Áno, čítate správne. Za obrovskou skalou je ukryté menšie grécke mestečko Monemvasia, ktoré bolo už v roku 375 nášho letopočtu postihnuté veľmi silným zemetrasením. Počas zemetrasenia sa táto obrovská skala oddelila od pevniny a celá existencia mesta bola navždy stratená. V tých časoch to bolo dôležité strategické miesto, obchodný prístav a žilo tu cca 40 000 ľudí. Dnes je za obrovskou skalou schované mestečko, kde boli zrúcaniny a staré kostoly nahradené hotelmi pre turistov.
Mesto Monemvasia bolo dôležitým strategickým prístavom stovky rokov.
Zemetrasenie, ktoré mesto postihlo, bolo také silné, že sa od pevniny oddelila obrovská masa „kameňa“.
Prvé stavby tu vznikli už v roku 583 a na vrchu skaly ešte stále nájdete pozostatky hradných stavieb.
Nájdete tu aj pozostatky starých kostolov, ktoré na prvý pohľad vyzerajú už len ako zhluk väčších kameňov.
Monemvasia bolo 200 rokov súčasťou Byzantskej ríše. Na najvyššom cípe skalného ostrova môžete nájsť jeden z najstarších kostolov, a to kostol Agia Sofia.
Toto miesto nazývali aj Malvasia, čo je prebrané z talianskeho jazyka.
V minulosti sa stavby nachádzali predovšetkým vo výškach, na troskách skál, no neskôr sa rozšírili aj smerom nadol pomedzi stromy, lúky a kopce.
Okolo roku 1400 bolo toto opustené miesto skrýšou viacerých pirátov.
Mesto sa začalo znovu prebúdzať okolo roku 1770.
Až do gréckej vojny za nezávislosť, a teda do roku 1821, bol ostrovček súčasťou Osmanskej ríše. Slovo „monemvasia“ sa skladá z dvoch gréckych slov a v preklade znamená „jediný vstup“. Do mesta sa totiž dalo dostať len jednou cestou a až v roku 1971 bol ostrovček spojený s pevninou. Dnes tu nájdete zrúcaniny a staré budovy, ktoré sa premenili na turistov lákajúce hotely.
interez.sk (Lucia M.), wittyfeed.com
Nahlásiť chybu v článku