Atol Bikini leží v Tichom oceáne ako súčasť Mikronézie a skladá sa celkovo z 23 ostrovčekov, ktoré obklopujú jeho lagúnu. Na prvý pohľad vyzerá toto miesto ako ideálna destinácia luxusnej letnej dovolenky. Pravdou však je, že tento scenár zmarila americká armáda, ktorá tu počas studenej vojny uskutočnila desiatky jadrových testov, ktoré Bikini celkom zamorili radiáciou. Vedci sú však prekypujúcim životom v tejto oblasti úplne šokovaní.
Medzi rokmi 1946 a 1954 otestovali na Atole Bikini Američania presne 23 jadrových zbraní. Medzi nimi i bombu, ktorá bola 1100-krát silnejšia ako tá, ktorú počas druhej svetovej vojny zhodili na Hirošimu. Ekosystémy Atolu tak vystavili nepretržitej niekoľkoročnej extrémne vysokej dávke radiácie. Takéto miesto by malo podľa sedliackeho rozumu úplne „umrieť“. Napriek tomu Bikini vedcov šokujú. Ekosystémy v okolí Atolu sú, zdá sa, extrémne odolné.
Koraly sú na celom svete ohrozené a pomaly z našich oceánov miznú. Na mieste, kde americká armáda vykonala 23 jadrových výbuchov, je však všetko nepochopiteľne inak. Bohaté koralové útesy, ktoré sú veľké ako autá, bohatý a pestrofarebný život v oceáne s ohromným množstvom rôznych druhov rýb a rastlín, ktoré si hodujú v rádioaktívnych vodách v okolí Atolu Bikini. Pre vedcov je to poriadna záhada.
Podľa Steva Palumbi, profesora Standfordskej univerzity, ktorého vedecký tím skúmal život na Atole Bikini, sú miestne ekosystémy pozoruhodne odolné. „Akoby ich chránila desivá história tohto miesta,“ hovorí Steve Palumbi. Keďže ostrov je už viac ako 70 rokov ponechaný prírode, tá si i so zlými podmienkami, zdá sa, vedela výborne poradiť. Život si napriek vysokej radiácii, ktorú tu spôsobil človek, cestu našiel a pravdepodobne sa voči nej ešte viac uchránil.
Vedci zo Stanfordu skúmali, ako organizmy dokážu v okolí Atolu Bikini prežiť a dokonca ešte i prosperovať. Vyskytli sa tu síce prípady „zmutovaných“ žralokov, ktorým chýbala chrbtová plutva, no i tak je miesto, ktorému by mala vládnuť smrť, prekypujúce životom. Palumbiho tím nazbieral veľké množstvo vzoriek DNA, ktoré budú v blízkej budúcnosti skúmať. Práve v DNA vidia odpoveď na otázku, ako je možné, že život v radiáciou zamorenej oblasti stále existuje a dokonca v tak bohatom množstve a rôznych variáciách. Zistenia, ktoré očakávajú, chcú využiť najmä v medicíne v boji proti rakovine.
Atol Bikini je dodnes pre ľudí kvôli zvýšenej radiácii nebezpečný. Organizácia OSN túto oblasť dokonca v minulosti označila za miesto s nezvratnou environmentálnou kontamináciou. Vyzerá to tak, že sme sa trpko mýlili. Príroda si našla cestu ako si poradiť s vyčíňaním človeka, a to dokonca i na mieste, kde vypustil 23 jadrových bômb.
independent.co.uk, dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku