene volajú po zákaze lovu rýb Totoaba pomocou sietí a tento plán sa urýchlene realizuje. Iba čas ale ukáže, či opatrenia neprichádzajú neskoro. Momentálne nám ostáva len dúfať, že tieto krásne veľryby dokážeme zachrániť.
Pozri aj: Na pobreží sa objavila 22-metrová morská príšera: Záhadné zviera šokuje aj odborníkov
interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku