Foto: facebook.com(Orfield Labs) /flickr.com(Anno Málie)

Občas každý z nás potrebuje chvíľku pokoja a ticha. Koľko je však už príliš?

Kúsok ticha niekedy dokážeme oceniť nad zlato, vedci v Amerike však vyvinuli miestnosť, v ktorej je také ticho, že sa po krátkom čase stane neznesiteľným. Miestnosť vyvinuli Orfield Laboratories v Minneapolise a dosiaľ v nej nikto nevydržal dlhšie než 45 minút. Ako je to možné?

Článok pokračuje pod videom ↓

Aby sme si zachovali zdravý rozum, občas všetci potrebujeme chvíľku ticha a času len pre seba. Ak je však zrazu ticha až príliš, môžete sa z toho zblázniť. Doslova. Alebo, v lepšom prípade, začnete trpieť halucináciami. K takému záveru došli laboratóriá Orfield Laboratories v Minneapolise, štúdiom toho, ako ľudia reagujú na pobyt v tzv. anechoickej komore.

Miestnosť si vyslúžila aj svoje miesto v Guinnessovej knihe rekordov ako najtichšia miestnosť na svete. Absorbuje totiž až 99,99 percenta zvukov. Ak je ticho v priemernej miestnosti, prístroje namerajú približne 30 decibelov. V tejto miestnosti však prístroje ukážu len 9 decibelov.

Ako toto vedci dosiahli? Tak, že steny, strop a podlaha sú zo špeciálnych materiálov a zvuk absorbujú, nie odrážajú, ako väčšina iných povrchov. Odtiaľ pochádza aj názov anechoická miestnosť, teda miestnosť bez echa, bez ozveny. V tejto miestnosti je také ticho, že môžete počuť činnosť svojich vlastných orgánov, svoje srdce, brucho, dokonca aj vlastné uši, ktoré vydávajú malé množstvo zvuku. Ukázalo sa, že to vôbec nie je príjemný zážitok, navyše, ak sa odstráni aj svetlo, takmer sa tu nedá vydržať. Doposiaľ tu nikto nevydržal dlhšie, než 45 minút.

Okrem iného sa anechoická miestnosť využíva aj na testovanie hlučnosti rôznych produktov, napríklad LED svietidiel, displejov mobilov, či nástenných hodiniek. Okrem hlučnosti sa testuje aj kvalita zvukov. Napríklad spoločnosť Harley-Davidson spolupracovala s Orfield Laboratories. Chceli, aby ich motorky boli tichšie, aby však zároveň stále zneli ako motorky Harley-Davidson.

Zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Orfield Laboratories, Steven Orfield, sa vyjadril: „Vyzývame ľudí, aby prišli a posedeli si v najtichšej miestnosti na svete po tme. Jeden reportér v nej vydržal 45 minút. Keď je ticho, uši sa tomu prispôsobia. Paradoxne, čím je väčšie ticho, tým viac zvukov počujete. Počujete svoje vlastné srdce, niekedy dokonca aj pľúca a zdá sa vám, že vaše brucho je omnoho hlučnejšie, než inokedy. V anechoickej miestnosti sa sami stávate zvukom.“

wikipedia.org

Orfield vysvetľuje, že tento zážitok je taký silný a rušivý, že pri ňom musíte sedieť: „Keď kráčame, orientujeme sa väčšinou podľa zvukov. V anechoickej miestnosti však nemáte žiadne vodítka. Zmiznú perceptuálne barličky, vďaka ktorým manévrujeme a udržiavame rovnováhu. Ak tu chcete stráviť pol hodinu, musíte sa posadiť na stoličku.“

Podobné miestnosti využíva aj NASA na testovanie astronautov. Tí sú umiestnení do tichej miestnosti, kde ležia v nádobe naplnenej vodou. Skúma sa, za aký čas sa dostavia halucinácie (ktorým sa ináč hovorí aj kino pre väzňa) a ako sa s nimi astronauti vyrovnajú. Vesmír je totiž ako jedna veľká anechoická miestnosť a je nevyhnutné, aby sa astronauti v takých podmienkach dokázali sústrediť.

Miestnosť mal tú česť vyskúšať aj samotný Orfield a vydržal úctyhodných 30 minút. Povedal však, že po istom čase sa mu jeho mechanická srdcová chlopňa začala zdať príliš hlučná. Čo myslíte, ako dlho by ste vydržali vy?

Pozri aj: Títo chlapci ostávajú po západe slnka úplne paralyzovaní, nedokážu ani otvoriť oči a žiadny lekár sveta si to nevie vysvetliť

seeker, dailymail
Uložiť článok

Najnovšie články