Na prvý pohľad zaujme najmä svojou farbou, no vo svojom vnútir ukrýva omnoho viac, ako by si ktokoľvek myslel. Jeho prirodzeným prostredím sú tmavšie lesy okolo celého sveta a jeho správanie sa vymyká doteraz poznaným štandardom v prírodnej ríši. Teraz ho už ale nemusíte hľadať dlhé hodiny. Záhadného Bloba, ako organizmus vedci nazývajú, môžete stretnúť tento týždeň priamo uprostred Paríža, kde bude predstavený v celej svojej kráse.
Podľa informácií britského portálu Daily Mail má ísť o úplne prvé verejné predstavenie organizmu nazvaného Blob mimo bežného prostredia, v ktorom sa zvyčajne vyskytuje. Prekvapilo vás jeho pomenovanie? To odkazuje na hororový film z roku 1958, v ktorom môžeme vidieť sliz zobrazujúci mimozemskú hmotu. Tá sa zväčšuje v každom okamihu zjedenia ľudskej bytosti. Veríme však, že v tomto prípade sa ničoho takého nemusíte báť.
Paris zoo debuts mysterious self-healing „blob“ that has nearly 720 sexes https://t.co/W4znfWQZpX pic.twitter.com/GBdDHwjeWI
— CBS News (@CBSNews) October 18, 2019
Podľa vedcov má ísť o jednobunkovú živú bytosť žltkastého sfarbenia a slizovitej konzistencie. Svojím vzhľadom môže pripomínať hubu, ale správa sa ako zviera. Preto nastáva otázka, čo Blob v skutočnosti vlastne je. Odpoveď neuľahčuje ani fakt, že má takmer 720 pohlaví, pohybuje sa za pomoci nôh či paží a jeho regenerácia je priam fascinujúca. Ako sa ukázalo, každé svoje zranenie, ako napríklad rez, si dokáže sám vyliečiť v priebehu len dvoch minút.
Na jeho povrchu neboli doposiaľ nájdené žiadne oči, ústa, ale ani žalúdok v útrobách. Aj napriek tomu je schopný vyhľadať a stráviť potravu. Vedci doposiaľ nedospeli k jeho jednoznačnému zaradeniu a tak je označovaný za akýsi druh slizu, ktorý je schopný učiť sa. V roku 2016 vykonali experiment, v ktorom zistili, že môžu sliz naučiť prejsť mostík ohraničený soľou. Soľ v danom čase preň predstavovala niečo nepríjemné a snažil sa jej vyvarovať.
„Blob je jedným zo živých organizmov, bytostí, ktorý môžeme zaradiť medzi najväčšie záhady prírody,“ dodáva Bruno David, riaditeľ Múzea histórie prírody v Paríži, ktorej je ZOO súčasťou.
„Absolútne nás prekvapuje, ako sa dokáže učiť, aj keď nemá mozog. Dokonca, keď spojíte dvoch rozdielnych Blobov, ten „vzdelanejší“ prenesie svoje vedomosti na druhého.“
Neskôr vyskúšali spojiť dva slizy, z ktorých jeden už vedel prejsť mostík a druhý nie. Výsledky boli prekvapivé. Informácie o postupe prechodu mosta boli medzi dvoma jednotlivcami zdieľané a neskôr bol aj predtým neznalý Blob schopný prejsť na základe informácií, ktoré získal od toho druhého.
A mysterious new organism dubbed the ‚blob’ has been unveiled at a Paris zoo. It has almost 720 sexes, can move without legs or wings and heals itself in two minutes if cut in half https://t.co/ukj0mgqf9a pic.twitter.com/523G8kvO8N
— Reuters Top News (@Reuters) October 17, 2019
Vedci preto dospeli k myšlienke, že Blob je pravdepodobne schopný prenášať vedomosti prostredníctvom istého druhu fúzie. Počiatočné štúdie v tomto smere sa preto zamerali na „žilu“, ktorá sa po skombinovaní dvoch vzoriek medzi nimi vytvorila. „S istotou vieme, že to nie je rastlina, ale nie sme si istí v otázke toho, či ide o zviera alebo hubu,“ dodáva David. „Vyzerá ako huba, ale správa sa veľmi prekvapivo. Dá sa povedať, že takmer ako zviera schopné učiť sa nové veci.“
Nahlásiť chybu v článku