Najväčší, najdlhší, najbystrejší, najrýchlejší. Na svete existuje mnoho „naj.“ V súčastnosti je najväčším žijúcim tvorom na planéte vráskavec obrovský, no pozostatky ichtynosaura, ktorého kúsok kosti objavili náhodne v máji 2016 na Lilstockej pláži v Somersete, svedčí o tom, že sme natrafili pravdepodobne na najväčšieho tvora, ktorý žil na našej planéte.
Pozostatky ichtynosaura objavil zberateľ fosílií Paul De la Salle. O mesiac neskôr našiel ďalšie úlomky kostí, z ktorých poskladal čeľusť, ktorá merala neuveriteľný meter. A to je len čeľusť. Akú veľkosť teda musel dosahovať celý živočích?
Vieme o nich len málo
Úlomok čeľuste sa datuje do obdobia neskorého triasu, pričom jeho vek sa odhaduje približne na 250-miliónov rokov. Ichtyosaurus, ktorému čeľusť patrila, patrí medzi vyhynutých rybojašterov, ktoré sa pravdepodobne vyvinuli z vyhynutých plazov. Na základe veľkosti čeľusti vedci odhadli veľkosť ichtyosaura na 20 až 25 metrov. Je to naozaj úctyhodná veľkosť.
Nový nález môže byť prelomový. Môže zmeniť názor na fosílie, ktoré našla skupina geológov v roku 1850. Doposiaľ sa predpokladalo, že patria obrovským suchozemským jašterom, avšak nový objav ich však priraďuje skôr k ichtyosaurom. Ichtyosaury sa veľkosťou približujú k fosílnemu druhu shonisaurusa, avšak všetko nasvedčuje tomu, že sú predsa len o dačo väčšie.
To, či vedci skutočne našli pozostatky najväčšieho tvora, ktorý žil na našej planéte, však ukáže len čas.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku