Kto z nás nemal sen o tom, že by sa zatúlal na základe spontánneho rozhodnutia do dedinky domorodcov v Nigérii alebo na jamajskú pláž? Duša cestovateľa drieme asi v každom. Poznávať cudzie kultúry, objavovať nové miesta a prechádzať sa naprieč nepoznaným. Žiaľ, Nigéria ale aj Jamajka spadajú do zoznamu dvadsiatich najnebezpečnejších krajín na svete. Samozrejme zoznam sa netýka domácich, alebo kriminality. Naopak ide o ich prístup k cudzincom.
Je jasné, že nemôžeme zaškatuľkovať každého jedinca s pôvodom z jedného z týchto miest, avšak štatisticky sú miesta na tomto zozname naozaj nehostinné a treba si na seba dávať dobrý pozor pri ich návšteve. World Economic Forum prednedávnom vytvorilo správu z konkurencieschopnosti Cestovania a Turizmu jednotlivých krajín, ktorá analyzuje 136 krajín po celom svete a ich podmienky pre návštevníkov.
Súčasťou správy bolo aj ohodnotenie každej krajiny na základe jej bezpečnosti. Keďže sa toto fórum snažilo byť čo najviac objektívne, vytvorili svoj zoznam na základe, toho ako každá krajina vystavuje turistov a obchodníkov riziku ublíženia na zdraví. Pojednáva však o násilí a terorizme, drobné zločiny neberie do úvahy, keďže toto odvetvie nie je natoľko ovplyvniteľné a nebuduje profil krajiny.
Konžská demokratická republika
Konžské ozbrojené sily, rovnako ako aj iné ozborojené skupiny a banditi sú aktívni naprieč mnohými časťami krajiny a ich návštevy sú sprevádzané brutálnym násilím. Pretože Konžská armáda neustále operuje naprieč krajinou, aby dodržiavala poriadok, sú turisti pod dohľadom gardy a cestujú v obrnených vozidlách a útočných helikoptérach.
Thajsko
Južné thajské provincie ako Yala, Pattani, Narathiwat a Songkhla sú najnebezpečnejšími oblasťami tejto krajiny. Za posledných 13 rokov bolo v týchto oblastiach zaznamenaných viac než 6500 úmrtí, ktoré súviseli s hrubým násilím. Thajsko je známe aj tým, že veľký efekt v týchto štatistikách spôsobuje aj stanné právo, čo znamená, že za bežné priestupky sú tu aplikované omnoho prísnejšie tresty ako pre civilistov tak aj pre návštevníkov.
Jamajka
Aj napriek tomu, že pre Jamajku neexistuje žiadne cestovateľské poradenstvo, stále je tu zaznamenávaných čoraz viac nekontrolovateľných násilných činov spojených so streľbou v mnohých častiach krajiny. Medzi najkritickejšie oblasti patrí napríklad Kingston a Montego Bay. Dokonca aj hostia, ktorí sú „v „bezpečí“ svojich rezortoch môžu byť zasiahnutí vysokou mierou kriminality.
Južná Afrika
Vysoká kriminalita v Južnej Afrike viedla k tomu, že veľké množstvo miestnych si najíma súkromné bezpečnostné služby, aby mali aspoň malú istotu ochrany. Vo väčšine oblastí sú znásilnenia a vraždy na dennom poriadku, no najviac zasiahnuté miesta sú prímestské oblasti a usadlosti.
Guatemala
Najnebezpečnejšou oblasťou krajiny je hranica s Mexikom, práve kvôli pravidelnému pašovaniu drog a utečencov. Táto krajina si tiež za posledný rok drží piate miesto v priečke v počte vrážd v celej Latinskej Amerike a Karibiku. Ďalšie bežné zločiny zahŕňajú krádeže áut, ozbrojené lúpeže a krádeže.
Čadská Republika
Najznámejšie teroristické skupiny ako ISIS, Al-Káida a Boko Haram sú v tejto krajine neustále aktívne. V minulosti zasiahli ich útoky nielen armádu a obyvateľov krajiny, ale aj mnoho cudzincov a turistov. Za veľmi nebezpečné sa tiež považujú hraničné priechody, kvôli vysokému výskytu mínových polí v týchto oblastiach. Najviac postihnuté oblasti Čadu sú hranice s Líbyou a Sudánom.
Bangladéš
Mimo aktívnych útokov teroristických skupín, veľké nebezpečenstvo hrozí komukoľvek v tejto krajine, aj vďaka extrémnemu počasiu, ktoré spôsobuje ročne množstvo prírodných katastrof. Tento ázijsky národ zažíva bežne tropické cyklóny, záplavy a niekedy aj zemetrasenia.
Mali
V Bamaku, hlavnom meste Mali, je riziko útoku teroristov veľmi vysoké, rovnako však aj v ďalších severných a ústredných oblastiach. Hotely a reštaurácie sú veľmi často obeťou týchto útočníkov, v novembri 2015 bolo veľké množstvo ľudí zajatých a neskôr zabitých v Radisson hotel v hlavnom meste.
