Ak ste ho už presiahli a bez ujmy, môžete si tlieskať. Ak nie, šetrite, pretože číslo, o ktorom hovoríme je 31. Podľa nedávneho prieskumu sa zistilo, že v priemere je práve tento vek, kedy oplieskame najviac peňazí. Prečo? Nový dom, svadba, medové týždne, zabezpečenie rodiny a podobne. Vo veku 31 rokov sa väčšina ľudí chystá usadiť. Ak vás to však ešte len čaká, zamyslite sa nad tým, koľko peňazí si čosi také pýta.
Malo by ísť o sumu zhruba 50-tisíc eur, ktoré v tomto veku života, alebo pár rokov okolo neho utratíte na to, aby ste viac nemuseli žiť sami a mohli za sebou zanechať genetický odkaz. Či to za to stojí, necháme na vás, keďže každý človek je iní a všetci uvažujeme individuálne. Všeobecne však platí nepísané pravidlo, že biologické hodiny začnú skôr či neskôr tikať každému.
Zo skupiny opýtaných ľudí tvrdilo 27%, že najdrahšia vec, za ktorú vo veku 31 rokov zaplatili bola ich svadba. 25% tvoria ľudia, ktorí najviac peňazí minuli na prípravu na dieťa a 14% hovorilo o medových týždňoch ako o finančne najnáročnejšom výdavku. Ďalšia štúdia tak naznačuje, že pokiaľ chcete zabezpečiť svoju rodinu, do tridsiatky sa vám najviac oplatí žiť u rodičov.
Viac ako dve tretiny rodičov vo Veľkej Británii zastáva názor, že deti by mali platiť za bývanie u rodičov po tom, čo dovŕšia dospelosť. Väčšina z detí v dospelom veku, ktoré sa rozhodnú neopustiť rodné hniezdo ani nevie, v akých sumách sa pohybujú ceny nájmov, pretože svojim rodičom jednoducho za bývanie neplatia. Takéto šetrenie je preto mierne rozporuplná debata v rámci morálky, no dá sa ľahko vyriešiť: Bývaním u rodičov stále ušetríte viac peňazí ako samostatnosťou a to aj v prípade, že im čo-to platíte za bývanie.
Na druhej starne život nie je o šetrení a prikladaní centu k centu. Vraví sa, že na sklonku života viac ľutujete to, čo ste nespravili, nie to čo ste spravili. Preto to čo zo štúdie plynie je zjavné, no rozhodnutie, ktorou cestou sa poberiete je len na vás.
unilad.co.uk
Nahlásiť chybu v článku