Foto: Bengt Nyman, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons / ilustračné, Unsplash

Jeho očakávania pre jeden druh meny nie sú vôbec pozitívne.

V posledných rokoch ovládla svet financií téma kryptomien. Ľudia túžia ovládať jemné umenie porovnávania výsledkov v rôznych tabuľkách. Svet digitálnej meny vnímajú ako teóriu správnej voľby, ktorá im môže priniesť odmenu v priebehu sekúnd a premeniť zdanlivé mikroinvestície na miliónové zisky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kryptomeny v teórii sľubujú extrémne bohatstvo, ich hodnotu určuje len dopyt

O kryptomenách a ich budúcnosti teraz prehovoril americký expert na financie, 85-ročný renomovaný odborník Eugene Fama. Expert je pritom na vrchole dnešnej akademickej a ekonomickej elity. Svedčí o tom aj cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela, ktorú získal v roku 2013.

Odborník sa v podcaste Capitalisn’t podelil o svoj názor, čo sa týka témy kryptomien vo finančnom svete, ktorý vôbec nie je pozitívny.

Jeho prvým poznatkom je upozornenie na fakt, že kryptomeny, akými je Bitcoin, nemajú žiadnu „stabilnú skutočnú hodnotu“.

„Ľudia nechcú podnikať v niečom, čo ich samo osebe môže vyradiť z podnikania kvôli rozdielom v hodnote.“

Foto: Pexels

Veľkým strašiakom by pre nás malo byť aj to, že kryptomeny ako Bitcoin nemajú žiadnu podporu centrálnej autority.

Fakt, že ich hodnota neraz kolíše z čistého rozmaru, nie je podľa experta vôbec prekvapivý. O ich hodnote totiž rozhoduje dopyt ľudí ako taký.

„To je veľmi destabilizujúce, pretože sa to samo posilňuje a to vytvára obrovské výkyvy v cene, čo robí z Bitcoinu menu, ktorá je sama osebe ako mena úplne nevhodná.“

Porušujú všetky pravidlá

A teda, pokiaľ dopyt klesne, zníži sa aj jeho hodnota. V konečnom dôsledku práve tento faktor môže viesť k následkom, ktoré budú pre digitálne meny katastrofálne.

Ilustračná foto: Unsplash

„Kryptomeny sú takou hádankou preto, pretože porušujú všetky pravidlá výmenného média,“ dodáva v podcaste. Podľa odborníka by tak „tento druh výmenného prostriedku nemal prežiť“.

Diskusiu o budúcnosti kryptomeny ukončil jasne. Dúfa, že príde deň, kedy bude ich hodnota presne nula. Dúfa, že digitálne meny dorazia do bodu, kedy ich ekonomika praskne a skončí. Napriek tomu digitálnu menu neradí do bublinovej ekonomiky. Ako totiž upozorňuje, ako ekonomickú bublinu môžeme označiť len niečo s jasným a predvídateľným koncom.

„Ja nemôžem predpovedať, kedy praskne. Dúfam, že praskne, pretože pokiaľ nepraskne, tak by sme museli začať s celou menovou teóriou úplne od základov.“

Uložiť článok

Najnovšie články