Foto: pixabay

Prečo letušky v lietadlách nepijú žiadne horúce nápoje?

Možno ste si už niekedy všimli, že letušky v lietadle nepijú žiadne horúce nápoje. Možno by ste si mysleli, že dôvodom je to, že sú v práci a nemajú na to čas. Podľa istej letušky je však dôvodom niečo omnoho nechutnejšie.

Článok pokračuje pod videom ↓

V rozhovore pre Business Insider istá letuška priznala, že žiadne nápoje pripravované z horúcej vody nikto z nich nepije. „V lietadle si nedávame ani kávu, ani čaj,“ hovorí. Prečo je tomu tak? Dôvod vás môže celkom prekvapiť. Tieto horúce nápoje tú totiž pripravované z vody, ktorá tečie z vodovodného kohútika a nie z balenej vody. Práve v tom je ten háčik.

Štúdia z roku 2004 však odhalila, že 12,6 percent vzoriek vody z lietadiel obsahovali koliformné baktérie. Tie sú indikátorom toho, koľko fekálnych jednotiek sa vo vode nachádza. „Koliformné baktérie spolu s baktériami E. coli sú ukazovateľom toho, koľko iných choroboplodných organizmov môže byť vo vode, ktoré by mohli ohroziť zdravie ľudí,“ píše sa v štúdii.

pixabay

Aby to bolo ešte horšie americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) zistila, že zo 158 skontrolovaných lietadiel mali dve z nich pozitívne testy na baktériu E. coli, ktorá spôsobuje hnačku a žalúdočné kŕče.

Ako odpoveď na túto štúdiu EPA zmenila predpisy a donútila tak letecké spoločnosti spĺňať prísnejšie smernice. Podľa nich musia vodu pravidelne dezinfikovať a aspoň raz ročne ju testovať. Nanešťastie nové pravidlá ešte zrejme nepriniesli žiadaný výsledok. V roku 2012 EPA opäť testovala vodu a výsledky boli veľmi podobné – vzoriek pozitívnych na koliformné baktérie bolo okolo  12 percent, hoci iba pol percenta z nich obsahovalo aj baktériu E. coli.

pixabay.com/pixabay.com

Prečo je ale problém v tečúcej vode z lietadla? Na to, aby nejaká voda z kohútika tiekla aj vo výške 12 kilometrov, musí byť prepravovaná v špeciálnych nádržiach. Pri pristátí tak lietadlu okrem paliva doplňujú aj zásoby vody, ktoré tam dovážajú nákladné autá. Podľa testov z roku 2015 je problém práve v nich. Keď sa porovnala pôvodná vzorka vody s tou, ktorá bola v nádrži auta, baktérií v nej pribudlo práve v ňom.

Ak by ste si mysleli, že prevarenie vody zabije baktérie a akékoľvek choroboplodné zárodky, opäť sa mýlite. „Niektoré z nich to zabiť môže, ale určite to nezabije väčšinu,“ vyjadrila sa environmentálna vedkyňa Brenda Wiles. Preto nabudúce, keď si budete objednávať nápoje v lietadle, vám vrelo odporúčame dať si radšej balenú vodu, ako riskovať nepríjemné žalúdočné problémy.

Pozri aj: 20+ najbizarnejších vecí, ktoré videli a zažili letušky počas letov

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články