Rastie v Indonézii a je obľúbená u mnohých turistov. Reč je o jasne červenej kvetine Raflézia arnoldii, ktorá zaujme mnohými svojimi vlastnosťami. V prvom rade ide o najväčšiu kvetinu, aká na Zemi rastie a druhá je, že jej aróma by asi neulahodila nosu žiadnej dámy. Páchne totiž ako zhnité mäso.
Aj medzi najväčšími bývajú rekordy a tak je to aj v prípade tejto raflézie. Miestny obyvateľ na ostrove Sumatra objavil v jej západnej časti rafléziu, ktorá svojou veľkosťou ohromila. Ako informuje Daily Mail, jej priemer je totiž až 117 centimetrov, čo ju tituluje za najväčší kvet na svete. Odborníci odhadujú, že v čase objavu kvitla asi tretí deň, čo znamená, že mali veľké šťastie. Raflézie majú krátku dobu kvitnutia a to približne 1 týždeň.
Scientists have just discovered a #rafflesia plant that measures nearly 4 feet in diameter, making it the largest flower ever recorded.https://t.co/fNyJJtYJP6 pic.twitter.com/XXkykgQaaL
— JSTOR Global Plants (@JSTORPlants) January 6, 2020
Rastlina je zaujímavá z mnohých hľadísk. Je parazitická a živí sa na okolitých stromoch. V čase kvitnutia začne produkovať zápach hnijúceho mäsa, aby prilákala opeľovače, ktorými sú muchy. Tie musia najprv navštíviť samčí kvet, kde naberú peľ tak, že sa im nalepí na chrbtovú časť.
Potom musia prísť ku samičiemu kvetu, kde sa obtrú o bliznu a tak zabezpečia rozmnoženie rastliny. Uspieť môžu iba väčšie muchy, pri menších druhoch sa nepodarí samičiemu kvetu zotrieť peľ z muchy.
Raflézia ale hmyz oklame. Zápachom ho síce naláka na zhnité mäso, do ktorého by mohli naklásť vajíčka, avšak to sa im tam nepodarí. Cieľom zápachu je teda iba využiť muchu vo svoj prospech.
Doterajší rekord bol vytvorený iba v roku 2017, keď našli rafléziu s priemerom 107 centimetrov. Nový rekord bol tak prekonaný o 10 centimetrov.
Táto zaujímavá rastlina tiež inšpirovala aj svet Pokémonov a na základe jej predlohy bola vytvorená postavička Vileplume.
a wild vileplume appeared pic.twitter.com/naq3PyMkew
— BOTEQUEIRO (@jpduarte) January 3, 2020
Raflézia je vzácny kvet. Kvôli kompikovanému spôsobu rozmnožovania a krátkej dobe kvitnutia nie je veľmi rozšírená. Svojou unikátnosťou je však pre miestnych obyvateľov veľmi cenná, keďže mnohí turisti sú ochotní ju vidieť a hlavne „ucítiť“ naživo.
Nahlásiť chybu v článku