Úrad pre správu zaisteného majetku vznikol len pred rokom, no za ostatný čas už eviduje množstvo zhabaných nehnuteľností, cenností aj motorových vozidiel. Okrem bežných artiklov sa v jednom zo skladov nachádza aj luxusné Ferrari. Čo všetko má ešte tento úrad v správe?
Ak vás niekedy zaujímalo, kde a ako končí honosný majetok potenciálnych zločincov, tak je to Úrad pre správu zaisteného majetku. Aj keď bol zriadený len pred rokom, k dnešnému dňu ich záznamy evidujú ozaj značne drahé predmety, nehnuteľnosti aj autá.
Čo sa skrýva v jednom zo skladov?
Do jedného zo skladov zabaveného majetku, predovšetkým áut, sa dostala kamera televízie Markíza, ktorá v reportáži nemohla kvôli bezpečnosti poskytnúť informácie o lokalite skladu ani o jeho exteriéri, opisuje portál TV Noviny. Čo však ukázali, je zbierka áut, ktoré v minulosti patrili slovenským zločincom.
V sklade sú autá rôznych kategórií. Začínajúc od značiek ako Škoda, Toyota či Volkswagen, cez Audi, BMW až po luxusné Ferrari, ktorého hodnota na trhu je viac ako 144-tisíc eur.
Úrad má dokopy v držaní približne 90 áut, o ktoré sa musí starať, aby nestrácali na hodnote. K tejto správe patrí aj občasné naštartovanie, servis batérie a ostatných kvapalín vo vozidle.
Paradoxne, pri strate hodnoty auta má zodpovedná inštitúcia právo auto predať. Ak bude jeho niekdajší majiteľ oslobodený a nariadia vrátanie majetku, dostane ho vo forme peňazí.
Okrem áut aj domy a byty
Autá nie sú zďaleka všetkým, čím príslušný úrad na správu zaisteného majetku disponuje. Medzi artiklami, ktoré spravujú medzi rozhodovaním o vine, respektíve nevine, sú aj desiatky domov a bytov.
Ako dodáva portál TV Noviny, aktuálne má inštitúcia za rok svojej činnosti v správe 36 domov, 40 bytov, 3 reštaurácie a niekoľko chát. Podľa predsedu úradu Jána Kmeťa nejde o žiadne obrovské vily, ale o klasické rodinné domy.
Úrad ďalej spravuje aj účty, dlhopisy a sú pripravení zhabať aj netradičné domáce zvieratá ako krokodílov či hadov, ktoré by boli umiestnené do zoologických záhrad.
Ak je potreba, musia aj kosiť
Čo sa týka držaných domov a pozemkov, pokiaľ ich neobývajú príbuzní zadržaných osôb, starostlivosť o nehnuteľnosť preberá úrad. Súčasťou správy takýchto artiklov je napríklad aj kosenie trávy, dodal Kmeť.
Ak v tomto prípade súd nariadi prepadnutie majetku v prospech štátu, úrad odovzdá majetok príslušnému okresnému úradu, pričom ten ho následne speňaží v aukcii.
Nahlásiť chybu v článku