Libanon
Kvôli viacerým extrémistickym skupinám, ktoré sú v Libanone aktívne, sú tu bombové útoky na dennom poriadku. Taktiež je táto krajina známa pre svoje protesty a malé spory medzi susedmi či rodinami, ktoré častokrát vyústia do násilných konfliktov, vďaka ktorým je mnohokrát ublížené aj okoloidúcim.
Filipíny
Na Filipínach sa neustále odohrávajú konflikty, medzi jeden z posledných patrí streľba v Manila Kasíne. Únosy patria medzi bežné prejavy miestnej kultúry a sú bežné najmä naprieč polostrovom Sulu, ako aj jeho okolitého mora. Najčastejším cieľom únosov sa stávajú práve cudzinci.
Ukrajina
Boje medzi ukrajinskými ozbrojenými silami a ruskými separatistami sú bežné na východe a juhovýchode krajiny, najmä v oblastiach Doneck a Luhansk a taktiež na Kryme. Civilisti sa neustále stávajú obeťami zajatia počas rozbrojov medzi miestnymi.
Honduraská republika
Hunduras je domovom svetovo najvyššieho počtu vrážd. Vláda oblastí Gracias a Dios je prepojená s kriminalitou a obchodom s drogami, taktiež je zodpovedná za absenciu prítomnosti polície a armády. Nachádza sa tu mnoho nebezpečných oblastí, v ktorých za posledných sedem rokov umrelo viac než 70% amerických obyvateľov.
Keňa
Je síce pravda, že najvyššie množstvo teroristických útokov sa odohráva mimo hlavného mesta, no vysoké riziko je aj v ňom. Granáty, streľba a bodanie sú veľmi častou formou útokov.
Egypt
Teroristické skupiny ako ISIS a mnohé ďalšie spôsobujú veľké ohrozenie verejnosti naprieč celou krajinou a to aj čo sa týka turistických oblastí. Tieto skupiny majú tiež ako svoj cieľ všetky druhy dopravy.
Venezuela
Nedostatok základných a hmotných potrieb ako voda, jedlo, lieky a elektrina viedol k sociálnemu úpadku krajiny a zdvihnutiu miery kriminality naprieč celou Venezuelou. Krajina má jednu z najvyšších kriminálnych štatistík na svete, ktorá zahŕňa ozbrojené lúpeže, vraždy, únosy, kradnutie áut. Americká vláda dokonca varuje pred cestou do Venezuely.
Nigéria
Za najviac násilia sú v Nigérii zodpovedné dve extrémistické skupiny Boko Haram a Islamský Štát Západnej Afriky. Ich najčastejšími cieľmi sú husto obývané oblasti. Obeťami útokov sa stávajú návštevníci inštitúcií ako sú kostoly a školy, ale aj reštaurácie, hotely a miesta poskytujúce zábavu. Vlády varujú návštevníkov, aby boli ostražití na verejných miestach, ktoré sú zvyčajne plné cudzincov.
Pakistan
Náboženský konflikt sužoval Pakistan počas mnohých rokov a násilie voči istým náboženským skupinám je na celom území krajiny stále bežné. Vláda krajiny tiež obmedzuje slobodu prejavu a zakazuje cudzincom vstup na väčšinu miest spojených s ich kultúrou.
El Salvador
Mimo toho, že El Salvador je známy vysokým počtom vrážd za každý rok, je plný gangov, ktoré sú známe ako Mara Salvatrucha, Násilie gangov zahŕňa všetko od vydierania až po obchod so zbraňami a drogami. Ak vás zaujíma viac o salvádorskom gangu MS-13, prečítajte si náš článok.
Jemen
Skupiny rebelov, ktoré pôsobia v hlavnom meste Sanaa sa špecializujú na útoky smerované voči cudzincom a to najmä tých s americkým pôvodom. Extrémisticke skupiny ako Al Káida sú tiež v krajine veľmi aktívne a práve kvôli pozemným a vzdušným útokom majú obyvatelia veľké problémy s prístupom k vode, jedlu a lekárskej starostlivosti.
Kolumbia
Kolumbia bola nebezpečnou najmä v minulosti za Escobarovho pôsobenia. Medellin, ktorý bol sídlom jeho kartelu, vtedy najväčšieho na svete, je v súčasnosti jednou z najvyhľadávanejších turistických oblastí. Aj napriek tomu je však krajina pomerne dosť nebezpečná pre cudzincov. Ozbrojené gangy, známe ako BACRIM, sú zodpovedné za únosy, obchod s drogami a lúpeže naprieč celou krajinou, zatiaľ čo teroristické útoky sú časté najmä vo väčších mestách ako Bogota, Tie podliehajú častým explóziám.
Pozri aj: Desať najnebezpečnejších krajín na svete, kde ženy nemajú skoro žiadne práva
businessinsider.com
Nahlásiť chybu v článku