Rogan videl fotografiu bielych vĺčat — výsledok genetického experimentu, ktorý dostal amerického podcastera do úžasu. „Oživili ste za**ného pravlka?“ opýtal sa.
„Dámy a páni, na toto by ste sa mali mentálne pripraviť, pretože toto je jednoducho čisté šialenstvo,“ predniesol Joe Rogan po tom, ako sa v jeho štúdiu usadil Ben Lamm, majiteľ spoločnosti Colossal Biosciences.
O tejto spoločnosti ste už počuli mnohokrát, hoci si možno nevybavíte jej presný názov. Do dejín vedy sa zapísala viackrát vďaka jedinečným experimentom, pri ktorých vedci pracovali s genetickým materiálom vyhynutých zvierat.
Spoločnosť pracuje na oživení vtáka dodo či tasmánskeho tigra — prináša aj také genetické unikáty, akými sú vlnené myši, ktoré majú byť akýmsi medzištádiom pred ich ambicióznym plánom na oživenie pravekého mamuta.
Ako sme vás nedávno informovali, ich posledný experiment však ohromil celý svet.
Vedci oživili pravlka obrovského, druh, ktorý vyhynul pred vyše 12-tisíc rokmi. Toto zviera je však skôr akýmsi hybridom, než geneticky dokonalou kópiou vyhynutého predátora, podľa vedcov ale ide o „prvé úspešné oživenie vyhynutého zvieraťa“ v histórii.
Odkiaľ ste nabrali právo takto manipulovať s prírodou?
Ich experiment zďaleka presiahol našu predstavu o tom, aký je dosah dnešnej vedy na život ako taký.
Kým mnohí sa nedokážu zdržať nadšenia a tvrdia, že ide o historický míľnik, ktorý postavil základy pre nový svet genetiky v priamom prenose, podcaster Joe Rogan mal na majiteľa spoločnosti náročnú etickú otázku.
„Počúvaj. Pokiaľ by som bol novinár, ktorý ťa chce uvariť zaživa, moja otázka by znela takto: Odkiaľ ste vy nabrali pocit, že máte právo narúšať prirodzený kolobeh prírody, vytvárať nový život a infikovať prírodný svet svojou vlastnou zvedavosťou?“
Lamm mal pre Rogana odpoveď, na ktorú si musíte vytvoriť názor sami.
„Myslím, že ako ľudia sme dnes na planéte vrcholoví predátori,“ odpovedal podnikateľ. „Naša zvedavosť a rozhodnutia menia a ovplyvňujú prírodu doslova každý deň — a to počas každého jedného momentu, kedy ulovíme príliš veľa rýb, či zastrelíme príliš veľké množstvo zvierat.“
Podľa názoru Lamma, všetko v našej spoločnosti prírodu nejakým spôsobom ovplyvňuje a nemali by sme sa tváriť, že ich experimenty sú iné.
„V prípade tasmánskeho tigra vypísala austrálska vláda odmenu na jeho hlavu a zabila ho. Vysekávame dažďové pralesy — ber to tak, že aj v momente, kedy pijeme hydrogenizovanú vodu, sa na určitej úrovni hráme na Boha.“
Odborníci zostávajú na pochybách
Pravlk obrovský (lat. Aenocyon dirus, resp. Canis dirus) bol kedysi jedným z najväčších predátorov, ktoré sa preháňali po Severnej Amerike. Vyhynul na konci poslednej doby ľadovej a v súčasnosti ho spopularizoval najmä fantasy seriál Hra o tróny.
Tvrdenia americkej súkromnej biotechnologickej spoločnosti však podľa odborníkov vyvolávajú pochybnosti. Tvrdia, že tri mláďatá sa podľa nich na druh vyhynutej šelmy podobajú iba vzhľadom.
Nahlásiť chybu v článku